Evde siyah nokta çıkarma bandı yapımı

Uzman SühaN

Administrator
Evde siyah nokta çıkarma bandı yapımı
Siyah noktalar, özellikle burun etrafında kümelenir ve yüzde rahatsız edici bir görüntüye yol açar Ev yapımı yöntemler işinize yarayabilir, ancak siyah noktalarınız ısrarcıysa doktorunuza danışarak medikal çözüm üretmeniz gerekir. Bir çoğumuzun baş belası olan siyah noktalar aslında gözeneklerimizde zamanla oluşan toz, yağ ve kir kalıntılarıdır. Bu kalıntılar cilt gözenekleri üzerinde zamanla kararak siyah nokta halini alır ve kişiler için can sıkıcı bir cilt sorununa dönüşür.

Özellikle yüz bölgesinin açık olması, gün içerisinde yoğun koşuşturma ve şehirlerin kirli havası gibi birtakım sebeplerden ötürü hızlı bir oluşum izleyen siyah noktaların temizliği aslında çok zor değildir. Siyah nokta temizleme için bir takım bitkisel içerikli maskeler bulunmaktadır.


Bu maskeler siyah nokta temizleme de etkin olsa da içerisindeki bir takım kimyasal karışımlardan ötürü uzun vadede cilt açısından zararlı olabilmektedir. Siyah noktalar vücudumuzdaki yağ bezeciklerinin dış etkenlerden kaynaklı kir tutması ile oluşmaktadır. Bu birikintiler zamanla büyüyerek çoğalır ve gözle görülür boyutlara gelirler. Vücudumuzun en çok yağlanan kısmı olan yüz bölgemizde görülmektedir genelde.


2.jpgSiyah noktaların oluşmaması için yüzümüzü her sabah yıkamalıyız ve siyah nokta önleyici ürünlerden kullanmalıyız. Eğer sorununuz daha çok ise bir dermatoloğa gitmeniz gerekmektedir.
Peki var olan siyah noktalardan kurtulmak için neler yapacağız? Siyah nokta bandımızı kendimiz yaparak bu sorundan kurtulacağız.


Siyah nokta bandı yapmak için malzemeler
1 yemek kaşığı jelatin (marketlerde satılıyor)
1 yemek kaşığı süt
Mikrodalga fırın
Siyah nokta bandı yapılışı
1 yemek kaşığı jelatini ve sütü iyice karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı yalnızca 10 saniye kadar mikrodalga fırına koyuyoruz. Fırından çıktığında jel halinde ve sıcak çıkacaktır, soğuması için bekliyoruz. Jel karışımın sıcaklığı sürülmeye hazır hale geldiğinde siyah noktalı olan bölgemize sürüyoruz. Jel iyice kuruduktan sonra çok yavaş bir şekilde jeli parçalamadan çıkartıyoruz. Göreceksiniz ki büyün siyah noktalarınız jelin üstüne yapışmış olacak.
Siyah noktalarından kurtulduğumuz bölgeye temizleyici tonik ve siyah nokta önleyici uygularsanız bir daha çıkması çok uzun zaman alacaktır.


Yulaf Unu Maskesi ile Siyah Nokta Temizleme

Bir çorba kaşığı kadar yulaf unu uygun bir kapta yarım çay bardağını biraz geçecek kadar su ile karıştırılarak pişirilir. Yulaf unu koyu bir bulamaç haline geldiğinde içerisine bir tatlı kaşığı badem unu katılır ve bir süre daha karıştırılarak soğumaya bırakılır. Sonrasında bu maskeyi ılık suyla yıkamış olduğunuz cildinize uygulayabilirsiniz. 10-15 dakika kadar bekledikten sonra yine ılık suyla durulayarak maskeyi 2 günde bir şeklinde uygulayabilirsiniz.
 
Üst