Bonsai nasıl yetiştirilir

Uzman SühaN

Administrator
Bonsai nasıl yetiştirilir
BU KONU; bonsai nasıl yetiştirilir, bakımı nasıldır hakkında bilgiler vermektedir.

Bonsai yetiştiriciliği zor iştir ancak bu işi layıkıyla yapanların sayısı da az değildir.
Bonsai yetiştiriciliğini zor yapan en önemli faktör sabır ve yoğun uğraş.
O da hiç birimiz de yok.
Ancak biz sabırli değiliz ama uğraşmayı seviyoruz.
Bu konunun faydalı olacağını düşünüyorum.
Bonsai bakımı nasıl yapılır. Ayrıntıları konumuzda bulabilirsiniz.
bonsai1-1ab.gif

Bonsailer, ılıman iklimlerde yetişir. Evleri, ofisleri ve iç mekanları süsleyen, en güzel bitkilerden biridir. Bonsai bakımı ise, özen gerektirir.

Toprak:
Bir Bonsai’nin yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için, oldukça az miktarda toprakla çevrelenmiş olması gerekir. Ağaç gelişebilmek için, toprak üzerinden yeterli miktarda su, besin ve hava alabilmelidir. Bu yüzden toprağın kalitesi, ağacın sağlığını ve gücünü direk olarak etkiler. Toprak karışımında; kil parçaları, çakıl ve inorganik toprak bulunması verimini arttıracaktır.

Isı:
Bitkiyi çok fazla soğuk ya da çok sıcak havada bırakmak, zarar verebilir. Oda sıcaklığı idealdir.

Işık:
Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki, aydınlık ortamları tercih eder.

Su:
Püskürtme yöntemi ile sulama yapılmalıdır. Gövde, tamamen suya doymalıdır. Sulamada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir. Sulamalar arasında, toprağın az miktarda kurumasına izin verilmelidir. Yaz aylarında, günde birkaç kez püskürtme yapılması, bitkinin hem ömrünü uzatacak, hem de yaprak dökmesini engelleyecektir. Kış aylarında verilecek suyun, oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir.

Çoğaltma:
Bonsai bitkisinin çoğaltılması, bitkiyi köklerinden ayırma yöntemi ile olabilir. Bitkinin kökünden çıkarak, üst kısımlara uzanan ince kısımlar alınıp, başka saksılara dikilerek, yeni bonsailer oluşturulabilir.

Bonsai Budama ve Şekillendirme
Bonsai budaması ve şekillendirmesi ile ilgili yöntemleri inceleyerek, daha profesyonelce büyümesini sağlayabilirsiniz.

Şekillendirme Budaması:
Ağaç gençken, sadece bir kere yapılan, oldukça sert bir budamadır. Ağacın temel şekli bu budama ile verilir. Şekillendirme budaması ile, ağacın ana dalı bırakılır.

Bakım Budaması:
Şekillenen ana dallar üstünde, her yıl veya iki yılda bir yapılması gereken budamadır. Bu yolla olağanüstü şekiller ortaya çıkarılmasa da, yaprakların boyutları yavaş yavaş küçültülür.

Çimdikleme:
Dalların gelişimini kontrol edebilmek için yeni filizleri koparmaya, “çimdikleme” adı verilir. Yeni filizler çok hassas olduğundan, bir çok durumda bu işlem parmaklarla yapılır.

Görünüşü çok güzel ama o çok ilgi istiyor ben kendi capımda bir iki tane cam tohumu yetiştirdim ama başında durmassan ölüyorlar

Bitki ,çiçek yetiştirmek gerçekten insana huzur veriyor.Tıpkı bir bebek gibi bakmak gerekiyor.Yalnış sulama,fazla terleme çiçeğin ölmesine sebep oluyor.Çam tohumu bende bahçeye ektim ama malesef çıkmadı. :)

Ben pamukların arasına ektim çimlenince saksıya aldım 3 taneler şuanda baharda saksılara dağıtacam

ama ağac bakımı seviyorum oğluma hamileyken 5 adet yoğurt kovalarına ceviz diktim hepside cıktı şimdi onları yazlığıma getirdim 4 yaşındalar yalnız bahcede 3 ü canlı kalabildi şimdilerde cınar tohumu çimlendirmeyi düşünüyorum kısmetse bahara

Geri