Hamileyken hasta olursam ilaç kullanabilir miyim ?

• Konbuyu başlatan semasemam
  • Başlangıç tarihi
S

semasemam

Forum Okuru

Selamlar kızlar ben bebek yapmayı düşünüyorum hatta adetim iki gün geçti ve hamilemiyim diye test yaptım beklerken aklıma geldi muhtemelen hamileyim diye düşünüyorum şimdilerde bu korona vs var aklıma takıldı sormadan edemeyeceğim size sormak istedim. Ben şimdi hamile kalır isem yani hamile iken hastalanırsam ilaç kullanabilir miyim kullanabilir isem bu bebeğime sıkıntı yaratır mı tşk

Hamilelikte ilaç kullanmasının sakıncalı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ancak şu da bilinmelidir ki, gebelikte bebeğe zarar vermediği ispatlanmış birçok ilaç da vardır. Bu nedenle, eğer örneğin solunum yolu enfeksiyonları gibi şikayetleriniz için hekiminize başvurursanız, size gebeliğinize ve bebeğinize zarar vermeyecek ilaçlar vererek bu hastalıkları rahat atlatmanızı sağlayabilir. Bulantı, kusma, kabızlık, ağrı gibi şikayetleriniz için hekiminizin önereceği ilaçları kullanabilirsiniz.

Bazı durumlarda ise, ilaç kullanmamak kullanmaktan daha sakıncalı olabilir. Gebelik öncesinde de varolan yüksek tansiyon, guatr, diyabet gibi bazı hastalıklarda mutlaka ilaç kullanmanız ve sizin ve bebeğinizin korunabilmesi için bu hastalıklarınızın kontrol altına alınması çok mühimdir. Bu nedenle gebelik öncesinde önemli bir hastalığınız varsa hekiminize başvurarak gebe kalmayı planladığınızı belirtmeniz ve tedavinizin gebeliğe uygun bir şekilde düzenlenmesini sağlamanız gerekir.

Ancak, eğer gebe olduğunuzu bilerek ya da bilmeyerek zararlı olup olmadığını bilmediğiniz ilaçlar kullandıysanız, mutlaka hekiminize başvurun ve bu ilaçların bebek üzerinde etkisi olup olmadığını sormalısınız.

Geri