bebekler için yoğurt tarifi arıyorum

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
bebekler için yoğurt tarifi arıyorum
selam hanımlar bebeğim ek besinlere geçti ona yoğurt vermem gerek ama yoğurt yapmayı bilmiyorum bebekler için sizler yoğurdu nasıl mayalıyorsunuz. Hazır sütmü kullanıyorsunuz tecrübeli anneler yardım lütfen

Bebekler için yoğurt tariflerini sizinle paylaşıyorum.

Yoğurt yapılışında önemli nokta sütün sahip olduğu sıcaklıktır. Sütün parmağınızı sokup yediye kadar saydığınız zaman eliniz sütün sıcaklığına dayanacak bir ısıda olmalıdır mutlaka. Sütün çok ılık olması ise yoğurdun mayalanmasını engelleyen bir faktördür. Sütünüzü mayalanmaya bıraktıktan sonra hareket ettirmemek çok önemlidir. Üstünü de çok sıkı sıkıya örtmelisiniz. Süt çabuk soğursa mayalanma gerçekleşmez. Kış aylarında kalorifer radyatörlerinin üstünde bekletebilirsiniz. Böylece sütün sıcaklığı korunmuş olacaktır.

Bebekler için Yoğurt Tarifi No:1
Malzemelerimiz: 100 cc süt, 1 çay kaşığı yoğurt mayası
Hazırlanması : Süt kaynatılır, 36-37 dereceye kadar (vücut ısısı seviyesinde) ve soğuması beklenir. 1 çay kaşığı kadar yoğurt maya amacı ile ilave edilir. Üstü örtülür ve oda sıcaklığında hareketsiz şekilde 3-4 saat kadar bekletilir.

Bebekler için Yoğurt Tarifi No:2
Hazırlanması: İnek sütü 1 yaşına kadar önerilmediğinden dolayı mama ile hazırlanması tavsiye edilmektedir. 100 mililitre kadar hazırlanmış hazır mama içerisine ılık vaziyetteyken (43-44 derece civarlarında) 1 çay kaşığı kadar yoğurt ilave ederek 3-4 saat süre ile sıcak bir ortamda mayalanmaya bırakın. Bebeğiniz 12. ayını doldurduktan sonra süt ile yoğurt hazırlayabileceğinizi unutmayın.

Bebekler için Yoğurt Tarifi No:2
Hazırlanması: Süt kaynatılır ve elin dayanabileceği sıcaklığa (43 derece civarları) kadar soğutulur. 200 mililitre süt içine ortalama 2 tatlı kaşığı kadar yoğurt yine ortalama 1 ve ya 2 kaşık süt ile sulandırırak eklenir ve yavaşça karıştırılır. Hareket ettirmeden sıcaklığını koruyacak şekilde 4-5 saat kadar bekletilir. Daha sonrasında ise buzdolabında 2-3 saat dinlendirilmelidir.

Bebekler için Meyveli Yoğurt Tarifi
100 mililitre kadar kaynatılmış ve ılıtılmış su ve 3 ölçek kadar tepeleme devam maması ile yapılan mamanın içerisine ortalama 2 tatlı kaşığı kadar yoğurt ilave edip 3-4 saat süre ile sıcak bir ortamda mayalanmaya bırakınız. Bebeğiniz yiyeceği zaman içine istediğiniz meyvelerden iyice ezip ekleyebilirsiniz. Oldukça pratik olan bu meyveli yoğurt bebeğiniz için de oldukça besleyicidir.

Geri