Hz.Osman Hakkındaki hadisler!

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Hz.Osman Hakkındaki hadisler!
hz osman ile ilgili hadisler hz osman hakkındaki hadisler hadis hakkında
HZ. OSMAN (R.A.)

Hadis-i Şeriflerde Hz.
Osman hakkında buyruluyor ki;

***Her peygamberin cennette bir arkadaşı vardır. Benim arkadaşım da Osmandır.
***Osmandan gök kubbedeki melekler haya ederler.
***Bütün melekler benimle iftihar ederler. Ben de
Osman Bini Affan ile öğünürüm.
***Osmanın şefaatı sayesinde cehennemi Hak etmiş yetmiş bin kişi hesapsız cennete girecektir.

Eshab-ı Kiramın en büyüklerinden ve Peygamber Efendimizin damadı, üçüncü halifesidir. Peygamber Efendimize iki defa damad olmakla şereflendiği için, iki nur sahibi manasına gelen Zinnureyn lakabıyla anıldı. Dünyada iken Cennetle müjdelenen on kişiden biridir. Hz. Rukiyyeden Abdullah isminde bir oğlu olmuş bu sebeble Ebu Abdullah künyesi ile tanınmıştır.

*Rasulullah (S.A.V) kızı Rukiyyeyi Hz. Osmana verdikten bir zaman sonra kızına;
*Osman Bini Affanı nasıl buldun? dedi.
Hayırlı, iyi gördüm. dedi.
Ey canım kızım! Osmana çok saygı göster. Çünkü Eshabım arasında, ahlakı bana en çok benzeyen odur! buyurdu.

***Hz.
Osman, Peygamberimizin vahiy katiplerindendi. Güzel yazar, güzel konuşur ve çok kuvvetli bir hatipti. Daima Kuran-ı Kerim okur, Ondan çeşitli meseleler çıkarırdı. Kuran-ı Kerimi hıfzı çok kuvvetli idi. Namazda bir rekatta bütün Kuran-ı Kerimi okuyan dört kişiden biri de odur. Çok okuduğu için iki mushaf elinde eskimiştir.

***Hz.Osman (R.A.), Hz.Ömerin tayin ettiği bir heyet tarafından Hicri 23 (M.644) senesinde halife seçildi.

***Hz.
Osman, hilm ve hayası ile meşhurdur. Marifet ilminde gayet mahirdi. O derece haya sahibi idi ki melekler dahi Ondan haya ederdi.

**Hz.Osman (R.A.) zamanında; Hz.Ebu Bekir (R.A.) tarafından kağıt üzerine yazdırılan ve mushaf adı verilen Kuran-ı Kerimin ilk nüshasından, altı nüsha daha yazdırılarak çoğaltıldı. Bu muhsaflar; Medine, Mekke, Şam, Bağdat, Yemen ve Bahreyne birer tane gönderildi. Bu bakımdan ona Naşirül Kuran (Kuranın yayıcısı) denilmiştir. Kufi harflerle yazılmış olan bu mushaflarda harflerden başka hiçbir nokta ve işaret kullanılmamıştır.

**Bu ilk yedi nüshadan günümüzde, bir tanesi Mekkede Kabede, biri Kahirede Milli Kütüphanede, bir diğeri ise Özbekistanın Taşkent vilayetindeki İslam Kütüphanesinde korunmaktadır.

alıntı

Geri