Anal bölgede kaşıntı neden olur ?

Uzman SühaN

Administrator
Anal bölgede kaşıntı neden olur ?
Anal kaşıntı anüs çevresinde görülür. Anal kaşıntı genellikle çok rahatsız edici ve potansiyel olarak utanç verici bir durumdur. Bazı insanlar bunu basit bir sıkıntı olarak düşünebilirler ancak, altta yatan ciddi sebepler olabilir. Kaşıntı anüsde, anüsün hemen çevresindeki deride veya her ikisinde görülebilir. Kaşıntı,anal kaşıntı,anal kaşıntı nedenleri,anal kaşıntı sebepleri,anal kaşıntı neden olur,anal kaşıntı nasıl tedavi edilir,anal kaşıntı tedavisi ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

Makat bölgesi neden kaşınır ?

anal bölgede kaşıntı.Jpeg

Anal kaşıntı bir semptomdur, kendi başına bir hastalık değildir .Bazı çevresel faktörler anal kaşıntısının daha yoğun hale gelmesine neden olabilir. Çoğu zaman, doktorlar belirli bir rahatsızlığı anal kaşıntı nedeni olarak tanımlamazlar ve bir süre sonra kaşıntı tedavi olmadan geçer. Diğer anal kaşıntı vakalarının çoğu hijyen sorunlarından kaynaklanmaktadır. Anal kaşıntı çoğunlukla hijyen eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Anal bölgenin yetersiz temizliği,aynı iç çamaşırı bir kaç gün giyme, terleme anal kaşıntıya sebep olabilmektedir. Bunların dışında bağırsağın iyi boşaltılmamış olması yani anüste dışkı kalması , hemoroid ,bağırsakta çatlama , mantar anal bölgede kaşıntıya neden olabilmektedir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere anal kaşıntı için birkaç olası neden vardır:

Kuru ciltler veya cilt hastalıkları
Fazla nem
Aşırı yıkama veya ovma
Kaygı veya stres
Dışkı idrar kaçırması veya sık ishal
Müshillerin aşırı kullanımı
Çamaşır deterjanları Kimyasal tahriş edicileri
Maya enfeksiyonları
Hemoroid
Anal fissür, fistül veya abrazyon
Bazı yiyecek ve içecekler (baharatlar,acı biber , sıcak soslar, alkol vb.)
Bazı antibiyotikler
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
Benign veya kanserli anal tümörler

Tedavi

Çoğu durumda, anal kaşıntı hafiftir ve tıbbi tedaviye gerek duymaz. Bu gibi durumlarda, kaşıntı genellikle birkaç gün sonra kendiliğinden geçer . Bununla birlikte, anal kaşıntının şiddetli olduğunu fark ederseniz bir doktora görünmelisiniz.

Anal kaşıntı için tıbbi bakım gerektiren başka bir durum, rektumdan kanamanızın olmasıdır. Bu kaşıntı sağlığınız için ciddi veya tehlikeli bir şeyden kaynaklandığının işareti olabilir, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almak gereklidir. Tıbbi müdahalenin gerekli olduğu durumlarda, tedavi alttaki nedeni bulmaya ve tedavi etmeye yöneliktir.

Cilt koşulları

Bazı cilt koşulları, anüsünüzün etrafındaki cilt de dahil olmak üzere vücudunuzdaki cildin herhangi bir bölgesini etkileyebilir.
Kaşıntılı bir deri ile bağlantılı olabilen deri koşulları şunları içerir:

Sedef hastalığı - kırmızı, pul pul, kabuklu cilt lekeleri gelişir, çünkü cildiniz hücreleri çok hızlı çoğalır . Cilt koşulları. Bazen anal kaşıntı, sedef hastalığı veya kontakt dermatit gibi belirli bir deri durumunun bir sonucudur
Kontak dermatit - cildiniz belirli maddelere (alerjenlere) tepki varken, iltihaplanmasına neden olur.
Liken sklerozus - cinsel organların etrafındaki ciltte kaşıntılı veya yorucu beyaz lekelerin oluşmasına neden olan uzun süreli bir cilt bozukluğu
Atopik egzama - cildinizin kuru, kırmızı ve pul pul olduğu yer
Diğer tıbbi durumlar- Bunlara kronik diyare, hemoroitler, anal tümörler ve şeker hastalığı gibi tüm vücudu etkileyen hastalıklar dahildir.

Kişisel bakım alışkanlıkları. Cilt bakım yordamında cildi tahriş eden ürünler veya davranışlar olabilir. Bunlar arasında çok fazla yıkama, çok az yıkama, alkollü mendil kullanma gibi

Enfeksiyonlar. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar anüs ve anal kaşıntıya neden olabilir. Pinworms kalıcı anal kaşıntıya neden olabilir. Diğer parazitler de benzer kaşıntıya neden olabilir. Genellikle kadınları etkileyen mantar enfeksiyonları, anal bölgede kaşıntıya neden olabilir.

