Cilt türü nasıl belirlenir ?

Uzman SühaN

Administrator
Cilt türü nasıl belirlenir ?
Her kişinin cildi benzersizdir. Cildinizin bakımında en önemli adım, spesifik cilt tipinizi ve belirli koşullara veya mevsime nasıl uyum sağladığını anlamaktır. Cildiniz vücudunuzun en büyük organıdır, kalbiniz, akciğerleriniz, karaciğeriniz ve diğer hayati organlarınız kadar karmaşıktır.Günümüzde kozmetik alımı şaşırtıcı bir deneyim olabilir.Nemlendiriciden sabuna, güneş koruyucu kremlerden , temizleyicilere ve toniklere kadar her şey sahip olduğunuz cilt türüne (cilt tipleri ) göre sınıflandırılır. Güzellik ürünleri satın aldığınızda, kuru normal, yağlı veya karma bir cilt türüne sahip olduğunuzu anlamanız gerekir.Bu makale cilt türünü belirleme ile ilgili bilgiler vermektedir.

cilt türü.jpg

Cildiniz kuru veya yağlı olabilir, aynı zamanda her ikisinin de birleşimi olabilir. Ana cilt türleri kuru, yağlı, karma , normal, sivilce eğilimli ve hassastır. Cilt türünüzün nasıl tedavi edileceğini, hangi ürünleri kullanacağını ve mükemmel cildin nasıl sahip olunacağını öğrenmeden önce cilt tipinizi belirlemeniz gerekir. Aşağıda yer alan bilgileri uygulayarak cilt tipinizi öğrenebilirsiniz. Bunların dışın da bir güzellik merkezine gidip cildinizin türü hakkın da bilgi edinebilirsiniz..

Cildinizin türünü bilmek önemlidir, çünkü ürünler cildinizin benzersiz ihtiyaçları için en iyi formüle edilmiş ürünler dir.Tipik olarak ürünler çeşitli cilt tipleri için özel olarak üretilmiştir. Cildinize gelince dikkat etmeniz gereken çok şey var. Cildinizi ne kadar iyi tanırsanız o kadar iyi yönetebilir ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.Güzel, parlak cilde sahip olmanın ilk adımı cildinizin türünü belirler. Cildinizin neye hassas olduğunu bilmek cildinizin bakım rutini uyarlamanıza ve size en faydalı olacak ürünleri seçmenize olanak tanır.

Cildinizi Hazırlama

Yüzünüzdeki makyajı temizleyin

Yüzünüzdeki makyaj izlerini kaldırmak için makyaj temizleyicisini kullanın. Bu aynı zamanda yüzünüzdeki kir ve yağın temizlenmesinde de yardımcı olacaktır.

Yüzünüzü yıkayın

Yüzünüzü ılık suyla ıslatın ve sonra elinize bir yüz temizleyici dökün. Parmak uçlarınızla yüzünüzü hafifçe masaj yapın, böylece tüm alanları temizleyici ile kaplamış olucaksınız . Yüzünüzü serin veya ılık suyla durulayın, sonra yüzünüzü temiz bir havlu ile kurulayın.

Bir kaç dakika bekleyin

Yüzünüze nemlendirici veya herhangi bir krem uygulamayın.

Cildinizi inceleyin

Kuru cildiniz varsa yüzünüzü temizledikten sonra gerginlikle karşılarken, yağlı cildi yıkadıktan hemen sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.Karma cilt türüne sahipseniz T bölgeniz yani alın ve burun bölgesi parlak ve nemli görünecektir.Ayrıca karma ciltlerde yanaklar gergin olur.Hassas cildiniz varsa, yüzünüz kırmızı, kaşıntılı bir döküntü oluşturabilir.Cildiniz yağlıysa işlem sonrası tekrar yağlanma görünecektir.Yüzünüzün her yerinde kırmızımsı lekeler gördüğünüzde, muhtemelen kuru veya hassas cilde sahip olabilirsiniz. Yüzünüzün her yerinde parlak olursa, yağlı cildiniz var. Her ikisinin birleşimi karma cilt tipine sahip olduğunuzu gösterir.

KURU CILT

Kuru cilt, gün boyunca sıkı hissedebilir ve gözle görülür pullanma görülebilir. Kuru cilt büyük oranda genetik, yaşam tarzı ve diyet, hormonal değişiklikler ve iklim gibi çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Dehidrasyon aynı zamanda kuru cildin önde gelen bir nedenidir, bu yüzden bol su içmek ve alkol ve kafein gibi içeceklerden kaçınmak cildinizin nasıl hissettiğini ve görünüşünü önemli ölçüde etkiler. Cildinizdeki kuru bölgelere kokusuz bir krem uygulayın.Kuru cilt de dermatite yol açabilir.Göstergeler: Cildiniz sıklıkla kaşıntılı, kırmızı, pul pul veya genellikle sıkıdır.

NORMAL / KARMA CILT

Normal / karma cilde sahip insanlar çoğunlukla yanaklarda kuruluk yaşarlar. Böyle bir durumda yapmanız gereken kuru olan bölgeleri nemlendirici ile nemlendirmektir.Göstergeler: Yanaklar daha kuru cilt yanında yağlı bir T-bölgesi (alnınız, burun ve çeneniz).

