63 enerji yatırımına 2.6 milyar YTL teşvik

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
enova enerji enova osmaniye

Türkiye'nin elektrik enerjisi üretiminin 2008 yılından tüketimini karşılayamaz hale geleceğine ilişkin kriz senaryoları nedeniyle nükleer santral yapımı da dahil önlem arayışları sürerken, enerji yatırımlarında hızlı bir artış yaşanıyor.

Yatırımcılar, gerçekleştirecekleri 63 proje kapsamında toplam 2 milyar 635 milyon YTL'lik enerji yatırımı için teşvik belgesi aldı. Teşvik belgesine bağlanan enerji projelerindeki yatırım tutarı geçen yıla göre yüzde 60 arttı.

Dev santral yatırımları

Enerji yatırımlarında yaşanan artışta Sanko Holding bünyesindeki Yedigöze Elektrik Üretim'in Adana'da kuracağı hidroelektrik santralına yönelik 454.2 milyon, Eren Enerji'nin Zonguldak'ta kuracağı kömüre dayalı termik santral için yapacağı 275 milyon YTL'lik yatırımlar etkili oldu.

Elazığ'da kurulu Darenhes Elektrik Üretim, Elazığ ve Tunceli'de kuracağı hidroelektrik için toplam 335 milyon YTL'lik yatırıma gidiyor. Baki Elektrik, Balıkesir'de 138 milyon YTL'lik yatırımla yıllık 330 milyon kilovatsaat, Yapısan Elektrik Üretim de 130 milyon YTL'lik yatırımla Ordu'da 327 milyon kilovatsaat üretim kapasiteli santral kuracak.

İÇDAŞ Çelik Enerji de Çanakkale'de yıllık 972 milyon kilovatsaat üretim yapacak bir santral kuracak. Enova Enerji, Osmaniye'de kuracağı elektrik santrali için 94.8 milyon YTL'lik yatırım yapacak. EÜAŞ ise Sivas'ta 95 milyon YTL'lik yatırıma gidiyor.

AA

Geri