iMKB'de Alım Satım Sistemi

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
iMKB'de Alım Satım Sistemi
Alım-Satım Sistemi

İMKB Hisse Senetleri Piyasası’nda, 3 Aralık 1993 tarihinde kısmen uygulanmasına başlanılan Elektronik Alım-Satım Sistemi (Sistem), 21 Kasım 1994 tarihinde tamamlanmış ve tüm hisse senetleri elektronik ortamda işlem görmeye başlamıştır. Sistem, Borsa Üyelerinin hisse senetleri, borsa yatırım fonu katılım belgeleri ve rüçhan hakkı kuponlarında alım-satım yapmalarına imkan sağlamaktadır. Hisse senedi işlemleri biri sabah diğeri öğleden sonra olmak üzere iki ayrı seansta yapılmaktadır. Elektronik Alım-Satım Sistemi işlem hızını ve günlük işlem hacmini önemli ölçüde artırmıştır. Sistem üzerinde yürütülen çalışmalar neticesinde 31 Temmuz 2000 yılında uzaktan erişimde ilk işlem gerçekleştirilmiştir. Ardından, 4 Ocak 2002 tarihinde Sistem ile üyelerin merkezi sistemlerini elektronik bir altyapı, iletişim protokolü ve kullanım yöntemi aracılığıyla bağlayan, üyelerin bu yapı vasıtasıyla emir işlemlerini (emir giriş, emir düzeltme, emir bölme, emir iptal, emir durum sorgusu fonksiyonlarını) elektronik ortamda yürütebilmelerini sağlamak için oluşturulmuş bir mesajlaşma arayüzü olan ExAPI devreye alınmıştır.

Hisse Senetleri Piyasası’nda “Açılış Seansı-Tek Fiyat” ve “Sürekli Müzayede Sistemi-Çok Fiyat” yöntemleri kullanılmaktadır. Hisse Senetleri Piyasası’nda işlemler gün başında yapılan açılış seansında “tek fiyat” yöntemi ile gerçekleştirilirken kalan seans süresinde “çok fiyat – sürekli müzayede “ yöntemi kullanılmaktadır. Temsilciler, alıcı ve satıcıların emirlerini İMKB’de ve Üye merkez ofislerinde bulunan işlem terminalleri aracılığıyla Elektronik Alım-Satım Sistemi’ne girerler. Alıcı ve satıcıların hangi üyeler olduğu ancak işlem gerçekleştikten sonra görülebilir. Üye temsilcilerinin seans sırasında bekleyen emirlerin hangi üyelere ait olduğu dışında, emir ve işlemlere ait her türlü bilgiye erişme imkanı vardır. Şu anda, İMKB binasında yaklaşık 600 işlem terminali üye temsilcileri tarafından kullanılmaktadır. Bu terminallere ilave olarak her aracı kurumun merkez ofisinde Alım-Satım Sistemi’ne erişim imkanı olan terminaller ve ExAPI terminalleri de üyelerimizin kullanımına sunulmuştur.

Piyasa Katılımcıları

İMKB Hisse Senetleri Piyasası’nda işlem yapmaya yetkili İMKB Üyeleri üye listesinde “H” koduyla gösterilir. Aracı kurumların hisse senedi alım-satım işlemlerinde müşterilerinden tahsil edecekleri aracılık komisyonlarının, 01.01.2006 tarihinden itibaren aracı kurum ve müşteri arasında serbest olarak belirlenebilmesi uygulamasına geçilerek asgari komisyon ve komisyon iadesi uygulamasına son verilmiştir.

Geri