1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Evde gebelik testi yanlış sonuç verebilir mi?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  evde yapılan gebelik testleri güvenilirmi,evde yapılan gebelik testleri kesin sonuç verirmi,gebelk testinde ikinci silik çizgi,gebelik testinde çift çizgi,gebelik testleri hakkında bilgiler
  Kadınlarda hamilelik olduğunda ilk önce kanda gebelik testi pozitifleşmektedir. Kanda yeterli bir düzeye ulaştıktan sonra idrarda atılmaya başlar. Bu nedenle hcg hormonu önce kanda yükselir, yani ilk gebelik testi kanda bulgu vermeye başlar daha sonrasında da idrarda çıkmaya başlar. Bunun için en azından ilişkiden 13-14 gün geçmesini beklemekte fayda vardır. Ayrıca testin bozuk olması, son kullanım tarihinin geçmesi de hatalı sonuçlara yol açabilir.

  Evde yapılan gebelik testlerinde hcg hormonu değişik seviyelerde olduğundan gebelik testlerinin hassasiyeti farklıdır. Genelde B-hcg 50 ünitenin altındaysa test sonuç vermez. Bu nedenle gebeliği erken dönemde olan kişi, prediktörle yapılan idrar testinde gebe olduğu halde gebe olmamış gibi sonuç çıkabilir. Bu yüzden kesin sonuç için kan testinin yapılmasında fayda vardır.Eğer çizgilerden bir tanesi soluk, bir tanesi koyu renkte ise bu da erken dönemde bir gebeliğin olduğu anlamına gelmektedir. Bu testin sonucunu yorumlarken mutlaka içindeki prospektüsü okumanızda fayda vardır.  < Konu Resmi..>

  Kısırlık tedavilerinde kullanılan hcg (yumurta çatlatma) iğneleri de gebeliğin yanlış bir şekilde pozitif çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle hcg iğneleri yapıldıktan sonra gebeliğin tanısı için en az 13-14 gün geçmesi gereklidir ve genellikle idrardan değil kandan test ile değerlendirilir.

  Unutmayınız; idrarda gebelik testi yaptığınızda sonuç negatifse bu sizin kesin olarak gebe olmadığınızı göstermez. Ama gebelik testi pozitif ise bu sizin büyük olasılıkla gebe olduğunuz anlamına gelmektedir.

  Bazen yumurtlamanın geç gerçekleşmesi sebebiyle de negatif sonuçlar çıkabilir. Yani bu günlerde yapılan gebelik testlerinden negatif sonuç çıkması, gebe olunmadığı anlamına gelinmez. Bu sebeple garanti sonuç süresi için, adet döneminin beklenmesi ve adet gerçekleşmezse gebelik testinin yapılması daha garanti sonucu verir. Adet geciktiği zaman gebelik testi yapıldığında sonuç yine negatif çıkarsa, 1 hafta sonra gebelik testi tekrar yapılmalıdır.

  İkinci çizgi silik ise ne anlama gelir?

  İkinci çizginin silik görülmesi sonrasında sağlıklı bir hamileliğe sahip olunabilir veya kimyasal düşük gibi bir durumla karşı karşıya kalınabilir veya hiç gebelik oluşmamış bile olabilir. Bu durumu netleştirmek için test 3-4 gün sonra tekrar edilmelidir veya kanda gebelik testi yapılmalıdır. Aşağıdaki resimde silik olan çizginin günler içinde belirgin hale geldiği izlenmektedir.  İlaçlar gebelik testinin sonucunu etkiler mi?
  İçinde HCG hormonu içeren ilaçlar (çatlatma iğneleri) haricinde hiçbir ilaç gebelik testinde hatalı sonuçlara yol açmaz. Yani doğum kontrol hapları, ağrı kesiciler, antibiyotikler, alkol ya da sigara kullanımı gebelik testlerinin sonuçlarını etkilememektedir.  Biyokimyasal gebelik nedir?

