Hamilelikte toprak yeme isteği

Uzman SühaN

Administrator
Hamilelikte toprak yeme isteği
hamilelikte toprak yeme,gebelikte toprak yeme,hamilelikte kil yeme,gebelikte kil yeme,hamilelikte sabun yeme,gebelikte sabun yeme,hamilelikte sabun yemenin nedenleri,gebelikte toprak yemenin nedenleri,hamilelikte toprak sabun yeme isteği hakkında bilgiler

tp.jpg

Normalde yenilmeyen maddelerin yenilmesi şeklinde görülen hastalığa, “pika” adı verilir. Bu maddeleri yemenin 1 aydan fazla sürmesi gerekir. En çok buz, kül, killi toprak, kağıt, saç, kiremit tozu, badana sıvası, yaprak, çamaşır kolası gibi maddeler yenilmektedir.
Demir eksikliğine bağlı kansızlık, kalsiyum, çinko eksikliğinde görülmekle birlikte, 1-3 yaşları arasındaki çocuklarda ve beyin özürlülerde bu maddelerin yenilmesi söz konusudur. Çocuklarda 2-3 yaşından sonra görülmesi, zeka geriliğini akla getirmelidir. Bu yeme bozukluğu davranışı, eksikliğini hissettikleri demiri arama olarak kabul edilmekktedir.
AŞERME VE PİKANIN FARKLARI
Nedenleri arasında demir eksikliği, psikolojik rahatsızlık, sevgi eksikliği, güvensizlik ve duygusal yetersizlik sayılabilir.
Demir eksikliğine bağlı kansızlık varsa, tedavi edilmelidir. Çocukta psikolojik soruna neden olan etkenler giderilmelidir.
Çocukların ve özürlü kişilerin saç veya kumaş parçalarını yemeleri, mide ve bağırsakta tıkanmaya neden olabilir.
Kadınların gebelikleri döneminde normal gıdaların dışında besin maddeleri yemesi, “aşerme” olarak adlandırılır. Pika ile karıştırılmamalıdır. Pikada, yenilen maddelerin gıda özelliği yoktur. Aşermede; genellikle mevsim dışı meyve ve sebzeler, aşırı tuz, limon tozu, buz parçaları, un, nişasta ve kabartma tozu gibi maddelerin yenilmesi söz konusudur.
Toprak Yeme Alışkanlığı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri
Toprak Yeme Alışkanlığı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri
1. tarif
Kuzu kulağı otu az miktar kaynatılıp suyu aç veya tok karnına 1 bardak içilir.
2. tarif
Labada (efelek otu) yaprağı, çiçeği kaynatılıp suyu aç veya tok karnına içilir.
3. tarif
100 gr. tane kimyon
200 gr. sirkede bekletilir, 3-5 gün kurutulup dövülerek toz haline getirilir. 1 tatlı kaşığı aç veya tok karnına yutulur.

Merhabalar Hocam size sorum ben 25 haftalık hamileyim son5 haftadır canım acaip sekilde toprak ve sigara külü istiyor hamile kalmadan önce günde 1 paket sigara içiyordum fakat hamile kalınca bıraktım ama şimdi gene başladım çünkü canım sigara külü yemek istiyor onu yememek için sigarayı içiyorum ayrıca toprak yeme gereksiniminide kahve yiyerek geçirmeye çalışıyorum burdaki doktorlara söyledim hiçbirsey yapmadılar yada demir ilacı vermediler çok endişeleniyorum iştahım falanda kapandı bebeğe bisey olacak diye çok korkuyorum Sizden ricam kendi kendime demir ilacı alsam bişey olurmu? Birde hocam bu durumu nasıl aşabilirim.Kolay gelsin iyi çalışmalar

Öncelikle şunu belirteyim ki bir hamilelikte annenin bebeğine en çok zarar verebilecek etkenlerin başında SİGARA gelir. Bu nedenle sigara hamilelikte çok az bile olsa kullanılmamalıdır. Hamilelikte sigaranın zararları hakkında çok ayrıntılı bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte demir ilacı kullanmanızın bir sakıncası olmaz, toprak ve kil yeme isteğini belki azaltabilir.
Hamilelikte toprak, kil, tebeşir, sigara külü, sabun gibi normalde yenmeyecek şeyleri istemek pika olarak bilinir. Pikanın tek sebebi demir eksikliği değil, bu nedenle demir almakla düzelmeyebilir. Düzelmezse dahiliye uzmanına görünebilirsiniz. Ancak unutmayın ki sigara içmek bunların hepsinden kat kat daha zararlı bebek açısından

Geri