Etamin nasıl işlenir?

Uzman SühaN

Administrator
Etamin nasıl işlenir?
Etamin geleneksel el sanatlarımızdan biridir..Etamin işlemeyi kaçınız biliyor bilmiyorum ama ,etamin işlemeyi hobi edinen bayanların bu işten keyif aldıklarını söyleyebilirim..Etamin kumaşı üzerine boşluk ya da delik sayarak desenleri işlemektir..Kanaviçede kumaş teğellenip desen aktarılıyor,etamin de ise direk kumaş işleniyor.

Etamin işleyen hanımlar bu teknikle çeyizlik havlular,seccadeler,panolar,nevresimler yorganlar ve daha bir çok sayamadığımız modeller üretebiliyor..Uçan kuşu bile bu teknikle modellemek mümkün.Sizin seçtiğiniz renkler,sizin hayalleriniz ve harika bir el emeği..Sizde bu tür çalışmalar yapıyorsanız hem ihtiyacınız olan örneklere ulaşacaksınız, hemde çalışmalarınızı geliştireceksiniz..Sitemizde yer alan etamin kategorilerinde burdan ulaşabilirsiniz.Çeyizlik etamin modellerimizde bu linkte..Sözü daha fazla uzatmadan etamin nasıl işlenir anlatmaya başlayalım..

Etamin Nasıl İşlenir.jpg

Etamin seyrek dokunmuş pamuk, keten ya da ipek kumaş türüdür. Seyrek dokunmasından dolayı üzerinde küçük küçük delikler bulunmaktadır. Bu delikler sayesinde örnekleme kolay olduğu için sıklıkla "etamin işi" adı verilen el işlerinde kullanılır.

Etamin iğne ile kumaşa atılan yarım çarpılardan oluşur. Modeline göre ve kumaş sıklığına göre katlarına ayrılabilir.

Etamin Nasıl İşlenir 1.jpg

Etamin işleme işi için 5 önemli adımımız vardır.

1. ADIM KASNAK : Çeşitli boyutta kasnaklar var. Bunları genel olarak üç başlık altında toplanır: Çerçeve, çelik ve ahşap. İşlev olarak bir farkları yoktur, hepsi kumaşın gergin durmasını sağlar.

Çerçeve kasnakların boy boy çeşitleri mevcuttur ve kullandığınızda başka bir çerçeveye ihtiyaç duymadan duvara asabilirsiniz.

Çelik kasnaklar rengarenk olması ile daha cezbedici gelebilir.Aynı şekilde bunlar da çerçeve kasnaklar gibi çeşitli boylarda mevcuttur.

Ahşap kasnak türünün de diğerleri gibi çeşitli boy ve renkleri mevcuttur.

2.ADIM KUMAŞ: Kumaş seçiminde en önemli şey kumaşın sayılabiliyor olmasıdır. Etamin işlemede ilmik sayılarak ilerleme yapılacağından dolayı ilmikleri sayabiliyor olmamız oldukça önemlidir. Belirttiğimiz çeşitteki bir kumaşa rahatlıkla etamin yapılabilir.

3.ADIM İĞNE: İğneyi seçerken kumaşımızın sıklığı bizim için oldukça önemlidir. Kumaşımızın sıklığına göre iğne seçimi yaparız. Buradaki önemli husus ise iğne ucunun sivri değil de küt olmasıdır. Sivri olması durumunda parmaklarda yaralanmalara sebeb olunabilir.

4.ADIM İP: Her şablonda modeli çözümlememizi kolaylaştıracak anahtar vardır. Bu anahtarda da iplerin renk kodları bulunmaktadır. Zamanla sahip olduğunuz ip sayısı artacaktır dolayısıyla bunları koruma problemi ortaya çıkacaktır. Bunun için çeşitli çözümlerimiz var: İpleri kağıt bobinlere sararak üzerine kodları yazıp saklayabilirsiniz veya ipleri saklamak için şeffaf saklama kutularını kullanabilirsiniz. Bu şekilde yapıldığında hem ipleri korumak hem de aradığınız ipi bulmak oldukça kolaylaşacaktır.

5.ADIM ŞABLON /ŞEMA:Şablon okumak aslında oldukça basittir. Matematiği sayı sayma derecesinde bilen herkes için yapılacak bir şeydir. İstediğimiz şablonu seçme konusunda ise çeşitli dergilerden, kitaplardan ve internetteki örnek şablonlardan yararlanabilirsiniz.

Geri