İş mülakatı aynen aşk randevusu gibi

M

Misafir

Forum Okuru
İş mülakatı aynen aşk randevusu gibi
kokoloji soruları kokoloji 2 soruları ve cevapları şaşırtmalı sorular ve cevapları testleri
Dünyada satış rekorları kıran oyun kokolojiyi yaratan iki Japon yazar Saito ve Nagao, ikinci kitabı yazdı. İlk Kokoloji kitabı, 15 ülkede yayınlanmış ve bestseller olmuştu. Kitap Türkiye’de de çok ilgi görmüştü. Şimdi kitabın devamı Kokoloji 2 ’O’ Kitaplar tarafından yayımlandı. Kokoloji, Isamu Saito ve Tadahiko Nagao tarafından geliştirilmiş bir tür kendini keşfetme oyunu. İnsanların kendilerini her gün yaşadıkları olayların içinde hayal etmeleri ve basit sorulara cevap vererek psikolojik bakış açısını keşfetmelerini amaçlıyor. Her oyunun sonunda oynayanın verdiği cevaplar doğrultusunda kişiliği hakkında yorumların bulunduğu bir bölüm var.
Kokoloji 2’de ele alınan konulardan biri de iş başvurusu. Yazarlar, yeni bir işe girmenin hayatın akışını belirlemedeki en önemli kararlardan biri olduğunu belirtiyor. Yeni bir işe başlamayı bir kişiye bağlılık sözü vermeye benzetiyor, iş ile ilişkiler arasında birçok paralellik buluyorlar. Yani bu teste vereceğiniz cevaplar aynı zamanda aşk konusundaki beklentilerinizi de yansıtacak! İşte Kokoloji 2’deki iş başvurusuyla ilgili sorular ve yanıtların yorumları.

Çalışmayı en çok istediğiniz şirketin mülakatına çağrıldınız. Mülakat günü odaya girdiniz ve bir ekiple görüşme yapacağınızı gördünüz. Ekip üyelerinin yaş ortalamasının kaç olmasını istersiniz?

-Bu soruya vereceğiniz cevap ideal eş olarak gördüğünüz kişinin yaşıdır. Mülakattaki amaç sadece tanışmak değil, bir izlenim yaratmaktır. İdeal patronunuzun yaşı, birlikte olmak istediğiniz kişinin yaşını gösterir. Örneğin eğer mülakat ekibi sizden çok daha yaşlı kişilerden oluşuyorsa, bu durum "yaşlı tilkiler"i çekici bulduğunuz anlamına gelir.

Görüşme "sizi tanıyalım" gibi basit sorularla başladı ve sonra sıra şaşırtmalı yerlere geldi. Soruların tümüne kolaylıkla cevap verdiniz ama biri sizi çok etkiledi. Bu soru neydi?

-Zihninizde en çok yer eden soru, gizliden gizliye hayatınızdaki kişiye sormak istediğiniz sorudur. Aklınızda kalan soru "Bu şirketi neden seçtiniz?" diyelim. Hepimiz "Beni neden seçtin?" diye sormak isteriz, değil mi? Veya: "Bize hedeflerinizden söz edin." Çeviri: "Ben yanında olmadığımda neler yapıyorsun?"

Tam işe alındım diye düşünüp rahatlamışken, ekipten biri eksik ve zayıf noktalarınızı saymaya başladı. Kusur listenizde neler bulunur?

-Yetkilinin sıraladığı kusurlar aslında sevgilinizin hoşlandığı yanlarınızdır. Kendinizde hata olarak gördüğünüz şeyler, çoktan düzeltmeye başladığınız özelliklerinizdir. Eğer "Kendinize fazla güveniyorsunuz" eleştirisi aldıysanız bu hayatınızdaki insanın sizdeki en sevdiği özelliktir. "Yeterince atılgan değilsiniz" eleştirisi de sizin en sevilen özelliğinizdir. Yumuşak başlı ve sevecen bir insansınız demektir. "Deneyiminiz yetersiz" ise demek ki bir ilişkiye tazelik ve sınırsız potansiyel katıyorsunuz.

Aynı gece telefonunuz çaldı ve personel müdürü işe alındığınızı söyledi. Ne cevap verirsiniz?

-İş teklifine verdiğiniz cevap evlenme teklifine göstereceğiniz tepkiyi yansıtıyor. "Gerçekten mi? Ciddi misiniz? Başlamak için sabırsızlanıyorum." Bu sözler ilişkinin iyi başlamasını sağlar. Ama sözleşme imzalanana kadar soğukkanlı davranın, coşkunuzu gizleyin. Fazla hevesli görünmek bazen umutsuzluk olarak da algılanır. "Birkaç gün düşünmek istiyorum." Bu akılcı bir yaklaşımdır. Olaya atlamanın gereği yok. Ne de olsa büyük bir taahhüde giriyorsunuz. "Birkaç teklif daha aldım. Hepsini değerlendirip öyle karar vereceğim." Kendinizden çok emin görünmeyin. Büyük ihtimalle başka adaylar da vardır.

Geri