gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.196
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Birliktelik sonrası lekelenmem oluyor nedeni nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Cinsel ilişki sırasında veya ilişkinin ertesi gününe kadar ortaya çıkan vajinal kanamalar,önemli hastalıkların habercisi olabilir,bu tarz bir vajinal kanama yaşadıysanız mutlaka jinekolojik muayenenizi ertelemeden yaptırın. En olası neden,klamidya adını verdiğimiz mikroorganizmanın rahim ağzını enfekte etmesiyle olur,klamidya rahim ağzı enfeksiyonu olan servisit durumuna yol açar,rahim ağzı yaralarına yol açabilir,zamanında tedavi edilmezse batın içine yayılabilir ayrıca genital organlarda yapışıklık,tıkanıklık,abseler ve bunların sonucunda kısırlık ve farklı ciddi sonuçlar meydana gelebilir.Klamidyanın dışında diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklarda **** sonrası vajinal kanama yaratıp, tedavi edilmedikleri takdir de klamidya gibi ileri komplikasyonlara da yol açabilirler.


  < Konu Resmi..>


  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE


  2- Vajinitler: vajinit adını verdiğimiz vajina iltihapları etken gerek mantar ve başka olsun bu tarz enfeksiyonlar vajinanın dokusunu frajil hale getirip ilişki sırasında kanamasına yol açabilir.

  3- Servikal polip: rahim ağzında bulunabilen ve çoğunlukla iyi huylu olan bir polip ilişkide kanayabilir,bu polipler genelde basit ve ağrısız bir müdahale ile çıkarılabilirler.

  4- Atrofik vajinit: menapoz sonrasında östrojenin azalmasına bağlı olarak,vajinal doku kuruyup atrofiye uğrayabilir ve ilişki de kolayca kanayabilecek hale gelebilir,bu durum lokal östrojen tedavisiyle çözümlenebilir.

  5- Cinsel ilişki sırasında bazen vajinada yırtılma oluşabilir ve bu da kanamaya yol açabilir.

  6- Erkeğin menisinde kan olması bazen vajinal bir kanama ile karışabilir ve vajinal kanama olarak düşünülebilir.

  7- Rahim ağzı yaraları: servikal erozyon olarak adlandırdığımız bu yaralar,rahim ağzını frajil hale getirip ilişki sırasında kolayca kanamasına yol açabilir.

  8- Gebelikte cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama olması,düşük riskini gösterebileceği gibi,bebeğin eşi yani plasentanın önde geldiğine (plasenta previa) de işaret edebilir.

  Saydığımız bütün sebepler cinsel ilişki sırasında veya sonrasında vajinal kanamaya yol açabilir,ama bizim açımızdan bu şikayetin belirtisi olduğu en önemli ve hayatı direk tehdit eden hastalık rahim ağzı kanseridir.

  9-rahim ağzı kanseri: Cinsel ilişki sonrasında vajinal kanamanın belirtisi olabileceği en önemli hastalık rahim ağzı kanseridir (serviks kanseri),bu hastalık öldürücüdür,fakat ondan korunmak düzenli yapılan pap smear testleriyle kesinlikle mümkündür.Adet zamanı olmamasına rağmen cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama olması anormal bir durumdur ve kesinlikle doktora başvurmayı gerektirir.

  Sebepleri:
  - Vajinal enfeksiyon (vajinit)
  - Vajina içerisinde bir lezyon
  - Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  - Cinsel ilişki sırasında vajinada yırtılma oluşması
  - Erkeğin penisinden olan bir kanamanın vajinaya bulaşmış olması nadiren yanıltabilir ve kanamanın vajinadan olduğunu düşündürebilir
  - Semende (menide) kan olması da aynı yanılgıya düşürebilir
  - Servisit (rahim ağzı iltihabı)
  - Servikal polip
  - Servikal erozyon (rahim ağzında yara)
  - Kanama bozuklukları ve bazı kan hastalıkları
  - Rahim veya özellikle rahim ağzı kanseri de bu duruma sebep olabilecek en ciddi durumlardan birisidir. Rahim ağzı kanserinin bazen ilk belirtisi ilişki sonrası kanama olabilir.
  - Nadiren idrar yollarından gelen kanama da vajinadan geliyor sanılarak yanılgı yaratabilir
  - Gebelik varken ilişki sırasında kanama olması düşük tehtidi olabilir ve ileri gebelik aylarında bebeğin eşinin önde olması gibi durumlarda da ilişki ile kanama olabilir.

