'Dini Baskı Okul Değiştirtti'

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
'Dini Baskı Okul Değiştirtti'
Amasya Anadolu Kız Meslek Lisesi'ndeki 4 kız öğrencinin gördükleri 'dini baskı' nedeniyle bu okulu bırakıp Aydınca bedesindeki liseye kayıt yaptırdığı iddia edildi. Amasya Eğitim-Sen Şube Başkanı Kamil Terzi, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi verdiklerini söyledi. Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, iddialar üzerine okulda ve pansiyonunda 'habersiz' denetim yapıldığını, soruşturmanın sürdüğünü açıkladı.

Yaşları 16 ile 17 arasında değişen, 9. ve 10. sınıf öğrencileri H.D., G.D., Ş.Ç. ve Ş.D., Anadolu Kız Meslek Lisesi'nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri Ahmet A., ile kaldıkları okul pansiyonun Müdür Vekili Özlem Y. tarafından namaz kılmaları ve kapanmaları yönünde baskı gördüklerini ileri sürdü. Bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe verdiklerini söyleyen öğrenciler, Anadolu Kız Meslek Lisesi’ndeki kayıtlarını aldırarak Aydınca bedesindeki düz liseye nakil yaptırdı.

Amasya Eğitim-Sen Başkanı Terzi, kendilerine gelen şikayet sonucu konuyu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bir dilekçeyle bildirdiklerini belirterek şöyle konuştu:

"Pansiyonun Müdür Vekili Özlem Y.’nin türbanlı. Amasya Halk Eğitimi Merkezi’nden görevlendirilen Özlem Y., erkek öğretmenlere, 'Benim dünya görüşüme aykırı' diyerek yurtta nöbet tutturmuyor. Özlem Y., pansiyonda yapılan dini baskılara karşı çıkan bazı kadın öğretmenlere de nöbet yazmıyor. Yönetmenliğe göre Anadolu Kız Meslek Lisesi’ne ait olan bu pansiyonda, okulun öğretim kadrosu nöbet tutması gerekirken, dışarıdan getirilen öğretmenlere nöbet tutturuluyor. Öğrencilere 'kapanmaları' ve namaz kılmaları yönünde baskı yapılıyor. Bazı öğrenci velilerinin bize şikayeti oldu. Bazı öğrenciler bu baskılar yüzünden okuldan kayıtlarını aldırdı."

Kızım bunalıma girdi

Kaydını aldıran öğrencilerden Ş.Ç.’nın annesi Zekiye Ç., kızının okulda baskı gördüğü için kaydını düz liseye aldırdıklarını belirterek şöyle konuştu:
"Kızımızı sınava girip kazandığı Meslek Lisesi'nden alıp Aydınca Lisesi’ne kayıt yaptırdık. Kızımız baskılar yüzünden bunalıma girdi. Baskılar nedeniyle başka öğrenciler de okuldan ayrılmış. Konuyu dilekçeyle Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirdik."

Dayanamadım

Bilgisayar öğretmeni olmayı isterken okulu bırakmak zorunda kaldığını belirten S.Ç., de şöyle konuştu:
"Artık bu hayalime kavuşamayacağım. Öğretmenimiz Ahmet A. bize sürekli olarak, 'Kapanın, oruç tutun, namaz kılın, dini kitaplar okuyun, bu kitapları okula getirin' diyerek baskı yapıyordu. Buna dayanamadım ve eğitimime düz lisede devam etmeye karar verdim."

Kapanacaksınız!

Okulunu değiştiren öğrencilerden H.D.’nin annesi Badegül D. de, kızına 'Namaz kılacaksınız, kapanacaksınız' denilerek baskı yapıldığını ileri sürerek, "Meslek sahibi olsun istedik. Ama baskılar yüzünden meslek lisesinden alıp düz liseye göndermek zorunda kaldık" dedi.

Toplu namaz kılalım

Baskıyla din eğitimi almaya başladıklarını ileri süren Ş.D., de şöyle konuştu:
"Yurtta etüt saatlerinde bile bize ‘Arkadaşlar haydi toplu namaz kılalım. Niçin oruç tutmuyorsunuz?’ deniliyordu. Durumu aileme bildirdim. Onlar da beni okuldan alarak düz liseye kayıt ettirdi."

Soruşturma devam ediyor

Amasya Anadolu Kız Meslek Lisesi yetkilileri konuya ilişkin açıklama yapmaktan kaçınırken, Milli Eğitim Müdürü Akkurt şöyle konuştu:
"Öğrencilerin baskılar nedeniyle okulu bıraktıkları yönünde bazı duyumlar aldık. Yurt ile okulu haber vermeden bir yardımcımla birlikte denetledim. Özlem Y.’yi iddia edildiği gibi türbanlı görev yaparken görmedim. Yurtta 170 ögrencimiz kalmakta. Bu öğrencilerimize kapanmaları ve namaz kılınmaları yönünde baskı yapıldığı konusunda bazı velilerden şikayet dilekçeleri geldi. Bu konuda soruşturmamız devam ediyor. Yurtta erkek öğretmenlerin nöbet tutmaması tamamen yönetmelikle ilgili. Yönetmeliğe göre kız yurdunda kadın, erkek yurdunda da erkek öğretmenler nöbet tutuyor. Kimseye zorla din eğitimi verilemez. Varsa böyle bir şey gereken yapılacaktır."