  Kanda hcg hormonu 10 ünitenin üzerinde saptanırsa bu kişinin gebe olduğu anlamına gelir. Fakat gebeliklerin hepsi normal şekilde devam etmez. Bazı durumlarda hcg hormonu belli bir seviyeye yükselir, daha sonrada düşer. Ultrasonda gebelik kesesi görülmeden hcg’nin düşmesi, birkaç gün adet gecikmesi sonrası, kişinin adet kanamasıyla karakterize bir durumdur. Buna “kimyasal gebelik” veya “biyokimyasal gebelik” adı verilir. Yani çok küçük bir gebelik oluşmuş rahim içinde tutunamadan atılmıştır. Aslında tüm gebeliklerin yarıya yakını bu şekilde erken dönemde düşükle sonuçlanmaktadır. Tabi pek çok kişi gebelik testini bu erken dönemde yaptırmadığından dolayı hamile olduğunun farkına varmadan birkaç günlük adet gecikmesi sonrasında adet görmektedir.
  İdrardan gebelik testi gebeliğin sağlıklı olduğunu gösterir mi?


  İster idrardan ister kandan bakılarak koyulan gebelik testi sadece gebe olduğunuzun bir göstergesidir. Gebelik veya bebeğin sağlığı hakkında çok sınırlı bilgiler verir. Gebeliğin rahim içinde gelişen sağlıklı bir süreçte olduğunu gösteren en değerli bulgu ultrasondur.

  KANDA GEBELİK TESTİ

  Beta HCG testi yani kanda gebelik testi; gebelik tayininde kullanılan, güvenilir ve hızlı sonuç veren bir hormon testidir. Sperm hücresi, yumurta hücresini dölledikten sonra kadın vücudu B-HCG hormonu salgılamaya başlar. Başlangıçta çok düşük düzeyde salgılanan ve bu sırada testler ile kanda düzeyi saptanamayan hormon seviyesi; döllenmiş yumurtanın rahime gömülmesinden sonra hızla yükselir ve saptanabilir hale gelir.  B-HCG Hormonun Görevi

  HCG veya daha uzun açılımı ile “Human Chorionic Hormon” adı üstünde insan plasentasındaki koryonik hücrelerden sentezlenen ve gebeliğin devamı için şart olan protein yapısındaki bir hormondur. Temel görevi özellikle gebeliğin ilk üç ayında progesteron hormonunun salınımını uyarmaktır. Bu üç aylık dönem sonrasında plasenta devreye girecek ve gebeliğin devamı için gerekli hormonları salgılayacaktır. Progesteron hormonu gebeliğin erken döneminde embriyonun rahime tutunmasını ve büyümesini sağlar.

  Yapısı

  Biyokimyasal yapı olarak bakıldığında HCG hormonunun alfa (α) ve beta (β) olmak üzere iki ayrı alt grubu (sub-unit) vardır. Alfa HCG, kanda dolaşan LH (Lüteinizan hormon) ve TSH (Tiroid Stimulan Hormon) ile oldukça benzer yapıdadır. Hatta kanda ölçüm değerleri bu benzerlikten ötürü yanlış sonuçlar verebilmektedir.

  HCG hormonunun beta alt grubu ise bahsi geçen hormonlarda oldukça ayrı bir yapıya sahiptir ve bu nedenle kanda gebelik testlerinde daha sensitif (duyarlı) bir sonuç vermektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı kanda gebelik testlerinde ölçülen HCG hormonunun beta subunit’i veya daha kısa adıyla β (Beta) HCG’dir.

  Kullanım Alanları

  Gebeliğin oluşması ile birlikte döllenmeden sonraki 8-9. günlerde yükselmeye başlayan HCG düzeyleri, her geçen 48 saatte ikiye katlanmaktadır. Buna “doubling time” (ikiye katlanma süresi) adı verilmektedir. İlerleyen gebelik haftalarında ikiye katlanma süresi zaman geçtikçe hız keserek yavaşlamaktadır. Bu artış düzeyinden faydalanarak birçok hastalığın tanısı konabilmektedir. Özellikle Dış Gebelikte bu ikiye katlanma süresinden faydalanarak tanı ve tedavi planlanır. Ayrıca üzüm gebelik de denen Mol Gebeliğin tanı ve tedavi takibinde kullanılır.  10. gebelik haftasına kadar HCG hormonu anne kanında giderek artmaya devam eder ve 10. gebelik haftasında en yüksek değere yani yaklaşık 100.000 mIU/ml değerine ulaşır. Bu haftadan sonra gebeliğin orta dönemine kadar 20.000 mIU/ml değerlerine kadar düşer ve doğuma kadar bu değerlerde sabit kalır.

