İlyas Salman Hayatı ve Biyografik Bilgileri, Resimleri

T

TİTAN

Forum Okuru
İlyas Salman Hayatı ve Biyografik Bilgileri, Resimleri
?lyas Salman Kimdir, Resimleri
?lyas Salman Kimdir

Sevgili melekler, bu makalemizde Türk sinemas?n?n sevilen komedi oyuncular?ndan ?lyas Salman hayat? hakk?nda sizlere bilgiler vermek istiyoruz.. :)

ilyas_salman_%20(2)-211.jpg

14 Ocak 1949 y?l?nda Malatya ilinin Arguvan ilçesinde do?du. Aslen Arguvan, Malatya'l?d?r. Arguvan ilçesi Asar köyü nüfusuna kay?tl?d?r. Uzun y?llard?r oynad??? Kürt tip rolleri yüzünden Kürt olarak kabul edildi ve bunu aç?kça yazanlar da olmu?tur. Ancak 2007 y?l?nda kendi yaz?s?nda ve kitab?nda Türkmen Alevisi oldu?unu belirtti.

Malatya Turan Emeksiz Lisesi'nden mezun oldu. Konservatuar'da e?itim görürken son s?n?fta okulu b?rakt?. Oyunculu?a ?stanbul Belediyesi ?ehir Tiyatrosu'nda ba?lad?. Uzun y?llar sinema oyunculu?unda, köylü tiplemeleri ile tan?nd?. Sinema oyunculu?unun yan? s?ra yönetmenli?ini yapt??? iki sinema filmi bulunmaktad?r.

Ayr?ca çe?itli tarzda ?iirleri ve türkü albümleri bulunmaktad?r. Ankara Birlik Tiyatrosu'nda 1997'den 2000 y?l?na kadar sahneye ç?km??t?r.

ilyas_salman_%20(3)-31a.jpg

Son olarak Hasretim Sansürlüdür isimli bir ?iir kitab? ve Türksolu dergisindeki makalelerinden olu?an K?rm?z? Beyaz isimli bir kitab? ç?km??t?r.rnKendisi sol görü?lüdür. Türkiye Komünist Partisi'nin Kartal'da yapt??? 1 May?s mitingine kat?lm??t?r. ?u anda ise Türksolu dergisinde yazmaktad?r. Gülser Salman ile evlidir ve Devrim ad?nda bir k?z?, Temmuz Ali ad?nda bir o?lu vard?r.

ilyas_salman_%20(4)-3b8.jpg

Son Çal??mas?: Karanfil Kokuyor C?garam
1 Ekim 2009 tarihinden itibaren Bak?rköy Sanat Merkezi'nde Ahmed Arif'in "Hasretinden Prangalar Eskittim" kitab?ndan ?iirler okuyaca?? "Karanfil Kokuyor C?garam" isminde bir gösteri sahnelemeye ba?lam??t?r. Gösterinin görsel yönetmeni o?lu Temmuz Salman'd?r. K?z? Devrim Salman ise gösteride solistlik yapmaktad?r.

Geri