Cuma günleri duaların kabul olduğu saat hangi saattir?

• Konbuyu başlatan beklenenbebis
  • Başlangıç tarihi
B

beklenenbebis

Forum Okuru
Cuma günleri duaların kabul olduğu saat hangi saattir?
hayırlı cumalar hayırlı cumalar mesajları resimli cuma cuma günü hangi saatte dua kabul olur cumanın ilk saati
Cumanız hayırlı olsun diyerek bu günki cuma konusuyla devam edelim.Cuma günü günlerin en hayırlısı dua kapılarının açık olduğu en güzel gündür inş.Bu günü güzel geçirelim inşaALLAH.ALLAH bebek bekleyenlere en kısa zamanda hayırlı yavrular nasip etsin,Hamiş olupta doğmasını bekleyenlere hayırlı doğumlar nasip etsin,hasta olanlara şifa dertli olanlara devalar nasip etsin.Kimsesize yoksula yetime mazluma ALLAH yar ve yardımcı olsun inş.Dualarda buluşmak ümidi ile.DUALARINIZ KABUL OLUR İNŞAALLAH.TEKRARDAN HAYIRLI BOL BEREKETLİ CUMALAR.
396484d8300a7c4e7f.jpg

Cuma günü duaların kabul edileceği saat
Cuma günü duaların kabul edileceği saat... Enes b Mâlik (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Cuma günü duaların kabul edileceği, beklenen saati; ikindiden sonra güneş batıncaya kadar ki zaman içerisinde arayın” (Nesâî, Cuma: 45; Muvatta, Cuma: 7)
Tirmîzî: Bu hadis bu yönüyle garibtir Bu hadis Enes’den başka değişik şekillerde de rivâyet olunmuştur
Muhammed b ebî Humeyd zayıf görülmüştür Bazı ilim adamları hafızası yönünden zayıftır demişlerdir Kendisine, Hammad b ebî Humeyd ve Ebû İbrahim el Ensarî’de deniliyor, hadisleri pek hoş karşılanmıyor
Rasûlullah (sav)’in ashabından ve sonraki dönemlerden pek çok ilim adamları bu beklenen saatin ikindiden sonra güneşin batmasına kadar ki zaman olduğunu söylemişlerdir Ahmed ve İshâk bunlardandır
Ahmed diyor ki: “Duaların kabul edilmesi beklenen saatle alakalı hadislerin çoğu ikindi namazından sonra olduğu şeklindedir Güneşin batıya kaymasından sonra da olması ümit edilebilir”
Amr b Avf el Müzenî (ra)’ın babasından ve dedesinden rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Cuma günü bir saat vardır ki; Kul Rabbinden ne isterse Allah mutlaka ona o isteğini verir” Ey Allah’ın Rasûlü o saat hangi saattir dediler: Buyurdular ki: “Cuma namazı için kamet getirilmesinden başlayıp namazdan çıkma zamanına kadardır” (Muvatta, Cuma: 7)
Bu konuda Ebû Musa, Ebû Zerr, Selman, Abdullah b Selam, Ebû Lübabe, Sa’d b Ubade ve Ebû Ümâme’den de hadis rivâyet edilmiştir
Tirmîzî: Amr b Avf hadisi hasen garibtir
Ebû Hüreyre (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür Adem o gün yaratıldı o gün Cennete konuldu o gün Cennet’ten çıkarıldı O günde bir saat vardır ki; Müslüman bir kul o saati namaz kılarak denk getirir ve o anda Allah’tan her ne hayır dilerse Allah o isteğini ona hemen verir
Ebû Hüreyre diyor ki: Abdullah b Selam’la karşılaştım ve bu hadisi ona hatırlattım dedi ki: Ben o saati bilirim Ben de o saati bana haber ver benden gizleme dedim Dedi ki: O saat ikindiden sonra güneş batıncaya kadardır, dedi Ben de; ikindiden sonra nasıl olabilir çünkü Rasûlullah (sav) “Müslüman kul o saati namaz kılarken denk getirir” buyurmuştur Halbuki o vakitler namaz kılma vakti değildir dedim
Bunun üzerine Abdullah b Selam şöyle dedi: “Rasûlullah (sav) bir yerde oturup namazı bekleyen namazdadır buyurmadı mı? Evet dedim Dedi ki: İşte bu o demektir” (Buhârî, Cuma: 4; Nesâî, Cuma: 4)

Geri