Gafletin Sebepleri

T

TİTAN

Forum Okuru
Gafletin Sebepleri
gaflet gafletin nedenleri gafletin sebepleri gaflete düşmek ile ilgili bilgiler burada melekler. İnsanların doğru yoldan ayrılması, gaflete düşmesi hatta küfür ve isyan içinde olması çeşitli sebepler yüzünden olabilir melekler. Yaşadığı ardarda gelen sıkıntılar ve bu sıkıntıları kaldıramayacak bir bünye ve irade gafletin nedenleri içinde sayılabilir. Sebep ne olursa olsun, genellikle gaflete düşmek 3 sebepten meydana gelir. Bugün kü makalemiz gafletin sebepleri konusu, buyrun..

gaflet-13a.jpg

1- İnsanı tanımamak, yaratılış gayesini bilmemek
İnsan, niçin yaratıldığını ve başına gelecekleri bilip unutmasa, gaflete düşebilir veya kibirlenebilir mi? Rabbine isyan edebilir mi? Demek ki insan yaratılış gayesini düşünmüyor Eğer insanlar istenildiği gibi düşünebilseydi, Kur’an-ı kerimde sık sık, (Hiç düşünmüyor musunuz?) diye ikaz edilir miydi?

Bir insan bir alet, bir makine yapınca, bunun nasıl ve nerelerde kullanılacağına dair bir tarif namesi hazırlanır Tarif name ile de anlaşılması zor ise, kullanması için kurslar açar Bir makine yanlış kullanılırsa, elden çıkar Her şeyin yaratıcısı olan Cenab-ı Allah da, insan denilen bu muazzam makineyi yaratıp başıboş bırakmayıp (Sizi boş yere yarattığımızı mı sandınız?) buyurmuştur Ne yapması gerektiğini, Peygamberleri vasıtası ile kitaplar göndererek bildirmiştir

Ne olduğunu, kim olduğunu, saadet ve felaketinin nelerde olduğunu bilmeyen, öldükten sonra başına gelecekleri düşünmeyen kimse akıllı olamaz Allahü teâlâ, (Ben cin ve insanları ancak [beni tanısınlar] bana kulluk, ibadet etsinler diye yarattım) buyuruyor (Zariyat 56)
O halde insan kul olduğunu bilip, kulluk görevlerini yerine getirmelidir

2- İşlerin sebeplerle yaratıldığını bilmemek
Allahü teâlâ her şeyi sebeplerle yaratmaktadır Kudretini sebepler arkasında gizlemiştir Âdet-i ilahi böyledir Ancak bu âdetini bazen bozar, sebepsiz de yaratır Bunu sevdiklerinin hatırı için yapar İnsan çalışır kazanır, benim malım der, ben kazandım der Bunun gibi kendisindeki her nimete, her başarıya (benim) der, (benim başarım, benim kabiliyetim, benim ilmim…vs) der ve nankör olur

Dertlerin, belaların gelmesine sebep günah işlemektir Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Size gelen musibet, kendi ellerinizle işlediğiniz [günahlar] yüzündendir) [Şura 30]

(Sana gelen her iyilik, Allah’ın [bir ihsanı, bir nimeti olarak] gelmekte, her kötülük de [günahlarına karşılık olarak] kendinden gelmektedir [Hepsini yaratan Allahü teâlâdır]) [Nisa 79]Peygamberlere ve diğer büyük zatlara ise bela, onların derecelerinin yükselmesi için gelir

Tevekkülü ihmal etmemeli Tevekkül, dinimizin bildirdiği sebeplere yapıştıktan sonra neticeyi sebeplerden değil, sebepleri yaratandan beklemektir (Bir işe başladığın zaman, Allah’a tevekkül et, Ona güven) âyeti, tevekkül ile beraber azmederek çalışmak gerektiğini gösteriyor (Al-i imran 159)

3- Ölümü unutmak
Dünya hayatı rüya gibidir Ölünce rüya bitecek, hakiki hayat başlayacaktır Hadis-i şerifte, (İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar) buyuruldu Ölmeden önce uyanmak gerekir Peygamber efendimiz, (Şu kişiye şaşılır ki, o dünyanın peşinde, ölüm de onun peşindedir) buyurdu O halde, (Nasihat olarak ölüm yeter) hadis-i şerifini düşünerek ölenlerden ibret almaya çalışmalıdır

Genelde çok yaşamayı istemek, dünya zevklerine düşkün olmak, ölümü unutmak, sıhhat ve gençliğe aldanmaktan ileri gelir Böyle kimsenin kalbi katı olur, ibadetleri vaktinde yapmaz, tevbeyi geciktirir, nasihat tesir etmez, ölümü unutur, hatırına bile gelmez Hep dünya malına ve makamına kavuşmak için ömrünü harcar Ahireti unutur, dünyanın faydasız zevk ve sefasını düşünür Bunlardan kurtulmak için ölümün her an gelebileceğini düşünmeli, sıhhatin, gençliğin ölüme mani olmadığını unutmamalı

Geri