Baza almadan önce buraya bakın meleklerim

tesadüf

Yeni Üye
Üye
Baza almadan önce buraya bakın meleklerim
Baza alırken dikkat edilmesi gerekenler
Baza satın almadan önce

Baza benim elim ayağım. Hem yatağım hem köşe takımım bazalı. Herşeyimi topluyor. Keşke salon takımımıda bazalı alsaymışım:) Baza almadan önce dikkat edilmesi gereken bilgiler burda meleklerim.

118.JPG-14d.jpg

Sağlıklı bir uyku için yatak, organize bir ev hayatı içinse baza seçimi önemlidir. Eski alışkanlıklarına bağlı bir kişi olarak bu makaleyi yazmaya karar verdim. Ben genelde yatağın taşıyıcısı olarak karyola tercih edenlerdendim, geçmiş zaman eki kullanıyorum çünkü baza kavramı ile yeni tanıştım. İyi ki de tanışmışım. Baza demek ev için ek bir oda demekmiş…

Bazalı yatak kullanımı hayatı kolaylaştıran bir detay. Eskilerin yüklük diye adlandırdıkları alanların günümüz apartman hayatı içinde kayba uğraması ile birlikte, buna alternatif geliştirilmiş en akıllı tasarım baza. Eğer siz de yeni bir yatak almaya karar verdiyseniz önerim bazalı bir seçim yapmanız. Peki, baza alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Baza alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, satın alınacak bazanın iyi bir mekanizmaya sahip olmasıdır. Pek çok sefer açıp, kapamanız gereken bir sistem olmasının yanı sıra yatağı taşımakla da görevli oluşu sebebiyle mekanizma bazalar için büyük önem taşır. Mekanizmanın iyi olup olmadığını nasıl anlayacağım diye soruyorsanız iki öncelikli unsura dikkat etmenizi öneririm. Birincisi satın alacağız bazanın üretici firması ikincisi ise fiyat politikası. Zira bu mekanizmalar çok da ucuz parçalar değildir.

Tek kişilik baza satın alırken mekanizmanın kaldıracağı alan çift kişiliğe oranla daha azdır. Bu hem kullanım kolaylığı sağlar hem de yüksek bir kol-kas gücü harcamanızı önler. Benim size tavsiyem çift kişilik yatak arayışınızı da iki tekli sandıklı baza üzerine kurgulamanızdır. 140 cm’lik, 1,5 kişilik yataklardan da tercih ediyor olabilirsiniz bu durumda dikkat etmeniz gereken sistemin amortisörlü olması ve alttan metal desteğinin bulunmasıdır.

Baza satın alırken dikkat edilmesi gereken ikinci önemli nokta da bazanın taşıyıcı alanı olan tabanında kullanılan malzeme. Sunta bazlı baza tabanları zamanla yıpranıp kırılabiliyormuş. Eğer bazanın içine ağır yükler (kitap, dergi, kutular gibi…) saklamak niyetindeyseniz o zaman tabanının sağlamlığından emin olun derim…

Bazanın güvenlik stoperine sahip olup olmadığını da mutlaka sorgulayın. Bu küçük detay hayat kurtarıcı olduğunu unutmayın!

Bazanın uzun ömürlü ve sağlam olması satın aldığınız marka ile de doğru orantılı. Uzun vade kullanılacağı ve size ekstra alan sağlayacağı düşünülürse ödeyeceğiniz bedeli yıllar bazında değerlendirmeniz daha doğru olacaktır. Kısaca ucuz diye tanımadığınız markalara yönelmeyin bunun yerine güvenebileceğiniz seçimler yapmaya dikkat edin.

Geri