Hamilelikte şeker yüklemesi yaptıranlar bana da yapılacak yardım eder misiniz ?

L

ladydiana

Forum Okuru
Hamilelikte şeker yüklemesi yaptıranlar bana da yapılacak yardım eder misiniz ?

Hamilelikte şeker yüklemesi yaptıran kadınlar Gebelikte şeker yüklemesi neden yapılır yaptıranlardan yardım istiyorum ?

Kızlar her kese selamlar Kan şekerim biraz yüksek çıktı heralde doktor oral glukoz tolerans testi yaptırmak istedi bu gün müsait olunmadı ve yarın yaptırılacak şimdi bende gebelik şekeri mi var şeker olup olmadığı mı belirlenecek neden böyle bi test yaptırılıyor testi yaptıranlar bana bilgi verebilri mi nası yapılıyor ne yapmak gerekiyor zor mu kolay mı diyelim mki yüksek çıktı bu bebeğime zarar verir mi birileri yazabilir mi lütfen

gebelikte şeker yüklemesi yaptıranlar.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

GEBELİKTE ŞEKER YÜKLEMESİ NEDEN YAPILIR

Selamlar öncelikle geçmiş olsun. Korkulacak bir durum söz konusu değildir. Doktorunuz sizde yapılan kan testi değeri 140 ve üzerinde çıktığından dolayı bu testi uygulamak zorunda. Adı üstünde ağız yolu ile şeker yüklenecek üç saatlik yüz gıram şeklinde ağızdan şekeri alıp sizi teste tabii tutacaklar ve alınan değerlere göre de sizde şeker olup olmadığına bakılacaktır. Korkulacak bimr durum yok ama yaptırmak zorundasınız. Zorluğu da bulunmamakta.

HAMİLELİK ŞEKERİ OLANLARDA RİSK NELERDİR​

Hamilelik şekeriniz test sonucunda olduğu saptanır ise tedavi edilmek zorundasınız gebelik şekeri olanlarda şu riskler bulunmaktadır.

• Gebelik zehirlenmesi,
  • yüksek tansiyon
  • erken doğum,
  • düşük sorunları
Bu tür durumların tedavisi için gebelik şeker yüklemesini yaptırınız.

GEBELİK ŞEKERİ TESTİNİ YAPTIRMAZ İSEM NE OLUR ?​

• Bebeğinizin akcigerleri az gelişebilir solunumu sıkıntı olur,
  • Bebeğiniz olduğundan büyük yani iri olur ya da küçük olur,
  • Bebekte sarılık riski artar
  • kalp hastalıklarının oluşması riskini doğurur,
  • böbreklerde sıkıntı
  • beyinde sıkıntı
  • kulakta şekil bozukluğu
  • sindirim sisteminde bebeğinizin sıkıntılar OLABİLİR
Geçmiş olsun lütfen üzerinde durun ve doktorunuzun dediğinden bmaşka bir yönteme baş vurmayın. Tabiki şekeriniz yüksek çıkar ise doktorunuz sizi yönlendirecektir. Saygılar geçmiş olsun.

Geri