Bultimar kuşu efsanesinin hikayesi

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Bultimar kuşu efsanesinin hikayesi
Bu konu, bultimar ku?u hikayesi, bultimar ku?unun efsanesini anlatmaktad?r.

Bu ku?un ad?n? ben ilk kez Muhte?em Yüzy?l dizisindeki Firuze'den duydum. A?k ku?u demi?ti dizide. Neyse ara?t?rmaya ba?lad?m. Bultimar ku?unun hikayesi aynen ?öyle sevgili meleklerim
bultimar%20kusu-6e.png

Pers mitolojisinde efsanevi bir ku?tur butimar. S?v? ihtiyac?n? deniz suyu ile kar??lar.Denizi o kadar çok sever ki, deniz k?y?s?na konar, kanatlar?n? açar ve tek ba??na oturur denizi seyreder.
Denizin bir gün kuruyaca??ndan korkar ve bu korku yüzünden hiç su içmez. En sonunda da susuzluktan ölür...

İran mitolojisinde yer alan, denize (suya) âşık bir su kuşu. "her gün gördüğüm bu uçsuz bucaksız deniz, bir gün kurursa, ben ne içerim?" diye düşünüp kenarından ayrılmadığı denizin tek damlasını dahi içmez; ta ki susuzluktan ölene dek. susuzluktan kurumaya yüz tuttuğu anda bile, ihtiyacı olanın çok çok azını içip aza kanaat getirir. böylelikle çok olana da erişeceğini düşünür.

Her gün yakamozlarını dahi seyreylediği denizin adeta bekçiliğini yapar. her daim dertlidir. "ya biterse, ya kurursa" diye diye kendini yer bitirir. bu hâliyle de "gam kuşu" olarak anılır. sürekli dertlidir ve derdine çare bulamaz. bu bağlamda, divan edebiyatında âşık-sevgili ikilisini betimlemede kullanılan önemli öğelerinden biri oluverir: âşıka yüz verip vermeme arasında gidip gelen bir sevgili ve sevgisine istediği karşılığı bulamayan, her daim dertli olan ve bundan pek de şikayetçi görünmeyen bir âşık; butimar.

Geri