  12.-13. gebelik haftalarından itibaren, plasentanın gebeliğin devamı ile ilgili fonksiyon alarak hormon üretimine başlaması ile birlikte yumurtalıklardan salgılanan progesteron hormonuna ihtiyaç azalmaktadır.

  Hcg hormonu ayrıca gebelikte tarama testi olarak kullanılan İKİLİ Test ve ÜÇLÜ Testin bir bileşeni olarak kullanılmaktadır. Her iki testte de normalden yüksek düzeylerde olması Down sendromu riskini arttığını göstermektedir.


   
Evde gebelik testi yanlış sonuç verebilir mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evde Gebelik Testi

  Evde Gebelik Testi

  Evde Gebelik Testi nasıl yapılır evde gebelik testi yaptırıpta kesin sonuç alma ihtimali varmıdır lütfen bana acil yazın lütfen!
 2. Evde gebelik testi yanlış sonuç verebilir mi?

  Evde gebelik testi yanlış sonuç verebilir mi?

  Her gebelik testinin kendine özgü özellikleri vardır ve uygulamalar farklılıklar gösterebilir. Bu sebeple eczaneden alınan gebelik testleri mutlaka kullanma talimatına göre kullanılması gerekir. İdrarda gebelik testleri genelde sabah alınan ilk idrar örneğinde ve orta idrar akımında yapılmalıdır. Yani bir miktar idrarı boşalttıktan sonra gelen idrardan testin alınması uygundur. Test için idrar...
 3. İdrar testi negatif çıktı yinede hamile olabilirmiyim?

  İdrar testi negatif çıktı yinede hamile olabilirmiyim?

  Anne olmak bir çok bayanın hayali olduğu gibi,çocuk istemeyen çiftler içinde kabus olabiliyor.Evde test yaptım negatif hamile değilmiyim diye bize sık yöneltilen bu soruya açıklık getirelim.Gebelik belirtilerini yaşıyorsnuz, test yaptınız ve testiniz negatif.Testi erken yapmanız sonucu etkiler.Bu yüzden yukarda belirttiğimiz gibi testi mutlaka mens gecikmesi olduğunda yapılmalısınız.Testi...
 4. Gebelik Kan testi ile kesin gebelik sonucu alabilir miyim ?

  Gebelik Kan testi ile kesin gebelik sonucu alabilir miyim ?

  Mrb beyza hnm Ben 17 agustostan beri regl olmuyorum. Bikac hafta once doktorumla görüştüm. Gebelik ihtimali var dedi. Bikac hafta sonra kontrole gelmemi istedi. Suanda belli olmuyormuş. Emin olamadi. Ben bugun dayanamadim kan testi yaptirdim negatif cikti. Doktorumla gorustugumde daha erken oldugu icin dogru sonuc alamayabilecegimi söylemişti. Kan testi en dogru sonucu verir normalde....
 5. Sperm testi sonucumu değerlendirir misiniz lütfen ?

  Sperm testi sonucumu değerlendirir misiniz lütfen ?

  iyi akşamlar beyza hanım .Benim 1 ay sonra düğünüm var daha önce varikosel ameliyatı olmuştum.çocuğum olurmu olmazmı diye sperm testi yaptırdım yorumlarsanız sevinirim. Teşekkür ederim iyi çalışmalar. 28 yaşındayım volüm 5.6 ml renk gri opak ph 8.0 likefaksiyon 35 dk sperm sayısı 8.000.000 total sperm 44.800.000 ileri hrktli %10 yerinde hareketli %27 hareketsiz %63 toplam ileri hrktli...

Sayfayı Paylaş