  Hangi sebeple olursa olsun ilişki sonrasında kanama olması hemen doktora başvurmayı gerektiren şikayetlerden birisidir. Detaylı bir jinekolojik muayene ve bazı tahliller sonrasında sebep aydınlatılacaktır.

  Tedavi:
  Tedavi kanamaya yukarıdaki durumlardan hangisi sebep olmuşsa ona göre planlanır. Yukarıdaki sebeplerin tedavileri ilgili konularda anlatılmıştır.

   
Birliktelik sonrası lekelenmem oluyor nedeni nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Liposuction sonrası ne oluyor

  Liposuction sonrası ne oluyor

  liposuction, hakkında, sonrası, nasıl oluyor, bilgiler ve dahası burada arkadaşlar Bölgesel yağlar için mucize çözüm sunan liposuction hakkında liposuction sonrası hakkında bilgiler sunuyoruz bu makalemizde sizlere Melek'ler... Vücutta belli bölgelerde toplanan yağların vakum yardımı ile ince metal borular kullanılarak alınmasının (liposuction) ardından yağların bir yıl sonra kollara...
 2. Doğum Sonrası Birliktelik Ne Zaman Başlar?

  Doğum Sonrası Birliktelik Ne Zaman Başlar?

  doğumdan sonra ne zaman birliktelik olmalı,doğumdan sonra eşler ne zaman birlikte olmalı,doğum sonrası ilişki ne zaman başlar,doğum yaptım eşimle ne zaman birlikte olmalıyım,doğum sonrası birliktelik hakkında bilgiler Doğum sonrası kadınların cinsel hayatı; kültürel ve dini etkenler, fiziksel ve psikolojik durumları ve hamilelik öncesi cinsel hayatlarıyla çok ilişkilidir. Bu dönemde kadın...
 3. Birliktelik Öncesi Veya Sonrası Lekelenme Kanama

  Birliktelik Öncesi Veya Sonrası Lekelenme Kanama

  ilişki sırasında kanama,ilişki sonrası kanama,ilişkiden sonra lekelenmem oldu,ilişkiden sonra kanama oldum nedeni nedir,ilişki sonrası lekelenme ve kanama hakkında bilgiler Adet zamanı olmamasına rağmen cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama olması anormal bir durumdur ve kesinlikle doktora başvurmayı gerektirir. Sebepleri: - Vajinal enfeksiyon (vajinit) - Vajina içerisinde bir...
 4. Birliktelikte canım yanıyor nedeni nedir?

  Birliktelikte canım yanıyor nedeni nedir?

  ağrılı ilişki nedenleri,ağrılı ilişki sebepleri,ağrılı ilişki neden olur,birliktelikte ağrı olması,ağrılı birliktelik hakkında bilgiler Yüzeyel disparoni vaginanın girişinde derin disparoni ise cinsel ilişki sırasında penisin girmesi ile birlikte derinlerde hissedilen ağrıdı. Ayırıcı tanı yönünden ağrının şekli çok önemlidir. Kadınların %1-2 sinde şiddetli derecede ağrı hissi...
 5. Adetim bitti yine kan geldi nedeni nedir?

  Adetim bitti yine kan geldi nedeni nedir?

  Adet dönemi süresi kadından kadına değişmektedir. Kimi bayan 3 gün adet olurken kimisi 1 hafta olur. Ancak hemen hemen her kadın adet dönemi sonrasında gelen kahverengi kandan ya da akıntıdan şikayetçidir. Çünkü adet sonrasında 3-4 gün kadar o sürer. Yumurtlama döneminde ve hemen peşindeki günlerde, akıntı oldukça artabilir. Bu durum oldukça normaldir. Renksiz kokusuz olan bu akıntı her...

Sayfayı Paylaş