Doğum sonrası rahim enfeksiyonu kapma

Uzman SühaN

Administrator
Doğum sonrası rahim enfeksiyonu kapma
Endometrit rahmin iç tabakasının (endometrium tabakasının) enfeksiyomudur. Gebelik sırasında rahmin en iç tabakası değişikliğe uğrar ve desidua adını alır, gebelik sonrasında çeşitli nedenlerle bu tabakanın enfeksiyonu gelişebilir, buna postpartum endometrit denir. Endometritte enfeksiyon myometriuma kadar ilerlemişse endomiyometrit adı verilir, parametriuma kadar ilerlemişse parametrit adı verilir.

Doğum sonrası endoemetrit polimikrobiyal bir enfeksiyondur. Grup B streptokoklar, anaerob gram pozitif bakteriler, anaerob gram negatif bakteriler (bakteriodes, prevotella), aerob gram negatif bakteriler (E. coli, K. Pnömonia, Proteus), K. Trochamatis, Mycoplasma gibi çeşitli bakteriler rol alabilir. Erken dönem endometritte en sık etken Grup B streptokoklardır. Geç dönem endometritte en sık Klamidya'ya rastlanır.

Risk faktörleri:
(Koryoamnionit ile benzer risk faktörleri)
  • Genç yaş
  • İlk doğum
  • Uzamış doğum eylemi
  • PPROM, EMR
  • Sezaryen
  • Düşük sosyoekonomik düzey
  • Çok sayıda vajinal muayene yapılması
  • Aşırı mekonyumlu amnion sıvısı
  • GBS kolonizasyonu
  • Bakteriel vajinozis
  • Plasentanın manuel çıkarılması

1.jpg

GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
https://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/

Belirtiler ve tanı:
Doğum sonrası (postpartum) dönemde ateş yüksekliğinin önemli nedenlerinden birisi endometrittir. Ateş dışında uterin hassasiyet, alt karın ağrısı, kötü kokulu akıntı gibi bulgular olabilir.
Kanda lökosit yüksekliği vardır ancak doğum sonrası hastada fizyolojik olarak da normalde lökosit yüksekliği görülebilmektedir.

Ayırıcı tanı açısından yara yeri enfeksiyonu, epizyotomi alanında enfeksiyon veya hematom, abse gelişimi, mastit, meme absesi, piyelonefrit gibi doğum sonrası ateş yüksekliği ile seyreden durumlar akla gelmelidir.

Tedavide antibiyotikler kullanılır.
Doğum sonrası (postpartum) 24 saat geçtikten sonra en az iki kez ölçümde vücut ısınının 38 dereceden yüksek ölçülmesine postpartum ateş denir. Meme dolgunluğu, süt ateşi, meme iltihabı (mastit), endometrit (rahim içi enfeksiyon), idrar yolu enfeksiyonu gibi nedenler olabilir. Antibiyotik tedavisine rağmen devam eden ateş plasenta retansiyonu (bebeğin eşinden parça kalması), pelvik abse, yara enfeksiyonu, septik pelvik tromboflebit (damar iltihabı) gibi durumları düşündürür. Normal doğumda veya sezaryende yapılan kesi yerlerinde oluşan enfeksiyon da ateş ve akıntıya neden olabilir. Bütün doğumların %1-8 'inden sonra enfeksiyon görülür. Tedavide antibiyotikler kullanılır.

Belirtiler:
Belirtiler enfeksiyonun yerine göre değişmekle birlikte en yaygın ve uyarıcı olan enfeksiyon ateştir. Yüksek ateş doğum sonrası bir enfeksiyon uyarısı olarak kabul edilerek acilen doktora başvurmayı gerektirir.

Süt ateşi ve meme iltihabı (mastit) konusu sitede ayrı bir başlık altında anlatılmıştır, burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Doğum sonrası enfeksiyon için risk yaratan durumlar:
  • Erkek membran rüptürü (suların erken gelmesi)
  • Sezaryen ile doğum yapmak
  • Diabet (şeker hastalığı)
  • İyi beslenememe
  • Obezite

POSTPARTUM ENDOMETRİT
Doğum sonrası enfeksiyon nedenlerinden en sık görüleni endometrittir. Postpartum ateşin en sık nedenidir. Bakteriyel bir enfeksiyondur. Endometrit rahmin iç tabakasının iltihabıdır. Karın alt bölgelerinde ağrı ve hassasiyet olabilir. Kötü kokulu akıntı eşlik edebilir. Enfeksiyon etkeni en sık grup B streptokoklar (erken dönemde) ve klamidya'dır (geç dönemde). Sezaryen ile gerçekleşen doğumlarda normal doğuma göre daha sık görülür. Postpartum endometrit genellikle doğumdan bir hafta sonra gelişir. Postparttum endometrit hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

SEPTİK PELVİK TROMBOFLEBİT (SPT)
Doğum sonrası pelviste bulunan venlerde tromboflevit gelişmesidir. Doğum sonrası ateşimn nadir görülen nedenlerinden birisidir. Pulmoner emboliye yol açabilir. Septik pelvik tromboflebir en sık sağ ovaryan vende görülür (vena ovarica dextra). Enfeksiyon etkenleri streptokoklar, anaerob bakteriler, enterokoklar olabilir. Sezaryen dloğumlarda mormal doğuma göre daha sık görülür.

Geri