Bebek Mamalarında Dikkat Edilecek Noktalar

sılam_nisa

Hamiş Melek
Sevgili anne meleklerim; bebeğinize anne sütünün yetmeyeceği zamanlar geldiğinde mama takviyesine başlarsınız.Peki mama hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?

bebek_mama-13.jpg

* Bebeğinizin yemeğini hazırlarken az tuz kullanmaya özen gösterin. Onlar tuzla ve tabii şekerle de ne kadar geç tanışırlarsa o kadar iyidir. Zaten İleride bunları keşfedince engel olamayacaksınız.
* 1 yaşın altındaki bebeklere bal, inek sütü, sebzelerden ise bakla ve patlıcanı önermiyorum. Zaten doktorlar bu konuda anne-babaları çok güzel aydınlatıyorlar.
* Doktorunuza danışmadan bebeğinizi yeni besinlerle tanıştırmayın. Alerji riskine karşı da dikkatli olmalısınız.
* Bebeğinize ilk 6 ay yalnız anne sütü vermelisiniz. Bunu gerçekten çok arzulayın. Ben 7 ay anne sütü verdim ve içim bebeğime karşı çok rahat… Daha sonrasında da sağlıklı sebze, meyve ve tabii ki 9- aydan sonra balık ve et gibi protein ağırlıklı beslenmelere geçebilirsiniz.
* Çocuk sağlığında suyun da çok önemi var… Çocuğunuza sık sık su vermelisiniz.

İlk bebeğimi mamayla büyüttüm ikinciyi çok şükür emzirebildim ama mamaşya büyüyen çocuk bana göre sorunlu oluyor kabızlıktan tutunda huysuzluğa kadar diyebilirim yada benim şansımamı böyleydi onuda tam bilmiyorum ama anne sütüyle beslediğim çocuğum daha sakin büyüdü.

İlk bebeğimi mamayla büyüttüm ikinciyi çok şükür emzirebildim ama mamaşya büyüyen çocuk bana göre sorunlu oluyor kabızlıktan tutunda huysuzluğa kadar diyebilirim yada benim şansımamı böyleydi onuda tam bilmiyorum ama anne sütüyle beslediğim çocuğum daha sakin büyüdü.
bence anne sütünü çok zorlansada vermeli benim arkadaşım üstünde durmadı ve kızına 2 aylıkken mamaya başladı bebek meme ucunu tutamıyordu arkadaşımda canım acıyor diyordu ama mamayla daha çok sıkıntı yaşadı tabi o ayrı..

Geri