Kadının Hası Böyle Olur

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
Kadının Hası Böyle Olur
Kadının Hası Böyle Olur

Her gün kim bilir kaç kadın görüyorum... Sokakta, vapurda, okulda, kuaförde, orda, burda...Ama olmuyor hanımlar, olmuyor! Kadınlar kadınlıgı unutalı daha kaç on yıl oldu ki? Solaryuma girmeye, çiplak
gezmeye, kariyer hırsıyla yüzlerini burusturmaya baslayalı kaç on yil oldu?

Çevremde gördügüm kadınlardan bazılarının birtakim özelliklerini seçtim. Bunlara, dizilerdeki, filmlerdeki, romanlardaki kadınların hosuma giden özelliklerini ekledim. Gözlerimi kapadim, Osmanli zamanindan kalma, hani su afet-i devran denen kadinlari düsündüm. O nasil bir cazibedir ki, peçelerin ardindan bile erkekleri asik eder.

Bir Fransiz kadininin zarafetini düsündüm sonra, bir ispanyol kadininin atesini ve bir Türk köylü kizinin tazeligini.

Kadinin güle benzemesi gerektigine karar verdim sonunda. Kadinin hasi güle benzer. Rengiyle, kokusuyla, dikeniyle. Açin televizyonu, bir tane gül görüyor musunuz?

Kadinin hasi... Kadının hasi yumusak baslı olmaz, ama ağırbaslı ve sıcak olur. Agirbasliliktan kastim, ******lik degil elbet. şımarikligin da hakkini verir.

Agirbasli tebessümleri olur bir de. Kadin yüzü dedigin mahkeme duvarina
benzemeyecek. Bu tebessümler sevgidir. Yumusacik bir sevgi olur kadin yüreginde. Kim olursa olsun, ne yasamis olursa olsun.

Erkegini dizine yatirip saçlarini oksamayi bilir gerçek bir kadin.
Kadinin hasi nerede, nasil davranacagini bilir. .insanlarin içinde kapris yapmaz, hir çikarmaz; ama gerçek bir Osmanli kadini gibi, adabiyla, raconuyla istedigini alir. Dirdir etmez. Çok konusup, baski yapip erkegi bezdirmez. Yüz göz olmaz kadinin hasi.Bazen öyle bir bakar ki, hele bir de bazen öyle bir susar ki, bin tümceye bedeldir bu
bakmalarla susmalar. Bu kadin üzülmeyi de bilir, aglamayi da, kizmayi da. Ama üzmemek lazim, ayrica kizdirmaya da gelmez.

Gerçek bir kadin ezik durmaz. Kambur yürümez, dimdik durur. Kendine saygisi güveni vardir. erkegine can yoldasına; olur,destek olur, onu dinlemeyi bilir.

Bazen utangaç olur, bazen ürkek. Soguktan ya da yalnizliktan korkabilir kadin. Aptal olmaz gerçek bir kadin. Bön bön bakmaz adamlarin suratina. Hülyali bakislari da olsa, zihni uyanik olur.

Hüznü, gökten deli deli yagan yagmur gibi olur, saçlarindan akar. Nesesi ise öyle renkli, öyle daginik saçlari savrulur. Kahkahalari vardir bu kadinin, çin çin eder odalarin duvarlarinda.

Sesi güzel olur kadinin, biraz bugulu...arada bir pencereye yaslar basini,sokaga dalip gider, bir sarki söyler. Olgunluguyla sasirtir erkegi. Bazen de öyle çocuk olur, öyle saglam saçmalar ki, yine, yine sasirtir onu.

Sikmaz kadin, bunaltmaz, yasa yasa bitmez. Huzur verir varlgiyla.
içmesini de bilir kadinin hasi.Bazi aksamlar anason kokulu tüter sofrasinin sicagi.içli bir türkü dinler bazen, üsür, sirtina hirkasini alir. Konusurken insanin yüzüne bakar kadin. Kibirli olmaz.

Kültürsüz olmaz. Bombos olmaz kafasi. Dünyanin, ülkenin olaylarini bilir, anlar, söyleyecek sözü vardir. kisiliklidir. Beceriklidir. Tirnagi kirilinca üzülür, üzülür iste, profesör de olsa, sultan da olsa,
boksör de olsa üzülür.

Gerçek bir kadin hiçbir zaman reklam panolarindaki kizlara benzemez. Etini teshir etmez. