Çocuğunuza Hayır Diyebilmek

ASİMELEK

Daimi Üye
Üye
Çocuğunuza Hayır Diyebilmek
çocuklara hayır diyebilmek, ne yapmalıyız, nasıl davranılmalı, eğitim, çocuk psikolojisi için merak ettikleriniz bu yazımızda arkadaşlarım.

392124dc26b6b525d1.jpg

Çocuğum hayır kelimesini bir türlü öğrenemedi” Bu cümleyi kuran birçok anne baba vardır. Belki siz de aynı dertten yakınıyorsunuz. Bu sorun aslında çocuğun bir sorunu değil, anne ve babanın bir sorunudur. Bir gün evet dediğine yarın hayır diyen bir anne babanın çocuğu ikilemler arasında kalır. Daha önceden hayır denilen bir şeyin daha sonra gerçekleştirilmesi gibi yanlış bir tutum sonucu çocuk, bir sonraki sefer isteği olana kadar ısrarlı bir şekilde diretecektir. Bu tutum ona öğrenilmiş bir davranış kazandırmaktadır. Veya anne babanın farklı tutumlar sergilediği durumlarda çocuk bu durumu kendi istediği şeklide yönlendirmeye çalışabilmektedir. Bu nedenle anne babalar bir konuda çocuğa hayır diyeceklerse önce kendi aralarında bir tutarlılık sağlamalıdırlar.

Çocuğa ‘hayır’ kelimesi net ve kararlı bir şekilde söylenmelidir. Hayır’ın sebebi kısa ve onun anlayabileceği şekilde açıklandıktan sonra verilen karardan asla dönülmemeli. Ses tonu da çok önemlidir. Sakin ve kararlı bir ses tonu ile konuşulmalıdır. Göz teması kurulmalı ve basit cümleler kullanılmalıdır. Ve şu asla unutulmamlıdır. Kurallara uyan veya uymaya çaba gösteren çocuğun davranışları muhakkak ödüllendirilmelidir. Çocuk eğitiminde , cezalandırmadan ziyade ödüllendirme yöntemi tercih edilmelidir.

Çocuğunuza vereceğiniz ödül herzaman maddi olmak zorunda değildir. Onun olumlu davranışının mutlaka fark edilip takdir edilmesi, güzel sözlerle övülmesi de çocuğun olumlu davranışının tekrarlanmasını arttırmada çok işe yarayacaktır. Çocuk olumlu davranışının karşılığını aldığı için, başka bir zaman ödül alabilmek için yine çabalayacak ve bu davranış şekli böylece öğrenilmiş olacaktır.

Geri