kabe' nin içinin fotoğrafları...

mislinay

Yeni Üye
Üye
kabe' nin içinin fotoğrafları...
arkadaşlar bu resimleri sizinde görmenizi istedim

Suudi Arabistan Krali El Suud’un konuk Müslüman devlet adamlarina ‘jest olarak’ Kabe’nin içini gösterdigi biliniyor.

SafeRedirect.aspx

Iste Pakistan Devlet Baskani Müserref’e Kabe’nin içi gezdirildigi anda çekilen resim...

SafeRedirect.aspx

Senede bir defa kralin hac zamaninda Kabe içini süpürdügü ve gül suyu ile yikadigi zamanda çekilmis bir resim...

SafeRedirect.aspx

Kabe’yi ilk insa ettirenin Hz.Ibrahim oldugu bilinmektedir. Yapi olarak 145 metrekarelik bir alana sahiptir. Yüksekligi 16 metredir. 630 yilinda yüksekliginin bundan daha az oldugunu Mekke’nin fetih günü Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV), damadi Hz. Ali’yi omuzlarina çikarip onun da Kâbe’nin üzerindeki putlari asagi indirip kirdigina dair rivayet edilen hadisten anliyoruz.

Islamiyetten önce de Araplar tarafindan kutsal sayilan Kabe’de putlar bulunmaktaydi. Mekke’nin fethinden sonra (630) putlar atilmistir. Yezid ve Ibn-i Zübeyr savasinda Kâbe mancinik atisindan isabet alarak yikilmis ve yanmisti. Ibn-i Zübeyr Kâbe’yi yikip yeniden insa etti. Mervan döneminde ise Kâbe eski haline döndürüldü.

Kanuni tarafindan onarilan Kabe, 5. onarimini I. Ahmed döneminde görmüs, IV. Murad döneminde yine sel baskini sonucu yikilmis ve hemen onarilmistir. Kabe’nin içinde 9 adet oyma, 1 adet altin kabartma Ayet, islemeli tahta bir sandik, oymali ve içinde tütsü yakilan tarihi bir ocak, metal zemzem testileri ve kandiller bulunuyor.

Ce: kabe' nin içinin fotoğrafları...

milinaycım ben resim göremedim ya sorun var gaiba

Cevap: kabe' nin içinin fotoğrafları...

emeğine sağlık

Benzer Diğer Konularımız !

Geri