İyileştiren Düşünceler...

kaprisli

Yeni Üye
Üye
İyileştiren Düşünceler...
Bir çok insanımızda vardır olaylar karşısında hep en kötüsünü düşünüp kendini karanlık düşüncelere boğmak :D:D:D Bu bende fazlasıyla var :D:D İnsan beyninin sınırlarını bilmek zor ve çok karmaşık bir yapı bunu doğru kullanabildiğimizde neler yapabileceğimize biz bile inanamayız. Ama tabi ki bunun teknikleri yöntemleri var. Neden olaylar karşısında kendimizi iyi olana beynimizi güzele yönlendireceğimize hep kötüye yönlendirip kendimize zarar veriyoruz. Böyle insanlar için bu yazını çok yararlı olacağını düşündüm. Şahsen içindeki bilgiler beni çok etkiledi:)

pozitive-8732.jpg

İyilestiren Dusunceler

Cogumuz artik dusundugumuz ve hissettigimiz seylerin ayni zamanda bedenimizi de etkiledigini biliyoruz.
Bu etki bazen yalnizca kan basincinda veya beden kimyasinda kisa sureli bir etki yaratir. Bazen de, korku veya ofke kalbe hasar verdigi veya kronik mutsuzluk, kansere ve enfeksiyonlara karsi olan direncimizi zayiflattiginda, yasami tehdit edici hale gelebilir. Uzuntulu duygularin cesitli agri ve sancilara neden olduguna iliskin cok sey soylenir.
Hem kadim bilgelik, hem de modern bilim, bu tur riskleri pozitif bir bakis acisi gelistirerek azaltabilecegimizi belirtir. "Saglikli zihin saglikli bedende bulunur" sozlerindeki hakikat gunumuzde her zamankinden daha fazla onem kazanmistir. Yanlis olan seyler uzerindeı srar etmek yerine, pozitif cozumlere iyimserlik ve nukte ile bakmak,saglik icin gercekten faydalidir.
Zihin ve beden arasindaki iliskinin bu artan farkindaligina ragmen,zihin icin gercekten besleyici dusunceler yaratarak, iyilik halinin ve iyilesmenin nasil arttirilabilecegini pek az kisi bilmektedir
-Yasam neden pek cok kisi icin gittikce zorlasiyor gibi gorunmektedir?
Zengin toplumlar fiziksel olanaklari gelistirmek icin muazzam bir caba gostermis olmalarina karsin, zihinler ihmal edilmistir. Artmakta olan endise, bagimlilik, sinirlilik ve depresyon gibi olumsuz durumlara filizlenen arzular da eslik etmektedir. Bu olumsuz tutum ve duygular bireylerin sagligini bozdugu gibi, eylemlerimizdeki temel degerlerin kaybina neden olarak, cevreye ve topluma da zarar vermektedir. Cevremizdeki dunya ve birbirimizle daha az ilgilenir ve daha az isbirligi yapar durumdayiz
- Bunun icin neler yapabiliriz?
Icimizde uzuntu veya bosluk hissettigimizde, cozum yerine problemin bir parcasi haline geliriz. Cogunlukla, baskalarini veya kosullari sucla***** kendimizi rahatlatmaya calisiriz, fakat bu kosullari daha da kotu hale getirir. Bunun yerine, zihnimizi nasil kuvvetlendirecegimizi ogrenmemiz gerekmektedir.Bunun anlami zihni pozitiflikle doldurmaktir.

- Pozitiflik nedir?

Ayni elektrik enerjisinin bir pile dolusu gibi, zihinde birikebilen ve hepimizin asina oldugu soyut, ruhsal bir nitelik, ya da enerji. Pozitif bir zihin yapisi kendisinde iyilesme saglar ve bu enerji dogal olarak disari, baskalarina dogru akar.

- Pozitifligi ne tur dusunceler saglar?

Insanligin asina oldugu sevgi, huzur ve nese gibi degerlerin, insan olmanin ne anlama geldigini dusundugumde, kendi icimdeki bir hakikat enerjisiyle baglanti kurarim. Hepimizin icinde bir iyilik nuvesi vardir ve bu gucu talep edip cektigimde, pozitif duygular dogal olarak ortaya cikarlar.

- Pozitifligimi nasil koruyabilirim?

Kalbimden ve zihnimden endise ve istirabi uzaklastirmaya calisarak. Bunlari uzaklastirmak, olumsuz duygularin herhangi bir fiziksel nesneye olan bagimliliktan dolayi tetiklendigini idrak etmeme yardim eder: bedenim, iliskilerim, varligim, veya etrafimdaki dunyanin kosullari vb. Eger bu fiziksel kavramlardan, nesnelerden vs. her hangi birisi karmasa durumunda olursa, ben de sikintiya maruz kalirim. Fakat derin bir sikintiya neden olan karmasanin kendisi degil, benim bu nesnelere olan bagimliligimdir. Olumsuz duygulari
kalbimden ve zihnimden uzaklastirirarak, icsel olarak ozgur hale gelirsem, endise ve istirap da biter.

-Zihnimin kontrolunu nasil yeniden elde edebilirim?

