Artık pes etmiş birini nasıl motive edebiliriz

mislinay

Yeni Üye
Üye
Artık pes etmiş birini nasıl motive edebiliriz
nasıl motive olunur kendimizi nasıl mutlu ederiz
Hayatımızda mahvolmuş,kendini iyice bırakmış yada hiçbirşeyi kalmamış insanlar olabiliyor bazen.Onları iyi yönde motive etmeye çalışmanız ve gayretleriniz olumsuzlukla sonuçlanabilir..Çünkü onlar bütün isteklerini kaybetmişlerdir ve pes etmek için kararlarını çoktan vermişlerdir.Hayatımızda yeri olan bu tip bir insan varsa eğer,onlar için neler yapabilir ne şekilde onları motive edebiliriz bir bakalım arkadaşlar.

uzgun-kadin-9208.jpg

Duvara toslamış, mahvolmuş ya da hiçbirşeyi kalmamış bir insanla karşılaştınız mı? Onlarla konuşursunuz ve tamamen yoldan çıkmışlardır, tek istedikleri bırakmaktır. İyi niyetle onları motive etmeyi denersiniz ve “Yapabilirsin, hadi, yapabilirsin, hadi!” dersiniz. Ama hala bırakmaya o kadar meyillidirler ki, bunların hiçbirini duymazlar, dinlemezler bile, bütün isteklerini kaybetmişlerdir ve pes etmek için kararlarını çoktan vermişlerdir.

Bu aşamada yapabileceğiniz hiçbirşey yokmuş gibi düşünebilirsiniz, onları terketmeniz gerekir ama edemezsiniz, edemeyeceğinizi bilirsiniz, çünkü bu siz değilsinizdir.

Dağa tırmanırken yarı yolda kalmış ve çok yorulmuş biri gibi, daha ileri gidemezler, ve siz onları orada bırakamazsınız, eğer bırakırsanız dağdan aşağı yuvarlanabilirler. Başkalarını motive etmek isterken pek çok insan bu stresli duruma düşmüştür ve bırakıp geri gelmeyi denerler, bu işe yaramadığında başka birşeye ihtiyacınız vardır.

Fikirlerini değiştirtmeniz gerek, sorunun başlangıcında bu bir fiziksel sorun olsa da, artık zihinsel bir sorundur. Bu nedenle, psikolojik bir noktadan yapmalısınız. Şunu da hatırlamalısınız ki, birine isteği dışında yardım edemezsiniz. Başarmayı, başarısızlıkla karşılaşmayı, savaşmayı, hiçbirşey kalmadığında daha da derine kazmayı seçmeliler.

Bir kez asla teslim olmamayı, pes etmemeyi seçerlerse, ne yapabileceğiniz inanılmazdır. Ne kadar çok başarısızlığın üstesinden gelebilirlerse, isteklerini yerine getirmek için o kadar fazla bastırırlar. Biliyorum, çünkü ben de o duruma düşmüştüm ve başkası devam etmem için bana yardım etmişti. Şimdi ne zaman başkalarına mücadelelerini tamamlamak için yardım etsem, o durumda olmanın nasıl birşey olduğunu asla unutmayacağım.

Pes etmeyi seçen birçok kişi şunu der: “anlamıyorsun”, ama bu, ebeveynlerine seslenen bir ergen gibidir, tabi ki öyledir, bir zamanlar onlar da ergendi. Bu yüzden, başkalarına yardım etmeye çalışırken, anladığınızı söyleyin, kendi acınızdan ve bundan nasıl sıyrıldığınızdan bahsedin, ve sonra “hadi, bunu beraber başaralım!” deyin.

Geri