Bir rakamıyla ilgili etkinlikler

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Bir rakamıyla ilgili etkinlikler
Anasınıfı etkinlikleri arasında yer alan sayı çalışmaları oldukça eğlenceli etkinlik grubundandır. Bu hafta 1 sayısı çalışmalarını eğlenceli bir şekilde değerlendirdiğimiz sınıfımızda değişik çalışmalar yaptık. Neler mi yaptık şimdi öğrenelim. 1 sayısını keçe ile hazırlayarak görünmez bir kese içine koydum. Sonra elimdeki kesede ne var acaba haydi tahmin edin diyerek sınıfa girdim. Ne saklanmış olabilir dedim. Tüm çocuklar farklı tahminlerde bulundular. 1 tanesi öğretmenim şeker derken diğeri kaybolmuş kalem olabilir mi dedi. Ama neticede kimse 1 rakamı olduğunu düşünmedi. O günün öğrencisini (her gün bir kişiyi günün öğrencisi seçiyoruz davranışlarıyla tüm sınıfa örnek oluyor) yanıma çağırdım ve keseye saklı olanı bulmasını istedim. Çocuklar çok heyecanlandılar. Kesedeki 1 rakamını çıkaran çocuk sınıfın diğer üyelerine tuttu. Bilenler elbette vardı; ama küçük olanlar bilemedi. Sonra haydi 1 rakamını saklayarak oyun oynayalım dedim ve etkinliğe geçtik.

1 rakamını önce sınıfta ben sakladım bir kişi dışarıya çıktı. Sakladıktan sonra çağırdım onu. Sakladığım yere yaklaştıkça el çırpma hareketimi hızlandırdım. Uzaklaştıkça el hareketlerim birbirine çarparken yavaşladı. Sıcak soğuk oyununu andıran bu çalışmayla tüm öğrenciler deneme yaparak oynadılar. 1 sayısını bulanları alkışladık. Sonra bu sayı çalışmasını pekiştirmek amacıyla sanat etkinliğine geçiş yaptık.

Sanat etkinliğinde 1 rakamının yazılı olduğu çalışma sayfasını çocuklara dağıttık. El işi kağıtları üzerine aralıklı çizdiğimiz düz çizgiler üzerinde kestirme çalışması yaptırarak küçük kareler elde etmeleri yönünde çocuklara rehberlik ettik. Sonunda ise 1 rakamını rengârenk süsledik. Ardından bu kareleri 1 içine yapıştırdık. Her çocuğun renkli 1 çalışma sayfası oldu. Pekiştirme amacıyla etkinlik yaprağı üzerinde 1 yazma çalışması yaptık. Önce ben beyaz tahtamızda 1 rakamını nasıl yazacağımızı gösterdim. Sonra çocuklarla teker teker ilgilenerek yazdırma çalışması yaptırdım. Hepsi çok eğlenerek çalışmayı tamamladılar. Küçük kasları tam gelişmeyenler biraz zorlandılar. Destek alarak çalışmayı tamamlamaya çalıştılar. Gün böyle eğlenceli bir şekilde tamamlandı. 1 ile ilgili şarkı, tekerleme ya da hikaye etkinliği bulunarak çalışmalar bütünleştirici bir şekilde diğer günlere yayılarak daha etkili sonuç alımına rehber olunulabilir.

1-Numara-Rakam-Sayfa-Boyama.jpg
anasinifi-1-sayisi-calisma-sayfasi-1.jpg
çocuklar-için-sayı-kavramı-rakamlar-çizgi-çalışmaları-1.gif
okul-öncesi-sayı-egzersizleri-sayıları-boya-2.gif
okul-öncesi-sayı-kavramı-çizgi-çalışmaları-1.gif

Geri