'Cinsel yaşam testi'

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Ahmet A.’nın geçen yıl yaptığı 25 soruluk test, soruşturma konusu olmuştu. ‘Hangisi zinanın zararlarından değildir?’, ‘Para ve mal karşılığı oynanan talih oyunlarına ne denir?’, ‘Evlilik bağı olmayan kişiler arasındaki cinsel ilişkiye ne denir?’ gibi soruların bulunduğu teste tepki gösterilmişti. Öğrenciler şikayetlerini velilerine aktarınca, olay basına yansımıştı. Sınavdaki 'cinsel yaşam' ve 'zina'yla ilgili sorular hakkında İl Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma yapmış, Ahmet A., kınama cezası almıştı.

DHA

Ce: 'Dini Baskı Okul Değiştirtti'

Yazık günah ya, din adına yapılan bu işler çok mu dindarlık örneği yani? Dinimiz hoşgörü dini, merhamet dini, baskı-zulüm-zorlama dini değil ki. Ben de öğretmenim, yıllarca yatılı okulda da çalıştım. Nöbet de tuttum. Yapılacak iş değil ya...

Biz çocuklara yönetmelikte yer alan, müfredatta yer alan, tebliğler dergisinde ve Milli Eğitimin Amaçlarında yer alan maddelere göre eğitim-öğretim veririz. Kimse kimseye kendi yaşam standardını veya dünya görüşünü zorla empoze edemez. Hele de din gibi çok çok hassas bir konuda.

Herkes namaz kılmak zorunda değil, ben kılıyorum diye öğrencime zorla kıldıramam ki, anlatırım, öğretirim, yol gösteririm ama zorlayamam. O çocukların ailesi var zaten, çocuklar okula sıfır eğitimle gelmiyorlar ki...

Bilinen bir gerçek var ki bizim kültürümüzde din eğitimi önce ailede başlar. Çocuklar zaten aileden birşeyler görerek öğrenerek geliyorlar. Yazık değil mi o kaydını aldıran çocuklara. Günah değil mi... Böyle din adına dindarlığa sığmayan işler yapan insanları şiddetle kınıyorum. Yazıklar olsun diyorum.

Başkalarının hayatını bu şekilde yönlendirmeye kalkanların da sorgusuz cezasız görevlerine devam etmelerini içime sindiremiyorum. Umarım gerekli işlemler yapılır hakkında. Bunu bir eğitimci olarak bütün kalbimle diliyorum.

yazık yaaa gerçektende yazııkkk bu din adı altında dini süistimar eden yobazlar olduğu sürece islam dini hep yanlış anlaşılacak ve çocuklarımız bizler ve bizlerden sonra gelen nesiller dini görevlerimizi zor ve ağır bulup belkide bir çoğunu yerine getirmeyeceğizdir ki şuanda ki gençlik toplumunda büyük bir oranla bu böyle:mad2:

o cahil dar görüşlü belkide dini kendi egolarını tatmin etmeye çalışan münafıklara sesleniyorum İSLAM DİNİ hoşgörü dinidir saygı ve sevgi dinidir islam dininde zorbalık yoktur bu dinimizce günahdır sizler kendi tatmin olmamış egolarınızı dinimizi kullanarak tatmin etmekle en büyük günahı işliyorsunuz artı sorarım size her kapalı dindarmıdır?yada her açık cehennemlikmidir?kız çocuklarını zoraki örtüren insanlar sizler diğer dünyada bunun hakkını nasıl ödiyeceksiniz acırım size.dini görevlerimiz içten yürekten kalben yapıldığında kabul eyler sizler zorbalıkla kul hakkına giriyorsunuz ve kul hakkı günahların en büyüğüdür.
şimdi yukardaki o sözde öğretim görevlileri sizler bu gencecik insanların günahını hayallerinin bedeli nasıl ödiyeceksiniz?

ve bu arada şununda altını çizmek isterim ki ben başörtüsüne türbana karşı biri değilim başı örtülü bir annenin ve dini bütün bir babanın kızıyım ve bununlada gurur duyuyorum.ama zoraki örtülen örtü türban değil bir günah simgesidir.

TÜRKİYE bir İSLAM ülkesidir ve ben bir TÜRK genci olarak sizleri esefle kınıyorum ve artık dinimi süistimar etmenizi istemiyorum!!!

sevgili BİLGE yine kanayan bir yaramıza dokunmuş bir konuya sahiplik ettiğin için sana tşk ederim.

Bu zihniyetle nereye kadar gidebiliriz hiç bilmiyorum artık, düşündükçe canım daha da çok sıkılıyor. Bu çocukların geleceklerini nasıl kararttıklarının hesabını nasıl verecekler acaba... Eğitim hariç her işle ilgileniyoruz, çocukların eğitimi hariç herşeyine bakıyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin.

Sonra sorarlar "biz niye kendi uçağımızı yapamıyoruz" diye. Bu kafayla yapamayız da hiçbir zaman. Sen kafanın üzerindekiyle değil içine ne verdiğinle ilgilenmediğin sürece hiçbir şey değişmeyecek...

Geri