Gebelikte 33 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Gebelikte 33 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri
Bebeğiniz bu hafta 1 kg. 800 gr. ve 43cm, bir ananas boyutunda. Rahiminizdeki bu büyüklükte bebekle, amniyotik sıvı miktarınız azami seviyeye ulaşır. Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmeye devam ederken, antikorlar sizden küçüğünüze geçer bu onun işine rahim dışına çıktığında ve kendini her türlü mikroba karşı korurken yardımcı olacak. Sevgili anne adayları bebeğinizin gelişimini takip etmek isterseniz Hafta hafta gebelik kategorimizi de incelemenizi öneriyoruz.


Kafatası kemikleri henüz kaynaşmadı, bu da hareket etmesine olanak sağlıyor ve doğum kanalından geçişini kolaylaştırıyor. Doğum sırasında kafasının üzerindeki baskı kuvvetli olacak. Kafa kemikleri bir kaç yıla kadar kaynamayacak böylece beyni ve diğer organları çocukluğu boyunca gelişmeye devam edecek.

Siz

Hamileliğin 3.döneminde uykusuzluk hamile kadınların 4 te 3'ünde görülür. Ama dinlenmeye ihtiyacınız var, yatmadan önce rahat etmeniz için herşeyi yapın. Birkaç tane yastık alın, nereye sıkıştırmanız gerekiyorsa oraya koyun ve iyi yanından bakın; hamilelik sırasında yaşanan uykusuzluk, uykusuz geçecek geceler için iyi bir alıştırma.
Gebelikte 33 . Hafta.jpg
Hayatınız

Bebeğiniz karnınızda daha da fazla yer kaplamaya başladığından pek çok şey değişmeye başlıyor. Daha önceleri sallanarak yürürken şu an da paytak paytak yürüyorsunuz. Bu da yetmezmiş gibi artık sandalye ve tezgahlara çarpmaya başladınız.

Ellerinizde, parmaklarınızda ve bileklerinizde acı hatta uyuşukluk hissedebilirsiniz. Vücudunuzdaki pek çok organ gibi bilekleriniz de su toplamış olabilir. Bu da bilekte bulunan kemikli bir kanal olan carpal tünneldeki basıncı artırır. Bu tünelin içindeki sinirler sıkışabilir ve bu da yakıcı bir acıya ve sersemleten bir ağrıya neden olabilir. Bileğinize sabitleyici bir şey takın veya uyurken kolunuzun altına bir yastık koyun.

Pek çok kadın bu dönemde kendilerini seksi hissederler, eşleri de bu fikre katılır. Bazı düzenlemeler yapmanız gerekebilir ama kadınların çoğu için doğum vaktine kadar seks yapmak gayet doğaldır.

Bu hafta itibariyle 12 kilo almanız beklenir. Bazı gebeler daha fazla alırlar. Bu periyod süresince gebeler diğer dönemlere oranla daha fazla kilo almaya başlarlar.

Belirtiler:

Fetal aktivite

Bebeğinizn hareketlerini hissettiğinizde saatinizi kontrol edin ve her kıpırdamayı, yuvarlanmayı, vuruşu ve titremeyi 10'a kadar sayın. Eğer saat sonunda en az 10 tane hissetmediyseniz biraz yemek yiyin veya birşeyler için ve yatın ve saymaya devam edin. Çünkü bebeğinizin de hareket etmek için enerjiye ihtiyacı var.

Alt karın ağrısı

Eğer beliniz pozisyon değiştirdiğinizde veya aniden ayağa kalktığınızda ağrıyorsa, muhtemelen çevresel liagament ağrısı yaşıyorsunuz (veya artan ağrılar). Bunlar ara sıra olmasına rağmen ateşiniz, titreme ve kanamanız yoksa korkulacak birşey yok. Ayaklarınızı uzatın ve rahatlayın bu yardımcı olacaktır.

Tırnak değişimleri

Hamilelik hormonları tırnaklarınızın çabuk uzamasına ve kırılgan olmasına neden olur. Eğer tırnaklarınız kırılgansa beslenmenizde bol bol biyotin kullanmaya çalışın. (muz, avakado, fındık ve bolca tahıl depolayın) ve hamilelikte güvenle kullanacağınız jelatin kapsüllerden kullanın.

Göbek deliği

Göbek deliğiniz dışarı fırlamış olabilir. Bunun için birşey yapabilir misiniz? Hayır ama doğumdan sonra birkaç ay içinde eski halini alacaktır.

Nefesin kısalması

Büyüyen karnınız önünde hiçbirşey bırakmıyor daha fazla büyüme olanağı olmayan ciğerlerinizde dahil olmak üzere. Sizin için ne kadar rahatsız ediciyse bebeğiniz için daha da rahatsız edici bir durum, plezentadan oksijen alan. Ne yardım eder? Olabildiğince dik durmaya çalışın böylece ciğerlerinizin nefes aldığınızda genişlemesi için daha çok yeriniz olacak.

Artan sakarlık

Büyüyen karın vücuttaki ağırlık merkezinin değişmesine ve sakarlığa neden olur. Bunun için ne yapmalı? Yavaşlayın ve ağırdan alın daha hızlı hareket etmek sizi daha da sakarlaştıracaktır.

Braxton Hicks kasılmaları

Bu kasılmalar daha çok önceden hamilelik geçirmiş anne adaylarında yaşanır. Bunların gerçek doğum işareti olup olmadığını nasıl bileceksiniz? En yoğun olanlarında bile pozisyonunuzu değiştirdiğiniz yani oturmaktan uzanmaya geçtiğinizde, uzanmaktan yürümeye başladığınızda anda ortadan kaybolacaktır.

