1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  İdrarda gebelik testi kesin sonuç verirmi?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  evde gebelik testi,hazır testlerle gebelik testi,çubuk testlerle gebelik testi,hazır gebelik testleri kesin sonuç verirmi,idrarla yapılan gebelik testleri hakkında bilgiler

  Erkekten gelen sperm, kadındaki yumurta hücresini tüplerde döllemesiyle beraber büyük mucize gerçekleşir ve böylece gebelik başlamış olur. Döllenmiş yumurta 3-4 gün süren bir yolculuk sonunda rahime ulaşır ve rahime gömülmeye başlar.Gebelik rahim iç zarına yerleştiği andan itibaren (döllenmeden 6 gün sonra) kana HCG (Human chorionic gonadotropin) adı verilen bir hormon salgılar. En dış hücre tabakasında salgılan bu gebelik hormonu saptanması gebeliğin kesin işaretidir.Tüm gebelik testlerinde esas artan bu gebelik hormonunun ölçümüne dayanır. Gebelik hormonu önce kanda yükselmeye başlar, belli bir eşik değeri geçtikten sonra idrar ile atılmaya başlar. Böylece idrarda gebelik testi pozitif çıkar. İdrardan bakılan gebelik testinin pozitif çıkabilmesi için bu eşik değeri aşmalıdır. Bu nedenle henüz idrarda gebelik testinin negatif olduğu dönemlerde gebelik ancak kanda gebelik testi ile kesinleşir. Gebeliğin kesin tanısı için kan tahlilleri dışında ultrason da kullanılabilir. Ultrason ile gebelik görülebilmesi için belli bir zaman geçmesi gerekir.


  < Konu Resmi..>

  Özetlersek sırasıyla; ilk önce kanda gebelik testi, arkasında idrarda gebelik testi pozitifleşir ve sonrasında ultrason ile görülmeye başlar.

  Kadınlarda özellikle yumurtlama zamanında kanda seviyesi yükselen LH hormonunun yapısı gebelik hormonuna (HCG) çok benzediği ve yanlış sonuçlara neden olabildiği için HCG hormonun beta fraksiyonu diğer bir deyişle ß-HCG ölçümü yapılır.  İDRARDA GEBELİK TESTİ

  Dünyada her yıl milyonlarca gebelik testi satılmaktadır. Eczaneden alınan ve evde yapılan gebelik testlerine evde gebelik testi veya prediktör adı verilmektedir.

  Evde yapılan gebelik testleri kişiye özel testlerdir. Çünkü test sonucunu sadece siz bilebilirsiniz, sizden başka kimse öğrenemez. Bu özel durum çoğu kadın için çok önemlidir. Kadınların genellikle gebe olup olmadığını ilk kendi öğrenmek ister ve bazı durumlarda da kimsenin sonucu öğrenmesini istemez.  Ancak idrardan yapılan gebelik testlerinde bazen yanlış sonuçlar olabilir. İdrarda yapılan gebelik testleri cinsel ilişkiden en erken 13-14 gün sonra pozitifleşmektedir. Yani cinsel ilişkiden hemen sonra yapılmasının hiçbir anlamı yoktur. En az 1 haftalık adet gecikmesi sonrası test güvenilirdir. Hatalı sonuçlar veren gebelik testleri kadınlarda hem psikolojik hem de fiziksel travmalara sebep olabilir. Bu sebeple gebelik testlerini kullanırken oldukça dikkatli olunmalıdır.

  İdrar testinde pozitif sonucun hata olasılığı düşüktür. Ancak test negatif saptandığında hata olasılığı veya gebeliğin çok erken döneminde olma olasılığı unutulmamalıdır. Negatif sonuç varlığında adette gecikme devam ediyorsa 5-7 gün sonra idrarda test tekrarlanmalıdır.  İdrarda gebelik testi nasıl yapılır?

  Her gebelik testinin kendine özgü özellikleri vardır ve uygulamalar farklılıklar gösterebilir. Bu sebeple eczaneden alınan gebelik testleri mutlaka kullanma talimatına göre kullanılması gerekir. İdrarda gebelik testleri genelde sabah alınan ilk idrar örneğinde ve orta idrar akımında yapılmalıdır. Yani bir miktar idrarı boşalttıktan sonra gelen idrardan testin alınması uygundur. Test için idrar bir kaba yapıldıktan sonra bir damlalıkla alınması ve bunun test kitinin üzerine damlatılması veya bir kabın içine konan idrarın içine gebelik testi çubuğunu koyup bir süre beklenilmesi en uygun yöntemlerdir. Belli süre sonunda çubukta çıkan çizilere göre gebe olma durumu veya gebe olmama durumu değerlendirilir.

  Çift çizgi veya pozitif işareti (+) gebeliğin olduğu anlamına gelir. Tersi olarak ta tek çizgi veya negatif işareti (-) gebeliğin olmadığını gösterir.

  Eğer çizgilerden bir tanesi soluk, bir tanesi koyu renkte ise bu da erken dönemde bir gebeliğin olduğu anlamına gelmektedir.


   
 2. Hayal95

  Hayal95 Forum Okuru

  Merhaba Beyza Hanım ben bugün gebelik testi yaptım hemen ikinci çizgi çıktı ama 10 sn sonra kayboldu mensime 5 gün war we çatlama iğnesi wurulmustum bugün 14. gün acaba neden öyle oldu
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ;Testin kullanım bilgilerini okuyun.Test ilk saniyelerde çift çizgi görünür sonra kaybolur.10-15 dakika sabit kalan çift çizgi gebelik lehinedir.Oda test bozuk değil ise.Ayrıca çok erken test yapmışsınız.Beklenen mensinizde en az 3 günlük gecikme söz konusu olursa test yapın..
   
