Depresyondakilere Söylenmeyecek Sözler!

T

TİTAN

Forum Okuru
Depresyondakilere Söylenmeyecek Sözler!
depresyondakilere söylenmeyecek sözler, nelerdir, depresyon, dikkat edilmesi gerekenler, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

depresyon-33.jpg

Sevgili melekler,
Çağımızın rahatsızlıklarından biri olan depresyondan, pek çok kişi muzdarip.Bu durumda olan insanlar doğal olarak aşırı hassas oluyorlar.Onlarla konuşurken daha dikkatli olmamız gerekiyor.Zira sarfedeceğimiz yanlış bir cümle onların daha da kötü hissetmelerine sebep oluyor.

Reader's Digest dergisinde yer alan haberde, size depresyondaki kişiye söylemeniz ya da söylememeniz gereken sözlerden bazı örnekler sunuluyor:
Söylemeyin: "Birçok insan senden daha kötü durumda." Bu doğru bile olsa, arkadaşınıza yardımcı olmayacağı için o anda bunu söylememelisiniz. Gereksiz yere kişiyi üzerseniz, kişinin psikolojik durumu daha kötü hale gelebilir.
Söyleyebilirsiniz: "Bu problemle baş ederken yalnız değilsin".
Söylemeyin: "Hiç kimse hayatın bir eğlenceden oluştuğunu söylemedi" Bu arkadaşının duygularının dışa vurumu gibi algılanabilir.
Söyleyin: "Benim için önemlisin"
Söylemeyin: "Kendin için üzülmeyi bırakmalısın." Arkadaşınız depresif duygularını nasıl durduracağını bilemez. Depresyon şeker ya da kalp hastalığı gibi fiziksel bir hastalıktır. Fakat, depresyondakiler bu durumu atlatmak için daha fazla uğraşırlar.
Söyleyin: "Sana yardım etmeme izin ver"
Söylemeyin: "Şimdi depresyondasın, her zaman böyle olmayacak ya?" tarzındaki sözler daha ciddi sorunlara yol açabilir.
Söyleyin: "Sen delirmiyorsun!"
Söylemeyin: "Bu senin kendi suçun" Hiç kimse depresyona girmeyi kendisi seçmez.
Söyleyin: "Bu süreçte seninle birlikteyim"
Söylemeyin: "Bana inan, ne hissettiğini biliyorum. Ben de bir kere günlerce depresyona girmiştim" Kendinizi üzgün ya da hüzünlü hissetmeniz depresyondan farklıdır.
Söyleyin: "Seni anlamak için elimden gelenin en iyisini yapacağım...zaman

Geri