İpucu: Omega-3 yağlı asitler

Araştırmalara göre anne adaylarından beslenmesinde en azından biraz Omega-3 yağlı asitlerinden alanların bebekleri erken gelişimlerinde daha avantajlıdır. Eğer somon yiyorsanız, çocuğunuz Harvard'a girecek mi? Belki evet, belki hayır. Ama DHA yani balık beyin ve görme gelişimi açısından iyi bir kaynak. (Neredeyse her bebeğin DHA depolaması hamileliğin son 3. döneminde olur). DHA aynı zamanda erken doğumu ve doğum sonrası depresyonu önler.

Aslında FDA'ya göre iki ortalama öğün miktarında balık çeşitler ve civanın düşük olduğu kabuklu deniz ürünlerinden somon, karides, kedi balığı, kırlangıç balığı, ve morina. Kılıç balığı, köpek balığı ve ton balığı daha fazla zehir içerebilir. Balık sevmez misiniz? Diğer DHA kaynakları ise; yosundan yapılan ek kaynaklar (hekiminize sorarak eczanelerde bulabilirsiniz) ve birçok süper markette bulunan DHA yumurtalarıdır.

Bebeğinizin hareketlerini izlemek hakkında sorular:

Soru: Ne kadar sıklıkla hareket hissetmeliyim?

Bebeğiniz son bir aydır daha çok hareket etmektedir. Her bebeğin hareket oranı farklıdır, şu kadarı doğaldır diye bir şey yoktur. Bebeğinizin hareketlerinde çok büyük bir azalma yoksa herşey gayet yolundadır.

Soru: Bebeğimin hareketlerini saymalı mıyım?

Güvenlik için pek çok doktor 28. haftadan sonra bebeğinizin hareketlerini saymanızı isteyebilir. Bunları saymanın pek çok farklı yöntemi olabilir: bu nedenle doktorunuza kesin olarak nasıl bir sayım istediğini sorun.

Genelde, bebeğinizin aktif olduğu bir saati seçin, hatta her gün aynı saatte bakmanız daha da sağlıklı bir sonuç verebilir. Sessizce oturun yada yatın ki dikkatiniz dağılmasın. 10 tane hareketi ne kadar sürede hesapladığınıza bakın. Hareket sadece tekme değildir, bütün vücut hareketleri harekete dahildir. Bu on hareketi yaklaşık 2 saat içinde hissedeceksinizdir. Endişelenmeyin büyük ihtimalle bu kadar çok sürmeyecektir, bazen sadece 10 dakikada 10 tekme hissedersiniz. Eğer iki saat içinde bu hareketleri hissetmezseniz saymayı bırakın ve doktorunuzu arayın.

Soru: Bebeğimin hareketleri azalırsa ya da değişirse ne yapmam gerekir?

Eğer bebeğinizin hareketlerinde bir yavaşlama varsa doktorunuzu bu durumdan haberdar edin. Hareketlerde azalma bir soruna işaret edebilir ve bebeğinizin kalp atışlarına ve hareketlerine bakmak için NST'ye girmeniz gerekir.
***
Uzman Görüşü:

Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehtap Derelioğlu hamileliğin 4. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

Gebeliğin 33. Haftası :

Bebek doğum şeklini belirleme açısından başını doğum kanalına doğru çevirmiştir. Genellikle doğuma 4 hafta kala bu hareketi tamamlar. Kemik pelvis içine yerleştikten sonra doğumun ne zaman başlayacağı konusunda kesin tarih belirlenemez.

Anneden olan demir ihtiyacını en fazla bu aylarda karşılar. Plasentadan demir geçişi tek yönlüdür. Anneden bebeğe doğru. Bu neden annenin demir açısından zengin besinleri tüketmesi gerekir.

Annenin kan volumü de son aylarda 4 litreden 5,5 litreye kadar çıkar. Mevcut kanın bir kısmı doğum sonrası kanamayla kaybedilir. Vitamin ve demir depoları iyi, düzenli ve dengeli beslenen gebeler doğum sonrası normal hayatlarına adaptasyonları daha rahat olur. Bedensel ve psikolojik iyileşme daha çabuk olacaktır.

Rahmin büyümesi nedeniyle göğüs altından kaburgaların altına doğru ağrılar oluşabilir. Büyümüş rahim nedeniyle bazı gebelerde tek taraflı özellikle sağda çift taraflı boşluk ağrıları olabilir. Rahim basısına bağlı olarak böbrek ve idrar kanallarında genişlemeler olabilir. Gebelik dönemlerinde ağrıya ve bazen de enfeksiyona neden olabilirler. Ektazi denilen idrar yolları ve böbrekteki genişlemeler fazla ise, mutlaka üroloji doktoru tarafından görülmesi gerekir. Çok genişlemiş idrar yolları ve böbrek kanallarına nadiren de olsa katater takılması gerekebilir. Eğer gebede böbrek genişlemeleri, şikayete çok neden olmuyorsa gebeliğin sonuna kadar izlenir. Gerekirse ağrı kesici verilebilir. Gebenin bol sıvı alması önerilir. Gebelikte ortaya çıkan böbrek genişlemelerinin çoğu doğum sonrası rahmin basısının kalkması nedeniyle normale döner. Gebelikte bu sorunu yaşamış olan gebenin, lohusalığının bittiği 40 günde böbreklerinin ultrasonografi ile değerlendirilmesi uygun olacaktır.
 
Üst