 4. Hayal34

  Hayal34 Forum Okuru

  Merhaba ben ilişkiye 4gün önce girdim ve bugün test yaptım tek çizgi çıktı güvenebilirmiyim peki teste.
   
 5. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ;Gebelik testi beklenen menste en az 3 günlük gecikme olunca yapılır.Yalnız zamanda test yapmışsınız..
   
 6. Meral Ali Taş

  Meral Ali Taş Forum Okuru


  Merhaba beyza hanım .En son 22 ocakta adet oldum.Bu gün ayın 29 hala adet olmadım.Test yaptım negatif.Doktora göründüm söktürücü verdi hamile olmadığımı söyledi.Akrabalarım ilacı kullanmamamı söylüyor hamilelik olabilir diye.Kan testi sonucum ayın 22 0.100 25 0.200 29 3.0 çıktı sizce hamile kalma olasılığım varmı?
   
 7. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba değeriniz gebelik emaresi taşımıyor.Doktorda teyit etmiş durumu..İlaç konusunda yönlendirme yapmıyoruz .Sevgiler..
   
 8. gizemm1

  gizemm1 Forum Okuru

  Merhaba.. hastaligimdan 21 gün geçti 3 gün önce idrar testi yaptım negatif çıktı ama hala hasta olmadım arada ağrılarım da oluyor hamile olma olasılığım varmı ??
   
 9. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Her mens gecikmesi gebelik değildir. Plano testler hatalı sonuç verebilir. Hcg testi yapın sonuca göre hekime görünün.
   
 10. gizemm1

  gizemm1 Forum Okuru

  Peki 1 hafta önce hiv testi yaptırdım gebelik onda gözükür mü ??
   
 11. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Gebelik testi yazıyormuydu hcg ? Hıv Testi ayrı gebelik testi ayrıdır.
   
 12. gizemm1

  gizemm1 Forum Okuru

  Ona dikkat etmedim hiç hiv diye yaptırdım
   
 13. duygu 11080

  duygu 11080 Forum Okuru

  İyi günler 5 gün adetim gecikti test yaptım negatif şimdide adet oldum hamilemiyim sizce ?
   
 14. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ,

  Mensiniz gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil..
   
 15. merhaba1

  merhaba1 Forum Okuru

  Ikinci ayıma giricem hala adet olamadım test yaptırdım 1 hafta önce negatif çıktı hamile olma olasılığım varmı ???
   
İdrarda gebelik testi kesin sonuç verirmi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. idrar gebelik testi kesin sonuçlumudur?

  idrar gebelik testi kesin sonuçlumudur?

  gebelik testi kesin sonuc verirmi gebelik testinde silik çizgi testi silik çizgi idrarda idrar İdrarla gebelik testi Tüm hamile kadınların başvurduğu en pratik test usülü, tüm eczanelerden temin edilebilecek, idrarla yapılan hamilelik testleridir. Eczanelerden kolayca temin edilebilen ucuz ve basit bir yöntemdir. hCG ismi verilen gebelik hormonunun idrarda tespiti prensibine...
 2. Kanda Gebelik Testinin Yalnış sonuç verirmi?

  Kanda Gebelik Testinin Yalnış sonuç verirmi?

  hcg nedir,hcg doğru sonuç verirmi,kanda gebelik testi nedir,kanda gebelik testinde yanılma olurmu,kanda gebelik testi doğru sonuç verirmi,hcg hakkında bilgiler Hamilelik oluştuktan yani sperm hücresi yumurtayı dölledikten sonra bu gebelik ürünü bhCG adı verilen bir hormon salgılamaya başlar. bhCG düzeyleri döllenmeden yaklaşık 1 hafta sonra kanda normalde olduğu seviyelerin üstüne çıkmaya...
 3. İlişkiden Sonra Yapılan Gebelik Testi Doğru Sonuç Verirmi?

  İlişkiden Sonra Yapılan Gebelik Testi Doğru Sonuç Verirmi?

  ilişkiden sonra gebelik testi,gebelik testi ne zaman yapılır,ilişki sonrası yapılan test doğru sonuç verirmi,ilişkiden ne kadar sonra gebelik testi yapılır,gebelik testi hakkında bilgiler Testin doğru sonuç vermesi için çoğu zaman adet gecikmesi olması gereklidir. Yani hamilelik süphesi olan ilişkiden sonra yaklaşık 14 gün geçmesi gerekir. Hamile olduğundan şüphelenen ve adet gecikmesi...
 4. Birliktelik sonrası gebelik testi doğru sonuç verirmi?

  Birliktelik sonrası gebelik testi doğru sonuç verirmi?

  ilişki sonrası gebelik testi yapılırmı,gebelik testi ne zaman yapılır,hamilelik testine zaman net sonucu verir,hamilelik testi nasıl yapılır,ilişkiden 3 gün sonra gebelik testi sonuç verirmi, gebelik testileri hakkında bilgiler Testin doğru sonuç vermesi için çoğu zaman adet gecikmesi olması gereklidir. Yani hamilelik süphesi olan ilişkiden sonra yaklaşık 14 gün geçmesi gerekir....
 5. Kan ve idrar testi kesin sonuç verir mi ?

  Kan ve idrar testi kesin sonuç verir mi ?

  Kizlar yardimm.. Supheli iliskiden 24 gun sonra yapilan kan ve idrar testi kesin sonuc verir mi ozellikle kan testi... Simdiden tesekkurler

Sayfayı Paylaş