Anal kaşıntı nasıl tedavi edilir?

Kaşıntılı bir anüs enfeksiyona bağlı ise, doktor enfeksiyöz organizmaları yok etmek için antifungal, antibakteriyel veya antiparazitik tedavi reçete edebilir. Yüksek steroid dozları olan reçete merhemleri de kaşıntıyı azaltabilir ve iltihaplanmayı azaltabilir.

Kaşıntılı bir anüse neden olan hemoroid, hemoroidin küçültülmesi veya hemoroidin cerrahi olarak alınması gibi şeritler gibi daha invazif tedavilere ihtiyaç duyabilir.

Kaşıntılı anüse neden olduğu bilinen yiyecekleri ve ilaçları kullanmaktan kaçınmak semptomları da azaltabilir.

Anal kaşıntı tedavisinde en iyi yol, altta yatan bozukluğun tedavisidir. Örneğin, paraziter enfeksiyonlar için ilaçlar alınabilir ve fungal enfeksiyonlar için kremler kullanılabilir. Uygun hijyen önemlidir. Sık iç çamaşır değiştirin, anal bölgenizi ılık suyla yıkayın. Dar giysilerden kaçının.

Diğer ilgili konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.

Makat çatlağı nasıl belirtiler gösterir?

Anal fissür nedir anal fissür nasıl tedavi edilir ?

Anal fissüre ne iyi gelir ?

ya benimde bazen kaşınıyor hatta sanki ayıptır söylemesi tam makatın girişinde bişeyler kıpır kıpır oluyor gibi hissediyorum acaba baharatlı şeyler mi dokanıyor diye düşünüyorum bide bende hemoroidde var belki oda yapıyor sanıyordum bu bilgiler beni bayağı aydınlattı çok teşekkürler

Acılı baharatlı besinleri tüketmek, tam dışkılayamamak , genital hijyene dikkat etmemek hemorid gibi durumlar anal kaşıntıya neden olabiliyor. Diğer olası durumları konumuzda belirttik. Pamuklu iç çamaşır ve genital hijyende önemli bir kriter. Genital bölge hava almadığı için terleme oluyor ve buda kaşıntıya neden olabiliyor. Bu yüzden pamuklu iç çamaşır tercih edilmeli ve sık sık değiştirilmeli.

Anüs, vücuttan katı atıklar çıkarmamızı sağlayan, bağırsak veya sindirim sisteminin sonundaki açıklıktır.Anal kaşıntı bir semptomdur, kendi başına bir hastalık değildir; Anal kaşıntının nedenleri ; gıdalar, kullanılan ilaçlar,enfeksiyon,bağırsakta çatlak,hijyen, deri iltihabı rektal bozukluklar dır. Bazen anal kaşıntı, sedef hastalığı veya kontakt dermatit gibi belirli bir deri durumunun bir sonucudur. Anal kaşıntıya kabızlık,kanlı dışkılama eşlik ediyorsa mutlaka hekime görünmek gerekir. Anal kaşıntının olduğu yerin hijyenine dikkat etmeli,dar ve naylon iç çamaşırlardan kaçınılmalıdır.

makatımdan sıvı geliyor ve yanıyor külodum hep lekeleniyor birde ya çok ishal yada kabız oluyorum neden acaba

Anal bölgede kaşıntı ve sıvı gelmesi , kabızlık ve ishal gibi durumları sıklıkla yaşamanız bağırsağınızda bir problem olduğunu gösterir. Kaşıntı genelde yetersiz hijyen eksikliğin den kaynaklanmaktadır. Anal kaşıntının nedenleri yukarıda yer alan makalede detaylı anlatılmış. Var olan diğer septomlar için en kısa zaman da hekime görünmeniz de fayda var.

Anal kaşıntı , hemoroid , anal fissür, gıdalar, ilaçlar , kıl kurdu, bağırsak çatlaması,ve diğer tıbbi duurumlar dan dolayı olabilir.Antibiyotiklerle tedavi, bir maya enfeksiyonuna ve anüs tahrişine neden olabilir .En şiddetli derecede, anal kaşıntı genellikle barsak hareketleri sırasında ve sonrasında yanma ve ağrı olarak tanımlanan dayanılmaz rahatsızlıklara neden olur.Ayrıca az miktarda kanama olabilir..Anal kaşıntı erkeklerde daha sık görülür ve çoğu vakada hiçbir sebep tespit edilemez.Basit kaşıntı başlangıç tedavisinde yanma ve acıyı rahatlatmaya yöneliktir. Anüsün iyice temizlenmesi ve kurutulması önemlidir . Belirttiğiniz tüm septomlar tıbbi bir durumun belirtisi olabilir.Bu yüzden Genel cerraha görünmeniz de fayda var.

yolda yururken toplantıdayken olmadık yerlerde tutuyor şu an derdime çare arıyorum rezil oldum. tuvalate girdim artık kaşınmaktanmı kan gelmiş

Geri