Bir Poşet Para

Angel_tears

Yeni Üye
Üye
Bir Poşet Para
Evin hanımı beyine seslendi;
-Erdal yine ortalığı sigara kokusu sardı,ne var şu sigaranı balkonda içsen.
-Afedersin hayatım kusura bakma unutmuşum,hemen balkona çıkıyorum.
-İyi olur bizi zehirlemeye hakkın yok.Sen sağlığını düşünmüyorsun bari bizim sağlığımızla oynama.
Evin hanımı yıllardır kocasına sigarayı bıraktırmak istiyor fakat,birtürlü amacına ulaşamıyordu.En sonunda karar verdi:
-Erdal sigaranı içtiysen içeri gel,seninle çok önemli bir konuyu konuşacağım.
-Bitti son nefeside çekip geliyorum Ayla hanım.
Erdal bey merakla içeri geldi ve;
-Söyle bakalım Ayla hanım neymiş bu önemli konu?
-Kızmak yok Erdal bey,peşinen söylüyorum.
-Tamam kızmayacağım söyle.
-Söz mü?
-Söz.
Ayla hanım derin bir nefes aldıktan sonra söze başladı;
-Sana son defa iki teklifte bulunduktan sonra,önemli konuya gireceğim.Korkma sana fazla bir külfet getirmez.
-Tamam Aylacığım lafı uzatma.
-Sigarayımı çok seviyorsun,bizimi?
-Tabi önce sizi,sonra sigarayı seviyorum.
-İkimizden birini tercih et desem..
-Tabi ki sizi tercih ederim.
Ayla hanım bu girişten sonra teklifini sundu,
-Erdalcığım madem bizi tercih ediyorsun,o zaman sigarayı bırak.
-Aylacığım biliyorsun ben bu sigarayı lise yıllarımdan beri içiyorum.Tiryakisiyim bırakamam.
Birinci teklifini öğrendik,gelelim ikinci teklife
Ayla hanım duraklamadan ikinci teklife girdi;
-Bende sigaraya başlayacağım.
Erdal bey şaşırmıştı;
-Buda nerden çıktı Aylacığım?
-Söz verdin kızmak yok.Senin içtiğin pahalı ......sigarasından içeceğim hemde.
Erdal bey kısa bir düşünceden sonra;
-Peki başla bakalım,bir sen eksiktin.
-İşlerimiz iyi,benim sigaraya başlamam aile bütçesini sarsmaz,bana hergün bir paket.......sigara parası vereceksin.
-Tamam.
Erdal bey elini cebine atıp cüzdanını çıkartıp bir paket sigara parasını Ayla hanıma uzattı;
-Al bakalım.Vataana,Millete hayırlı olsun.Bir tiryaki daha kazandık.
Ayla hanım gülerek;
-Teşekkür ederim Erdalcığım.
Ayla hanım parayı alıp sandığına sakladı.Erdal beyin herğün verdiği sigara parası on yıl kadar devem etti.Bu süre içinde Ayla hanım sigara içmediğini kocasına hiç belli etmedi.
Ülkede kriz baş göstermiş ve Erdal beyin işleride iyiye gitmez olmuştu.Veresiyeler geri dönmüyor,çekler ödenmiyor,mal alış verişi iyice durmuştu.O sıkıntı ile eve geldi.Ayla hanım kocasının sıkıntılı halini anlamıştı;
-Hayırdır bey pek sıkıntılı görüyorum seni.
-Sorma hanım bu kriz bizi iyice krize soktu.Acil nakite ihtiyacım var.Ne verdiklerimi alabiliyorum,nede aldığım borçları ödeyebiliyorum.Velhasıl aşağı tükürsen sakal,yukarı tükürsen bıyık.Kimseden birşey isteyemiyorum.
-Sıkma canını herşey gelir,geçer.
-Ne kadar rahatsın aylacığım,keşke senin gibi olabailsem.
-Ne kadar acil ödemen var?
-Onbeş milyar kadar.
-İyi ozaman bekle,zamanı geldi.Ayla hanım içeri gitti ve biraz sonra elinde bir poşetle döndü.
-Erdalcığım çakmağını verirmisin?
-Buyur.
-Benimle balkona gelirmisin Erdal.
-Tamam gelirim
Balkona çıktılar ve Ayla hanım kocasının şaşkın bakışları arasında,elindeki poşeti baalkonun köşesindeki mangal yaptıkları ocağın içine boşalttı.Erdal bey şaşırmış,gözü faltaşı gibi açılmıştı.Şaşkınlıkla ve kekeleyerek;
-Aaaayla bu ne.Nerden buldun bu kadar parayı,ne yapacaksın.
-Yakacağım.
-Bu kadar para yakılırmı,delirdinmi sen.
-Delirmedim,aklım başımda.Bu kadar parayı sen yıllarca yaktın ama ben biriktirdim.Bu bana verdiğin her günkü sigara parası.Burda yirmi milyara yakın para var.
Erdal bey karısının boynuna sarıldı ve;
-Tamam hayatım sen bana iyi bir ders verdin.Sana söz veriyorum buğünden sonra sigarayı bırakıyorum.
-Söz mü?
-Söz.

Geri