1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.164
  Beğenilen Mesajlar:
  2.277
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelik Sırasında HPV Enfeksiyonu

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  HPV virüsü genital bölgede ve mukozalarda enfeksiyon yapan ve "kondilom" adı verilenet beni- siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür. Doğurganlık yaşındaki kadınlarda çok sık görülür ve genellikle cinsel yolla bulaşır. Diğer viral hastalıklarda olduğu gibi, HPV de vücuda girdiği anda hücreler içine yerleşir ve kesin tedavisi olmayan sinsi bir hastalık olarak kabul edilir. Bulaşıcıdır, dolayısıyla HPV virüsü enfeksiyonu görülen kişilerin partnerleri de mutlaka muayene olmalı ve tedavi edilmelidir. HPV, cinsel ilşki ile geçen hastalıklar içerisinde en sık gözlenen viral hastalıktır. Tedavi edilmediği sürece uzun süre kalabilir ve büyüme ve yayılma yapabilir. Özellikle vücudun nemli ve sıcak bölgelerinde kolaylıkla yayılır.


  < Konu Resmi..>


  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/  HPV virüsü kan dolaşımına geçmediği için, bu virüsü alınan kan testlerinde saptamak mümkün değildir. Virüs DNA'ya yerleştiği için hiçbir zaman tam anlamıyla vücuttan atılamamaktadır. Hücrelerin içine yerleştiğinden hücrenin genetik yapısını değiştirme ve etkileyebilme özelliğine sahip bir virüstür.

  Gebelikte HPV Kondilom , Genital Siğller En çok Hangi Bölgede Olur

  Genital Siğiller dış cinsel organlarda, vajinada, rahim ağzında, makat ve idrar kanalı çevresinde görülebilir. Belirtileri; ağrılı cinsel ilişki, yanma, akıntı, kaşınma, kabarık, koyu kahverengi, kanayabilen, karnabahar görünümünde küçük kitleler şeklindedir.

  Hamilelikte HPV Enfeksiyonu İçin Risk Faktörleri Nedir

  Genital Siğiller ve HPV için Başlıca risk faktörleri; korunmasız cinsel ilişkide bulunmak, çok eşlilik, çok eşli birisiyle cinsel birliktelik yaşamak ve erken yaşta cinsel hayata başlamak olarak sıralanabilir. Ayrıca, oral cinsel ilişki sırasındaki temas ile ellerde veya ağızda da siğiller oluşması kaçınılmazdır.

  Gebelikte Smear Testi Yapılır Mı

  Daha önceden kondilom yani siğil öyküsü olan ya da hamileliğinde siğil tespit edilen anne adayları mutlaka Pap Smear testi yaptırmalıdır. Smear, kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açabilecek değişiklikleri görmek amacıyla yapılan bir tarama testidir ve son derece basit, ağrısız bir yöntemdir. Gebelik döneminden önce va olan ya da hamilelikte yeni çıkan siğil kitlelerinin aşırı büyümesi bazen doğum kanalının tıkanmasına neden olur ve vajinal yolla normal doğum imkansız hale gelir.

  Hamilelikte HPV Bebeğe Geçer Mi?

  Gebelikte bir başka durum da, HPV enfeksiyonu hamilelik döneminde anneden bebeğe geçmemektedir ama normal doğum sırasında bebeğe doğum kanalından bulaşma riski büyüktür. Dolayısıyla genital siğil kondilom görülen hamilelerde doğum şekli sezaryen olmalıdır. Doğum esnasında bebeğe bulaşan HPV virüsü enfeksiyonu, bebeğin solunum yoluna yerleşerek Laringeal papillomatozis adında bir kanser türüne sebebiyet verirler.

  Hamilelikte genital siğiller nasıl tedavi edilir?

  Hamilelikte genital siğil, HPV tedavisinde koterizasyon ,kriyoterapi ve dışarıdaki lezyonlarda trikloro asetik asit uygulanabilir. En iyi yöntem eğer siğiller çok yaygın değilse lokal anestezi ile yapılan koterizasyon yöntemidir . Ayrıca bir çok merkezde dış genital bölgede siğilleri olan hamilelere lazer tedavisi de planlanmaktadır.

