Bebekler Günde Kaç Ml Süt İçer ?

B

bebitto

Forum Okuru
Bebekler Günde Kaç Ml Süt İçer ?
Bebekler günde ortalama kaç ml anne sütü içerler en fazla kaç ml süt vermeliyim ? Hangi aralıklarda vermeliyim. Örneğin Benim bir arkadaşım 3 aylık bebeği için 160-180 ml anne sütü veriyormuş fazla mıdır az mıdır benim oğlum da ortalama 2,5 aylık ne kadar süt vermeliyim. Bana bu konuda bilgi verir misiniz lütfen ?

Vallahi bende bebek emziriyorum ama ben öyle milim hesabı yapmıyorum bebeğim tam tamına 3 ay 20 günlük ben üç saatte bir emziriyorum aralarında yarım saat geçiyor sonra bi daha test ediyorum alıyorsa veriyorum almıyorsa vermiyorum. Yani ml olarak hiç hesaplamadım. Siz sağarak mı bebeğinize süt içirmeye çalışıyorsunuz = Meme vermiyor musunuz onu anlamadım.

Ya şimdi bebeğim daha yeni olduğundan dolayı benim sütüm biraz fazla geliyor onun için üzerine tarih yazarak buz dolabının buzluğunda saklıyorum sütleri böyle olunca da ml ml olarak vermek daha mantıklı oluyor. Şimdi küçük az içiyor ama biraz daha büyüdüğünde bi kaç ay geçtiğinde sütüm yetersiz olduğunda o zaman bu depodan vereceğim onun için soruyorum kaç ml almalı diye ?

Hımm öyle hiç düşünmemiştim. Şimdi sağ elini kullanan kadınlarda sağ göğüs daha büyük olduğundan dolayı her göğüsteki sağımda aynı ml olarak süt alamayacağınzıı düşünüyorum. Yani doyana kadar verebilirsiniz misal bende sağ elimi kullanıyorum bi kere sağayım demiştim. 4 saatte bir denedim benden 100 cc geliyor ama bazı arkadaşlarım bana 150 cc geliyor demişlerdi. Şimdi siz doğru beslenirseniz en güzeli bebeğe göğüsten vermek ama sütünüz fazla bebeğiniz küçük ise yaptığınız iş doğru yani isterseniz doktora bi sorun şimdi buradan şu kadar ml demek bana pek mantıklı gelmiyor. Yani az alanı var çok alanı var yine de siz 100 ml kadar verin diyebilirim ama çok emmeyen bi bebek bu kadar alamayabilir diye düşünüyorum. Allah analı babalı büyütsün işallah.

Selamlar, Öncelikle şunu belirtmekte fayda var bebeğinizi mutlaka anne sütünü alması için bir memeden on on beş dakika emmesi yeterli ilk üç ay için 3-4 saat arayla emzirmenizde fayda var diye düşünüyorum.

Bebeğinize her gün ne kadar süt vereceğiniz kafa karıştırıcı olabilir.Bebeğinizin yaşına, kilosuna göre durum farklılık gösterir.Bebeğinizin iştahı günden güne ve aydan aya farklılık gösterecektir. Bebeğiniz ihtiyaç duyduğu oranda beslenecektir. Bebeğiniz acıktığında gögüsünüzü kuvvetli emebilir , aç olmadığı zaman başını sağa sola çevirir yada ağzını sıkarak gögüsü red eder.

bebek emzirme.jpg

Yeni doğan bir bebeğin mide kiraz büyüklüğündedir. Uzmanların verdiği bilgilere göre bebekler kilosuna bağlı olarak her 3 saatte kilosunun 56 da 1 i kadar ml süt içmeli. Mesela 4200 gr lık bir bebek 4200 / 56 = 75 mL Anne sütü almalıdır.Yenidoğanlardaki mide çok küçük olduğundan sık sık emzirmeye çalışın. Mide her gün çok hızlı büyür ve 3. günde mide bir ceviz büyüklüğündedir . Bir aylıkken bebeğinizin midesi büyük bir yumurta büyüklüğündedir ve (80-150 ml) süt tutabilir. Bebeklerin hepsi eşsizdir. Bebeğinizin ne kadar süte ihtiyacı olduğunu belirlemek zor olabilir.Yeni doğmuş bir bebeğin midesi sadece bir çay kaşığı kolostrum tutabilecek kadar küçüktür.Bebeğinizin midesi çok küçük olduğu için, onu ilk 24 saat içinde sürekli beslemeniz gerekir.

Eeni doğan bir bebek günde kaç mililitre süte ihtiyaç duyar ?

2,0 kg 313 ml

2,5 kg 391 ml

3,0 kg 469 ml

3,5 kg 548 ml

4.0 kg 626 ml

4,5 kg 704 ml

5.0 kg 782 ml

5.5 kg 861 ml

6.0 kg 939 ml

6.5 kg 1000 ml

Yeni doğan bebeğimi ne sıklıkla beslemeliyim? İlk birkaç gün içinde, yeni doğmuş bir bebeğin her 1.5 ila 3 saatte bir beslenmesi gerekir. Bebeğin midesi büyüdükçe ve kilo almaya başladığında, beslenme aralığı her 3-4 saatte bir olmalıdır.Yeni doğanların ilk haftalarda aç olduklarında sizi her zaman uyarmadıklarını akılda tutmak önemlidir, bu nedenle onları genellikle siz emirmeye çalışın.Bu nedenle, beslenme döngüsü bebeğinizin uyanıklığına bağlı olarak dalgalanabilir.İlk 24 saat içinde sekiz ila on iki beslemeye ihtiyacı var. Birçok bebek bundan daha sık beslenecek ve bebeğiniz doyumsuz gibi görünebilir. Bunun nedeni, midesinin çok küçük olması, sadece bir vişnenin büyüklüğüdür ve çok hızlı bir şekilde boşalır. Süt tedarikinizi oluşturmak için sık sık beslenme şarttır.

Beslenme seansları sık ve daha uzun olacaktır. Bir kerede 40-45 dakikaya kadar uzayabilirler ve ancak bir buçuk saat uzakta olabilirler.Anne sütünü düzgün bir şekilde verdiğinizde ve bebeğiniz beslenme alışkanlığına girdikten sonra, seanslar 15-20 dakika sürebilir.Ortalama olarak, yeni doğmuş bir bebeğin günde 10 ila 12 kez beslenmesi gerekir.Bebeği her seferinde yeterince uzun süre beslediğinizden emin olun.Beslenme için bir saat programı izlemeniz gerekebilir, bu da her saat başı olabilir. Ancak, beslemelerinizi daha iyi anlamanın daha iyi bir yolu, bebeğinizin aç olduğu ve beslenmesi gerektiğini belirten işaretleri gözlemlemektir. Bebeğiniz dudaklarını , parmaklarını emiyorsa,kucağınıza aldığınızda ağzını gezdiriyorsa, bebeğiniz aç demektir.Bebeğinizin açlık işaretlerine zamanında tepki vermek, en iyi hareket şekli olacaktır. Ayrıca vücudunuzdaki süt bebeğin talebine göre üretilir. Bu nedenle, sık sık emzirin.Diğer yandan, bebeğiniz beklendiği gibi kilo almıyorsa, beslemeniz yeterli olmayabilir.Yeni doğmuş bir bebeği ne kadar besleyeceğimizi öğrenmek biraz zaman alabilir.

Geri