YAĞLI CILT

Yağlı ciltlerde akne, sivilce ve derin gözenekler olabilr. Bu durumda yapmanız gereken öncelikle sivilcelerinizi tedavi etmektir.Yağlı cilt aslında iyidir. Cildin erken yaşlanmasını önler.Göstergeler: Büyük gözenekler ve temizledikten sonra hızla gelişen bir parlaklık.

HASSAS CİLT

Hassas cildi yönetmek zor olabilir, zira hangi bileşenlerin iltihaba ve tahrişe neden olduğunu belirlemek için zaman ve çaba gerekir. Cildiniz çabuk tahriş oluyorsaparapen içermeyen nemlendiriciler kullanın.Göstergeler: Akne veya diğer cilt tahrişlerine karşı genellikle yatkındır.

SONUÇ

Cildimizin ihtiyaçları zaman içinde değişebilir ve fonksiyonlarını yerine getirmesi en iyi şekilde görünmesi için ihtiyaçlarını en iyi şekilde tespit etmek için gerekli adımları atılması şarttır. Cildinizin sağlığını göz önünde bulundurmak ve mevcut ritüelinize herhangi bir ayarlamanın gerekli olup olmadığını belirlemek için düzenli olarak kontrol etmeniz dengeli ve güzel kalmasını sağlayacaktır. Eğer sağlıklı bir cilt istiyorsanız bol su tüketin.. Cilt türünüz için formüle edilmiş ürünler, istediğiniz sonuçları vermenin en iyi şansını sunar. Sahip olduğunuz cildin türünü belirlemek için bu basit adımları uygulayın ve hangi ürün türlerinin sizin için en uygun olduğunu öğrenin.

Benim cildim önceden yağlıydı.Sanırım yaşın ilerlemesi ile birlikte karma olmaya başladı. Bu yüzden cildimle ilgili sıklıkla problem yaşıyorum.Yüzümün bir kısmı yağlı bir kısmı kuru.. Her iki alanı dengede tutmak için iki ayrı krem kullanıyorum.Makalede çok güzel bilgiler var bu arada sayenizde cilt tipleri ile ilgili bilgilenmiş oldum.

Benim cildim yağlıdır. Bu yüzden cildimde tek kırışıklık yok. Cilt tipimi seviyorum .Cildimin yağlı olması nedeniyle yaşımı göstermiyorum. Cildimin yağ dengesini bozmamak için özel sabunlar kullanıyorum. Özelliklede kefir içeren ve bebek sabunları ;) Kullanmanızı tavsiye ederim

Benim cildimda karma. Buna göre krem kullanıyorum.Cilt türümle ilgili çok sorun yaşıyorum. Mesela burun ve alın bölgem yağlı ama dudak kenarlarım çok kuru. Kışın sürekli kabuklanma oluyor. Bu yüzden su bazlı kremler kullanarak cildimi nemlendiriyorum.

Egzersiz, akne ve yağlı ciltler dahil birçok cilt problemi için önerilen bir tedavidir. Egzersiz, cildinizde ve akne probleminizde aşırı yağ üretimine neden olabilecek stresi azaltabilir. Dahası, egzersiz etkili ve yararlıdır, çünkü kan dolaşımını hızlandırabilir, besin emilimini artırabilir ve hücre atığından kurtulabilir.Yağlı cilt tipiniz varsa, yağlı ciltler için uygun bir cilt bakım rutinine sahip olmanız gerekir. Cildinizi tahriş edebilecek, kırmızı ve kaşındırıcı olabileceği için, cilt bakım ürünlerini sert içerikli maddelerle kullanmaktan kaçınmanız önemlidir. Dahası, sert bileşenler cildinizdeki tüm doğal yağları temizleyebilir, bu da salgı bezlerinin daha fazla yağ üretmesini sağlar. Bir cilt bakım ürünü seçtiğinizde, etiketi dikkatlice okumalısınız.
Cilt tipleri 5 ana bölüme ayrılabilir - yağlı cilt, kuru cilt, hassas cilt, normal cilt ve karma cilt. Ne tür bir cildiniz olduğunu anlamak için, asıl adım uykudan önceki gece yüzünüzü yıkamak ve herhangi bir ürün uygulamamaktır. Ertesi gün uyanın ve cildinizi analiz edin.Yüzünüzün farklı kısımlarında kuru ve yağlı bir karışım olması karma cilde sahip olduğunuzu gösterir.Cildiniz sık sık kaşıntılı oluyor ve hava değişikliklerinden kolayca etkileniyorsa, hassas cildiniz var. Yağlı bir cildi tespit etmek çok kolaydır. Yüzünüz parlar ve parmaklarınızla dokunduğunuzda cildinizdeki yağı hissedebilirsiniz. Kuru cildin birincil özelliği cildin sert olmasıdır. Bu cilt tipinde insanlar küçük, sıkı gözeneklere sahiptir . Cildiniz çok yağlı ve çok kuru değil ise, normal bir cilde sahipsiniz.. Makalede yer alan ip uçlarını izleyerek cip tipinizi belirleyebilir, uygun bakımı uygulayabilirsiniz.

Geri