Fondöten Kullanma ve Saklanma Kılavuzu

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Fondöten Kullanma ve Saklanma Kılavuzu
Güzel bir makyaj için mutlaka fondöten kullanmak gerek...Peki fondöten nasıl kullanılır, fondöten nasıl saklanır, kim nasıl fondöten kullanmalı hepsinin cevabı burada...

fondoten-6824.jpg

Fondöten nedir?
Fondöten cildin pürüzsüz, homojen ve düz olmasını sağlayan bir ürün. Makyaj için mükemmel bir zemin oluşturması amacıyla kullanılıyor. Fondötenler, 1936 yılında film endüstrisinde kullanılmak üzere geliştirilmiş. Ancak kısa bir süre sonra ciltte kadifemsi ve hoş bir görüntü sağladıkları için daha popüler olmuş.

Fondöten nasıl seçilir?
Fondöten seçerken öncelikle renk konusuna dikkat etmek gerekiyor. Ten renginizden daha koyu bir renk seçmemeniz çok önemli. Doğal ten renginizin üzerine çok daha koyu bir renk kullanırsanız, yüzünüzde bir maske varmış gibi dolaşacaksınız demektir. Bu, dışarıdan bakıldığı zaman hiç de hoş olmayan bir görüntü yaratır. Fondötenin rengini seçerken mutlaka kolunuzun içindeki deri üzerinde denemeli ve doğal ten renginizden bir ton daha açık bir renk seçmelisiniz. Seçiminizi yaparken gün ışığını kullanmayı tercih edin. Mağazalarda kullanılan floresan ışığı, rengi yanlış algılamanıza neden olabilir.

Fondöten çeşitleri nelerdir?
Dört ana fondöten formülü bulunuyor; yağ bazlı, su bazlı, yağsız, susuz... Yağ bazlı ürünler kuru ciltler için öneriliyor. Su bazlı olanlar ise her cilt tipinde kullanılabiliyor. Yağsız formüller yağlı cilde sahip olanlar tarafından tercih ediliyorken, susuz formları ise çok kalıcı oldukları için kapatıcı amaçlı kullanılabiliyor.

Hangi cilt tipine hangi fondöten?
Yağlı ciltlerin matlaştırıcı etkisi olan bir fondöten seçmeleri tavsiye ediliyor. Krem fondötenler ise kalın ve karma ciltler için tercih ediliyor. Eğer gün içinde makyajınızı tazelemek ihtiyacı duyuyorsanız, krem dokulu kompakt pudraları tercih etmelisiniz. Benim tercihim hafif dokulu ürünler diyorsanız, sizin için likit fondötenler daha uygun olacaktır. Ancak, seçiminiz ne olursa olsun amaç "ne çok fazla, ne de çok az" olmalı.

Fondötenleri nasıl saklamak gerekiyor?
İyi bir ürün açılmadan 1-1,5 sene kadar bozulmadan saklanabiliyor. Açıldıktan sonra ise beş, altı ay kadar kullanmanız mümkün. Bir fondöten bozulduğu zaman kullanırken topaklar meydana gelir, renginde ve kokusunda bozulmalar olur. Bozulmuş bir fondöteni kullanmayın. Aksi halde cildinize zarar verebilirsiniz. Fondötenlerinizi kullandıktan sonra kapağını sıkıca kapatmalı, sıcak ve nemli ortamlardan, direkt güneş ışığından uzak tutmalısınız.

Fondöten Kullanma Ve Saklama Yöntemleri
Ciltteki lekeleri gizlemek ve tüm yüzün aynı renkte olmasını sağlamak için etkin bir yol olan fondötenini ne tür bir cilde sahip olursanız olun mutlaka az miktarda sürmelisiniz. Belirginleşmesi gereken noktalar gözler ve dudaklar olmalıdır. Yağlı ciltlilerin yarı sıvı bir fondöten, cildi kuru olanların ise krem şeklinde bir fondöten kullanmaları makyajın daha güzel görünmesini sağlar.

Fondöten nasıl kullanılmalı
Krem, sıvı ya da jöleleri yüzünüze daha ince ve düzgün bir tabaka halinde sürebilmek için, önce elinizin içinde yumuşatabilirsiniz. Yumuşattıktan sonra ise bundan burnunuza, yanaklarınıza, çenenize ve alnınıza birer nokta kondurun. Çubuk halinde bir krem kullanıyorsanız bu saydığımız yerlere bununla küçük birer çizgi çizin. Fondöteni parmak uçlarınıza iyice yayın.

Çenede: Yukarıya, dışa doğru
Yanaklarda: Dışarıya doğru
Alnınızda: Bir yandan öbür yana
Burunda: Aşağıya, burun ucunun altına
Göz Etrafında: Hafifçe bir daire halinde gözkapaklarına doğru iyice yayın.
Fondöteni boynunuza sürmenize gerek yok. Ancak boyun ile yüzünüz arasındaki geçişin sert olmaması için bu bölgeye biraz daha özen gösterin ve fondöteni iyice yayın. Ayrıca fondöteni sürdükten sonra yüzünüzde sünger dolaştırıp fazlalıkları almayı unutmayın.

Ömrü ne kadardır?
İyi kalitede üretilmiş bir fondötenin ömrü, açılmadan 1-1,5 sene, açıldıktan sonra ise 5-6 aydır. Pudra fondötenler akıcı kıvamlılara kıyasla daha uzun ömürlüdür. Açıldıktan sonra 1 yıl kadar kullanılabilirler.

Bozulduğu nasıl anlaşılır?
Kıvamı eskiye oranla daha koyudur, uygularken topçuklar oluşur, renginde ve kokusunda değişiklikler meydana gelir. Yukarıdaki durumlardan herhangi biri bile oluştuysa kesinlikle o fondöteni kullanmamanız gerekir. Cildinizde tahriş ve alerjiye yol açabilir. Uzun süredir duran bir fondöteniniz varsa yüzünüze sürmeden önce mutlaka elinizin üzerinde deneyin.

Nasıl saklamak gerekir?
Her kullanımdan sonra ağzını silin ve kapağını sıkıca kapatın. Işıklı, sıcak ve nemli ortamlarda saklamayın

Ben pek fondöten kullanmıyorum, cildim çok şükür ki fondötene ihtiyaç duymuyor. Ama ilerde elbette ki kullanırım, şimdi cildimin oksijensiz kalmasını istemiyorum:)

Verdiğin bilgiler cidden de bilinmesi gereken bilgiler ortim, tşkler diyorum :)

fondoten sürünce fondoten sürdüğüm çok belli oluyor. belli olmayan bir fondoten markası bilen var mı?

l'oreal visible lift numarası 120 veya 130 da olabilir (her cilt rengi için uygun) kendim kullanıyorum...

Geri