Dusunce ve duygularimin icsel dunyasini gozlemledigimde, kosullara ve
olaylara yanit vermek icin, pozitif bir zihin yapisinda kalmama yardimci olacak yeni yollar gelistirebilirim. Ornegin, sagligimin bozulmasi konusunda uzgun ve korkak bir hale gelmenin durumu sadece daha kotu bir hale getirdigini, halbuki bir hastalik surecinin bana yasam trenininden bir sure icin inme, dinlenme ve nasil yasamakta olduguma bakma firsati verdigini gorebilirim. Boylece, eger
durustsem, tutum ve eylemlerimi gelistirme yollarini gorebilirim. Bu
idrak, taze bir umut ve mutluluk saglar. İceriye bakmaya devam ettigim surece, gercekten bir secenegim olacaktir. Neden bana zarar veren endiseyi seceyim? Neden beni yuceltecek olan, pozitif bir yaklasimi secmeyeyim?

- Bedenim rahatsizken nasil endiselenmeyebilirim?

Zihin gucunun farkina vardigimda, bedende olup bitenlerden bir adim geriye cekilerek izlemeye baslayabilirim. Olan bitene kapilmak yerine, olanlari izleyerek ne kadar daha fazla gozlemci hale gelebilirsem, zihin de o kadar ozgurlesir. Bu benim zihnim, benim dusuncelerim ve benim duygularimdir ve beden hasta bile olsa, gene de mutluluk ve huzura iliskin dusunce ve duygular yaratabilirim.
Boylece, bu pozitif duygular bedene yardim eder, bu nedenle de cogunlukla aci ve hastalik azalir, hatta yok olabilir.

- Bana kotu davranan birisine karsi nasil iyi seyler hissedebilirim?

Cogu zaman, bir baskasi hakkinda kotu hissettigimizde, onlarin da,kendileri hakkindaki fikirlerimizi teyit eden kotu duygulari oldugunu dusunur ve "kisasa kisas" deriz. Herkes zarara ugrar. Bunun yaptigi zarari acikca gormem gerekir. Hastalik cogu zaman kotu davranildigimi veya aldatildigimi hissettigim zaman gelir. Zihnimin kuvvetiyle, huzurumu yeniden elde edebilir ve hakkimda iyi seyler hissetmeyen kisilere karsi bile pozitif duygular besleyebilirim.

- Pozitifligin gucu baskalarina nasil yardim eder?

Pozitif dusunceler ve duygular insanlar arasinda sanki bir elektrik akimi gibi akar. Bunlar, merhamet ve anlayis gibi nitelikler olarak ortaya cikarlar. Hasta bir insan bir pozitif enerji armagani aldigi zaman, iyilesmesini kolaylastiran icsel bir sukunet hisseder.

Dunya hakkinda endiselenmenin bir faydasi var mi? Nasil fayda
saglayabiliriz?

Cok fazla istirap oldugu dogru. Fakat eger olumsuza odaklanirsak, bu bizim yardim etme kuvvetimizi tuketir. Dunyamizda, karanlik gucler oldugu gibi,ayni zamanda iyilik ve hakikat de islev yapmaktadir. İnsanligin asina oldugu pozitif niteliklerin farkindaliginin dugmesini cevirdigimde, bu sanki karanliga isik tasimak gibi olur. Artik gecmis sik sik aklima gelmez ve gelecek hakkinda endiselenmeye son veririm. Boylece surekli mutluluk ve saglik icin yapmam gerekenleri daha acik bir sekilde gorurum

- Sevginin kaynagi nedir?

Sevgi insan dogasinin ozunde vardir. Fakat icimizde, kendimizin sevgi oldugu gercegini kaybettigimizde, bunun yerine, sevgiyi kendi disimizda aramaya baslariz. Bencil arzulari biraktigimizda ise, endiseden ozgur oluruz ve yasamlarimiz bastan basa sevgi dolu hale gelir. Bu cok iyilestiricidir.
Insanlar beni sevmedikleri halde neden sevgi hissetmeliyim?
Cunku sevgi iyilestirir ve mutluluk getirir. Baskalarina karsi sevgi hissettigimde, bu durum fark gozetmeksizin yarar saglar. Sevgi dolu olmak dogal bir yasam seklidir. Eger daha fazla sevgi dolu olmak icin caba gosterirsem, kendi mutlulugum hemen artar ve baskalarinin tutumlari da kisa sure icinde yumusar. Pek cok kisi sevgi eksikliginin sonucu olarak olumsuzlukla yukludur. Bu, bazen benlige yonelik, bazen de baskalarini suclayan, elestiren dusunceler ve
olumsuz duygular dongusu olarak kendisini gosterir. Boyle dusunce ve duygular enerjiyi tuketir ve herkesin iyiligini azaltir. Eger bunu idrak eder ve pozitif kalmaya karar verirsem, olumsuz donguye son verebilir ve eylemlerde sevginin gucunu ortaya koyabilirim. O zaman bunun, butun iliskilerime faydasi olur. Bu sekilde her birimiz dahai yi bir dunyaya katkida bulunmus oluruz.

Geri