Beta HCG Değeri Kaç Olunca Hamile Olunur

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Beta HCG Değeri Kaç Olunca Hamile Olunur
Beta HCG Değeri Kaç Olunca Hamile Olunur hamilelik anlaşılır ? sorusuna yanıt arayacağız bu yazımızda arkadaşlarım. Hamile kalmak dünyaya kendinden bir parça olan bebeğini doğurmak her kadının hayalidir sanıyorum. Tabii sadece kadınların değil bu erkeklerin de ortak düşüncesidir. Belki bu müjdeli haberi size bir sayı değeri gösterecektir. Hamilelik belirtileri ile kafa yoranlar belki daha çok yanılma payı yaşayabilirler ama bu değer size net bir bilgi verecektir hamilelikle ilgili. Hem de belli başlı belirtileri yaşamadan daha evvelden bu değerle hamilelik netlik kazanacaktır.

gebelikte beta hcg degeri kac olmali.jpg

Hamilelik konusunda çok merak edilen konular var bunlardan biri de beta hcg. Beta hcg hamilelik ile yakından ilgili bir hormondur. Beta hcg değerim şu acaba hamile miyim? sorusunu sıklıkla görüyor ve duyuyoruz. Peki nedir bu beta hcg değeri önce buna değinelim. Beta hcg dediğim gibi hamilelikle ilgili bir hormondur. Beta hcg hormonu denilen durum yumurta ve erkeğin sperminin birleşiminden sonra döllenmeden 7-8 gün sonrasında hızla kendini katlayarak artmaya başlar. Yani siz ilişkiden kaç gün sonra gebelik testi yapmalıyım diye soru soracak olursanız bu dediğim gibi döllenmeden sonra yani 5-6-7 gün sonra bile kanınızda bu değer pozitif olarak görünmeye başlayacaktır. Beta hcg değeri kanda çıktı ve siz hamilesiniz dendi. Sonraki günlerde bu değer katlayarak artmaya devam edecektir. Bu değer idrar testlerinde doğru sonucu veremeyebilir. Bunun sebebi ise bu hormonun kanda daha hızlı yükselmesi ve ilerlemesidir. Yani idrar testi yaptım silik çıktı hamile miyim? gibi sorulara yanıt aramaktansa ve kafanızda soru işareti kalmaktansa en doğru yöntem hemen bir sağlık kurumuna giderek kan testi yaptırmalı kan testinde beta hcg hormonu aranmalıdır. Bu değerler evet ilerleyen günlerde kat kat artmaya devam eder. Belki bu uçuk noktalara kadar giderek size ikiz gebeliği bile müjdeleyebilir. Tabii ki bu değerle birlikte ilerleyen haftalarda kesenin görülmesi gebeliğinizi kesinleştirecektir. Şimdi dilerseniz beta hcg değerlerinin gebelik haftalarına oranlarını inceleyelim.

GEBELİK HAFTASI HCG (mlU/ml)

1-3 haftalar arasında 5 - 50
4. hafta 3 - 426
5. hafta 19 - 7340
6. hafta 1080 - 56500
7-12 haftalar arasında 7650 - 28800
13-16 haftalar arasında 13300 - 25400
17-24 haftalar arasında 4060 - 166400
25-40 haftalar arasında 3640 - 117000

Dediğimiz gibi değerler bunlar fakat yine de bu kesin gebeliği göstermez. Bunun için ultrason muayenesinde kesenin görülmesi gerekir. Normal seyirde bu değerlerle eş değer gösteren dış gebelik gibi normal olmayan gebelikler görülür. Yine şu bilgiyi de vermek istiyorum ki bu değerlerin çok altında bir değer görünürse dış gebelik, düşük ya da kimyasal gebelik, çok üstünde değerler görülürse de çoğul gebelik, mol gebelik kanser riski taşıyabileceğini söylemek isterim. Gebe kalmak her kadının hayali dedim ya gerçekten yıllarca deneyen ve bu mutluluğa erişemeyenler var. Allah herkese bu mutluluğu yaşatmasını diliyorum. Sadece stres yapmamak rahat olmak kafanıza ya olmazsa gibi kötü cümleleri kurmamak olmalıdır.

beta hcg testinden sonra ultrason muayenesi gerekir.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri