Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır
Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır- Benim gibi yüz üstü yatış pozisyonunuzu çok seviyorsanız hamileyken bunu biraz ertelemeniz gerekecektir. Hamilelik biz kadınlara hem fiziksel hem değişimler yaşatır. Bu değişimlerin bazıları çok zor da gelse buna elbette yavrularımız için katlanıyoruz. Bu hamilelik boyunca olmasa da hamileliğin belli bir döneminden sonra yatış durumunuzda değişimler olacaktır. Bu hem mecburdur aslında hem de zaten isteseniz de dilediğiniz şekilde yatamayacaksınız belli bir süreden sonra.

hamilelikte sola dogru yatis.jpg

Hamileliğinizin ilk aylarında aslında yatış durumunda bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Ama tabii her ihtimale karşı yüz üstü yatmayı seviyorsanız buna epey bir süre ara vermeniz gerekecek. Ama karnınız büyümeye başlayınca belki artık uyku düzeniniz de bozulacak onun için hamileliğinizde en iyi ne şekilde rahat uyku çekersiniz bunu sizlere anlatmak istiyorum. İkiz gebeliğimde ben de bunu çok araştırmıştım. Zira epey büyük bir göbüşle uyumak hatta yatmak pek kolay olmuyor. Yatakta daha rahat etmek için aslında hamileler için özel yastıklar tasarlanmış bu tür yastıkları alıp rahatınızı sağlayabilirsiniz. Hamileliğiniz boyunca rahat bir uyku çekmek zira önemlidir zira doğumdan sonra da belki bir süre uzun uykulara hasret kalabilirsiniz. Onun için hamileliğinizde rahat yatış ve uykunun çaresine bakmalısınız.

Hamilelikte hangi pozisyonda yatılmalı? Yüz üstü yatmak bebeğe zarar verir mi? En uygun yatış pozisyonu nasıl olmalıdır? Sorularını eminim siz de merak ediyorsunuz. En önemli yatış pozisyonu sol yana ayaklarınızı karnınıza doğru toplayarak yatış uygundur. Bunun nedeni de vücudun ortasında hafif sağ tarafta yer alan en büyük toplardamar yer alır. Eğer siz sağ yana yatarsanız bebeğe giden kan miktarının da azalmasına neden olur. Kan miktarı azalacağından anne adayında zamanla şişlikler de artabilir. Sol yana yatmak ise bebeğe yeterli şekilde kan akışının sağlanmasını sağlar. Aynı zamanda sola yatmak bebeğe gerekli kan miktarı yanında yeterince besin gitmesini de sağlar. Sol yana yatmak yine kan dolaşımını artırdığı için vücuttaki şişlik ve ödemleri de azaltır. Aynı zamanda sola yatmak böbreklerin de işlevlerini daha iyi yapmasını sağlar. Bu yatış pozisyonunda yatarken diğer tarafa dönmenizi engellemek için hamile yastıklarından kullanabilirsiniz. Zira uyku halinde diğer tarafa dönüş olabilir.

Özellikle ilk 3 ay yatış pozisyonunuzda değişiklik yapmanıza gerek yok. Yüz üstü haricinde her türlü yatabilirsiniz. Hamileliğinizi öğrendiğiniz günden sonra artık yüz üstü yatmaktan kaçınmalısınız. Yüz üstü yatmak bebeğin sıkışmasına hatta düşüğe bile sebep olabilen bir durumdur. Siz de çok büyük değişimler olmadığı için fiziksel hareketlerinizi de çok kısıtlamanıza gerek yoktur bu ilk 3 ay. Bebeğiniz henüz büyümediği için baskı oluşmaz. Hamilelikte sırt üstü yatmanın da sakıncaları vardır. Bunlardan biri sırt üstü yattığınızda rahim tüm ağırlığını kan damarlarına, omurgaya, sırt kasları ve barsaklara aşırı baskı sağlar. Anne adaylarının bu şekilde yatmaması önerilir ki bu saydığımız nedenler basur, bel ağrıları ve kan basıncının düşmesi sonucunu doğurur. Yine solunumda sıkıntı dolaşımda sıkıntı olmasına da sebep olabilir.

hamile yastigi.jpg

Sol yana ayaklarınızı kıvırarak yatmak size her türlü iyi gelecektir. Bununla birlikte bacaklarınızın arasına yastık koymak sizi bir hayli rahatlatacak. Hatta ben kendimden örnek vermem gerekirse hamileliğim boyunca bacaklarımın arasına koyduğum yastık alışkanlığı hala bende devam eder:) Hamile anne adaylarımıza inşallah yararlı bilgiler sunabilmişizdir. Ama şunu yine belirtmeliyim ki hamilelikte dinlenmek ve uyku çok önemlidir bunu doğumdan sonra yeterince yaşayamayabilirsiniz en azından ilk zamanlar epey yorucu geçebilir.

Geri