  Hamilelikte lokal olarak kullanılan genital siğili ilacı kullanırken dikkat etmek gerekir.Hamile olmayanlarda kullanılan lokal kremler imikanozol ,podofilin ,5-florourasil kesinlikle hamilede genital siğil tedavisi için kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar bebek için zararlı ve toksiktirler.Hemilelikte genital siğiller ancak bir kadın doğum uzmanının görüşü doğrultusunda tedavi edilmeleri gerekmektedir.

  Baba adayında HPV varlığı gebeliği nasıl etkiler?

  Baba adayının aktif HPV olduğu durumda sperm ile HPV virüsünün bebeğe geçmediğinden dolayı ve hem gebelik oluşumunda hem de gebeliğin devamında bebek için olumsuz etkisi olmaz. Fakat bu durumda, gebelikte cinsel ilişkide baba adayının her ne kadar tam olarak HPV nin bulaşmasını tam olarak engellemediği bilinse de cinsel ilişkinin prezervatif ile olması tavsiye edilmektedir.Aslında HPV varlığında bir çok çiftin korkudan tüm hamilelik dönemi boyunca cinsel ilişkiden kaçındıkları da bir gerçektir.

  Hamileler HPV den korunmaları İçin Ne Yapmalılar?

  Hamilelik öncesinde yapılan Pap Smear testi ve anne-baba adayı tarafından yapılması gereken planlı hamileliğin getirdiği kontroller, bir çok enfeksiyonu engeller. Anne ve bebek için sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirilmesine yardımcı olduğu gibi, bebeğin doğum sonrası yaşantısında bile etkisi olmaktadır.

   
Hamilelik Sırasında HPV Enfeksiyonu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelik sırasında diyet yapmayın

  Hamilelik sırasında diyet yapmayın

  Kadınların hamilelik sürecinde uyguladıkları diyetin, çocuklarının obez olup olmayacağı konusunda önemli bir etken olabileceği ifade edildi. Yeni Zelandalı ve İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırma, hamilelikleri sırasında kötü beslenen anne adaylarından doğan çocukların hayatlarının ilerleyen dönemlerinde kilo almasının daha muhtemel olabileceğini ortaya koydu. Auckland Üniversitesi...
 2. Gebelikte Enfeksiyon hastaliklari

  Gebelikte Enfeksiyon hastaliklari

  gebelik, enfeksiyon, kadin, jinekoloji, hepatit b, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirisniz Gebelikte Enfeksiyon Hastalıkları Hamile bir kadında rahatsızlığa yol açmaktan başka bir şey yapmaz gibi görünen bazı yaygın hastalıklar aslında, ceninin gelişimini etkileyerek, onda ciddi sorunlara neden olabilirler. Kızamıkçık (rubella) kaşıntılı bir kızartı ve ateşe neden olan bir...
 3. Hamilelikte Listerya enfeksiyonu

  Hamilelikte Listerya enfeksiyonu

  listerya enfeksiyonu nedir,gebelikte listerya enfeksiyonunun belirtileri,hamilelikte listerya enfeksiyonunun nedenleri,hamilelikte listerya enfeksiyonunun tedavisi,hamilelikte listerya enfeksiyonu hakkında bilgiler VKV Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarından ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY hamilelikte Listerya enfeksiyonu konusunda en çok...
 4. Hamilelik ve listeria enfeksiyonu

  Hamilelik ve listeria enfeksiyonu

  listeria enfeksiyonu nedir,listeria enfeksiyonu belirtileri,listeria enfeksiyonu tedavisi,gebelikte listeria enfeksiyonu hakkında bilgiler Genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler ve yaşlılarda görülen listeria enfeksiyonu ölümcül bir bakteri türüdür. Sağlıksız koşullarda ve kirli ortamlarda hazırlanan yiyeceklerin yenmesiyle bulaşan bu enfeksiyon bulaşıcıdır. Özellikle...
 5. Hamilelikte Genital Mantar Enfeksiyonu

  Hamilelikte Genital Mantar Enfeksiyonu

  hamilelikte vajinal enfeksiyonlar,gebelikte mantar enfeksiyonu,gebelikte mantar neden olur,gebelikte mantar tedavisi,hamilelikte mantar enfeksiyonu ve tedavisi hakkında bilgiler Mantar enfeksiyonu hamile kadınlarda , hamile olmayan kadınlara göre daha sık görülür.Gebeliğe önemli bir olumsuzlukları yoktur ama rahatsız olmanıza ve endişelenmenize neden olabilirler. Hamileyken bazen...

Sayfayı Paylaş