Kaç güne kadar seferi olunur kimler seferidir ?

• Konbuyu başlatan seferinamazi
  • Başlangıç tarihi
S

seferinamazi

Forum Okuru
Kaç güne kadar seferi olunur kimler seferidir ?

Hanefi mezhebinde seferilik kaç gündür ? Kaç gün kalacağı belli olmayan seferi ? Seferilik kaç gün sürer ?

Kızlar selamlar yarı yıl tatilinden dolayı eşimle birlikte kaplıcaya gitme kararı aldık yaklaşık olarak üç gündür burdayıkz ben geldiğim günden beri namazlarımı seferi olarak kılıyorum. Aslında biraz zoruma gidiyordu namazı kısaltmak ama fetva meclisi konuşmalarında ve yorumlarında gördüm ki Rabbim'in verdiği bu hediyeyi geri çevirmemeliymişim ve uymalıymışım. Allah bize bu hediyeyi vermiş bende uyuyorum ama kaç gün kalacağım belli misal ben 10 gün kalacağım tüm dönene kadar namazları seferi mi kılacağım bana yardımcı olur musunuz lütfen.

seferi namazı kilinisi.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selamlar hayatım sorularına cevap vermeye çalışayım.

Öncelikle yaşadığın şehirden ayrılıyor isen ve 15 gün kalma niyetin var ise seferi sayılmıyorsun tabiki km de bunda önemli onun için soru cevap şeklinde ilerlemek daha mantıklı geliyor bana lütfen takip et.

Seferi namazında kaç km üstünde seferi sayılır ?

Diyanetin ve fetva meclisinin ve diğer yaptığım araştırmalarda bu km 90. Yani 90 km üstüne bir yere gidiyor isen otomatik olarak seferi sayılıyorsun.

15 günden fazla kalan seferi olur mu ?

Gideceğin yerde 15 günden fazla kalmak gibi bir niyetin var ise yani kalacağın kesin ise seferi sayılmıyorsun.

Seferi Namazı Şartları nelerdir Seferi Namazı Nasıl Kılınır Diyanete göre :

Hanefi mezhebine göre normal farz namazları gibi örneğin sabah namazının iki rekat farzı gibi niyet ettim Allah rızası için .... namazının 2 rekat seferi farzını kılmaya diye niyet ederek kılabilirsin.

Ben 2 yerine 4 rekat seferi kılıyorum bana bir zararı günahı olur mu diye soruyorsan olmaz hayatım. 4 rekat seferi namazı olmaz. Bir tek akşam namazı 3 rekat farz olarak kılınır diğer namazlar yarıya iki rekata düşer. 4 kılıyorsan bu seferi olmaz. Yatsı namazından sonra vitir vacip namazını da 3 rekat olarak kılmalısın.

Geri