dinimizde kadına dayak atmakla ilgili bildikleriniz nedir

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
dinimizde kadına dayak atmakla ilgili bildikleriniz nedir
kızlar üzülerik ifade etmek istiyorum ki kocam bana dayak atıyor. bu yazdıklarımı da ondan gizli gizli yazıyorum. Evleneli 2 yıl oldu haftada bir kez kesinlikle bana bir bahane bulup dayak atıyor. Yüzüme vuruyor. Ölmek istiyorum. Ama itikatli bir kadınım dinime sarılmak istiyorum onun içinde kapandım geçenlerde de kapdım diye dövdü beni 2 tane kızım var. Ayrılamıyorum da maddi gücümde yok. Acaba dinen dayak atan kocalarla ilgili neler söyleniyor lütfen yardım.

Allah eşinizi ıslah etsin. Dinimiz de kadına dayak atmak ile ilgili isdeğiniz bilgileri sizin için paylaşıyor sabırlar diliyorum.

(Erkekler, kadınlar üzerine hakimdir [aile reisidir.] Çünkü, Allahü teâlâ, bazı kullarını, bazı hususlarda bazısından üstün yaratmıştır. Hem de, erkekler, kendi mallarını, onlar için sarf ederler. Kadınların iyileri, Allahü teâlâya itaat eder ve kocalarının haklarını gözetirler. Kocaları hazır olmadıkları zaman, onların namuslarını ve mallarını, Allahın yardımı ile korurlar. Hıyanet etmesinden korktuğunuz kadınlara, karı koca haklarını öğretin ve tatlı sözlerle nasihat edin, onları yatağınızdan ayırın. Yine de, uslanmaz iseler, hafif dövün! Uslanırlarsa, onları üzecek şey yapmayın, kendilerini incitecek bahane aramayın.) [Nisa 34]

Görülüyor ki, mala ve namusa hıyanet etmeyen kadınları dövmek değil, onları hiçbir suretle üzmek caiz değildir. Namusa ve mala hıyanet edenlere, her hükümet, her kanun, ağır ceza yapmaktadır. İslamiyet, kadınlara, çok kıymet verdiği, çok acıdığı için, hain olanlarını kanun pençesine düşürmeden önce, hafif vurmakla islah edilmelerinin de, tecrübe olunmasını emretmektedir. Bir hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Bir erkek, hanımını döverse, kıyamette onun davacısı ben olurum) [R.Nasıhin]

Dünya işlerindeki kusuru için, dövmek şöyle dursun, acı, sert bile söylenmez.

İtaat etmeyen, isyankar davranışlarda bulunan kadına kocasının te'^dip etme hakkı vardır.

Bu hususta Allah-u Teala Ayet-i kerime'sinde şöyle buyurmaktadır:

"İtaatsizliklerinden endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, uslanmazlarsa onları yataklarında yalnız bırakın. Yine de dinlemezlerse dövün." (Nisâ:34)

Önce yumuşak bir dille nasihat eder, itaatten kaçınırsa istediği süre kadar yatağını ayırır, onu yatağında yalnız bırakır. Resul-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz de hanımlarından uzaklaşmış ve bir ay süreyle yanlarına gitmemiştir.

Kadın isyanında ve itaatsizliğinde ısrar ederse, şiddetli olmayan bir şekilde dövülür.

Güzel sözden anlamayan, kocasının yatağını terk etmesinden ders almayan kadınlar için bu bir terbiye yoludur.

Hazreti Ömer -radiyallahu anh-den rivayet edildiğine göre Resul-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz bir Hadis-i şerif'lerinde şöyle buyurmuşlardır:

"Koca, karısını dövmesi hususunda mesul tutulmaz." (Ebu Dâvud)

Yani bir kimse karısını, dövmenin şartlarına ve sınırına riayet ettiği takdirde dövdüğünden dolayı kınanamaz. Karısını dövme sebebi de kocasına sorulmaz, çünkü dövme sebebini anlatmak uygun olmayabilir.

Abdullah bin Zem'a -radityallahu anh-den rivayet edildiğine göre Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz ashabına hitabede bulundu. Sonra kadınlardan bahsedip, onlara iyilik etmek hakkında nasihatta bulunduktan sonra şöyle buyurdu:

"Cariyeyi değnekle dövercesine ne zamana kadar bazılarınız karılarını değnekle dövecek? Halbuki döven adamın, dövdüğü karısının yatağına aynı günün sonunda girmesi umulur." (İbn-i Mâce:1983)

Kadını sopa ile dövmek bu mürüvvete uygun düşmez. Nitekim İyas bin Abdullah -radiyallahu anh-den rivayet edildiğine göre bir diğer Hadis-i şerif'lerinde:

"Karılarını döven kimseleri hayırlılarınız olarak bilmeyiniz." buyurmuştur. (İbn-i Mâce:1985)

o kadar üzüldüm ki anlatamam sana allah ona ne yapsın bilmiyorum ama yazıktır aciz bir kadına neden el kaldırır ki bu erkekler dinimizde bununla ilgili bir kaç şey okumuştum h.z.muhammed s.a.v efendimizin veda hutbesi vardır canım tüm yasin i şeriflerin arkasında yazar bu konuyla ilgili ordada açıklama var erkeklere herşeyin serbest olduğu gibi buda serbest kılınmış okuyunca ne demek istediğimi anlayacaksın allah yar ve yardımcın olsun canımmm

(Erkekler, kadınlar üzerine hakimdir [aile reisidir.] Çünkü, Allahü teâlâ, bazı kullarını, bazı hususlarda bazısından üstün yaratmıştır. Hem de, erkekler, kendi mallarını, onlar için sarf ederler. Kadınların iyileri, Allahü teâlâya itaat eder ve kocalarının haklarını gözetirler. Kocaları hazır olmadıkları zaman, onların namuslarını ve mallarını, Allahın yardımı ile korurlar. Hıyanet etmesinden korktuğunuz kadınlara, karı koca haklarını öğretin ve tatlı sözlerle nasihat edin, onları yatağınızdan ayırın. Yine de, uslanmaz iseler, hafif dövün! Uslanırlarsa, onları üzecek şey yapmayın, kendilerini incitecek bahane aramayın.) [Nisa 34]

Kardeşim Rabbim yar ve yardımcın olsun İnşallah o dayak atan eller en kısa zamanda sana her gün eve çicek getiren eller olsun...Rabbim sabır versin sana vve El Hafiz ismi ile korsun seni eşininde bir an evvel aklını başına getirsin yüce RABBİM

Geri