İrmik helvası nasıl yapılır malzemeleri nelerdir

S

Sevilayzxzxzxz

Forum Okuru
İrmik helvası nasıl yapılır malzemeleri nelerdir
İrmik helvası nasıl yapılır malzemeleri nelerdir nasıl yapılır

Merhaba

Evde irmik helvası yapmak istiyorum ama bir türlü tutturamıyorum. Akşam bir tatlı krizi tutuyor evdekiler irmik helvası istiyor ben yapmaya çalışıyorum ama ya çok lapa oluyor çokta beğenmiyorlar iyi bir irmik helvası yapmak istiyorum irmik helvasının yapmasının püf noktaları nedir içinde kullanacağımız malzemeleri tam miktarıyla yazar mısınız yaparken nelere dikkat etmeliyim nasıl yapmalıyım yazarsanız memnun olurum

Merhaba

Aynen bizim evde de öyle oluyor akşam saat 9-10 gibi millet bir tatlı krizine giriyor Ne yapalım Ne yapalım derken en pratik aklımıza irmik helvası geliyor hemen 20 dakika Yarım saat içerisinde irmik helvasını yapıyorum Bizimkiler soğumasını bile beklemeden irmik helvasını bitirmiş oluyorlar. Şimdi sana tam miktarları ile birlikte irmik helvası tarifini aşağıda yazıyorum.

• bir buçuk su bardağı toz şeker
  • küçük su bardağı süt
  • bir buçuk su bardağı su
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • yarım yemek kaşığı çam fıstığı
  • bir buçuk su bardağı irmik

irmik helvasının servis yaparken de 2 tatlı kaşığı toz tarçın kullanabilirsin.

3 yemek kaşığı tereyağını tencerede eritiyorsun içine çam fıstıklarını koyup kavurmaya başlıyorsun fıstıkların kavurmasının ardından içine belirtilen miktarda irmiği tencereye koyuyorsun ve sürekli karıştırıyoruz ocağın altı kısık kısık olsun 20 dakika bu şekilde kavuruyoruz.

daha sonra helvanın şerbetini yapmak için bir buçuk su bardağı su bir buçuk su bardağı süt ayrı bir tencerede karıştırıp kısık ateşte kaynamaya bırakıyorsun.

irmik iyice kavrulduktan sonra şerbeti üzerine yavaş yavaş ekliyorsun sıcak şerbetle fokurdayan irmiği karıştırmaya devam ediyorsun. ocağın altını kısıp 10 dakika pişirmeye devam ediyorsun. daha sonra ocağın altını kapat ve tencerenin kapağını kapatıyorsun demlemeye bırakıyorsun. Afiyet olsun

Ayrıca Aşağıda farklı irmik helvası tarifleri var dondurmalı irmik helvası Kıtır ilmi irmik helvası gibi onlara da bakabilirsin

Geri