Gelin kayınvalide ve kayınpederine bakmaya mecburmu

• Konbuyu başlatan ccc hilal
  • Başlangıç tarihi
C

ccc hilal

Forum Okuru
Gelin kayınvalide ve kayınpederine bakmaya mecburmu
3 yıllık evliyim kaynanam kayınbabam yanımda kalıyor ben onlara bakmaya mecburmuyum ? İslamda böyle bir şey varmı?

Yaşlı ebeveynlere bakmak, onların kaydına kalmak, onlara yardım elini uzatmak evladın görevidir. Erkekler evli olsalar da ebeveynlerine bakmak sorumluluğu onların üzerindedir. Odur ki, evli oldukları takdirde ya kendileri bakmalı, ya da ki, eşlerinden bunu talep etmelidirler. Gelin kayınvalide ve kayınpederine bakmaya mecbur değildir. Ancak gelinin saygı ve anlayış göstererek bakıma muhtaç kaynanasına ya da kayınpederine bakmalıdır. Evli kızlar da kendi ebeveynlerine bakmakla mükelleftirler. Doğru, erkeklere oranla onların üzerine daha az sorumluluk düşüyor. Ama bu demek değildir ki, onlar bundan özgürdürler. Eğer evli kadının kardeşi yoksa validesine bakmak onun görevidir. Gerekirse kocasından bunun için izin almalı, gerekirse babasını kendi evine getirmeli veya evlerine giderek onların bakımını üstlenmelidir.
Erkek de bu konuda eşine karşı anlayışla muamele etmeli, onun da bir çocuk olduğunu asla unutmamalıdır. Eğer kadının eşi ona izin vermiyorsa kadın velilere imkanı oranında maddi yardım yapmaya çalışmalıdır. Kendisinin buna imkanı yetmiyorsa ilgili devlet kurumlarına başvurabilir. Sonuç olarak onu hemen kayınpedere kaynanaya bakmak damat ve gelin için zorunlu olmasa da, çocuklar için zorunludur. Bu nedenle kadın kocasını, erkek de eşini ikna ederek velilere bakmalı veya baktırmalıdır.

Geri