Hacca gittikten sonra başını örtmemek

R

Rahime1122

Forum Okuru
Hacca gittikten sonra başını örtmemek
Hacca gittikten sonra başını örtmemek doğru mudur

Merhaba eşim ve ben gelecek sene hacca gitmeye karar verdik. Benim başım açık eşim çok fazla bu konuda baskı yapmaz bana çok da karışmaz ama kız kardeşim başını kapat başını kapat diye ölecek neredeyse kendisinin başı kapalı illa ben de başımı kapatayım diye ne zaman konu açılsa başlıyor vaaz vermeye. Ben namaz da kılıyorum ama başım açık namaz haricinde. Kız kardeşim hacca gidip geldiğinde başı açık gezemezsin normal de bir günahsa hacı olduğun için ve başın açık olduğu için iki günah olur hac dönüşü başını kapatmalısın , haccın da kabul olmaz diyor. Hacca gidip geldikten sonra başı açık gezmek dediği gibi iki günah mı , haccım kabul olmaz mı.

Rahime Merhaba,

İslam da örtünme tesettür belli diğer ibadetler bellidir. Hac da hem islamın şartlarından hem de en önemli ibadetlerindendir. Testtür ayeleri ve Allah'ın bu konu da emirleri açıktır. Hacca gidip gelin başını örtmedin diye kimse kimseye haccın kabul olmadı diyemez çünkü bu konu da kabul ve hüküm mercii Allah'tır . Bizler Allah'ın emirlerini yerine getirmekle yükümlüyüz kullarına hüküm vermekle değil. Ama hacdan önce de sonra da testtürlü olmak tabiki Allah'ın emridir ve Allah'ın emrini yerine eksiksiz getirebilmek en güzeli en makbuludur. Başınızı örtmek Allah'ın emridir yaparsınız ya da Allah'ın emrini yapmazsınız karar ve souçlarına katlanmak da size ait....

Geri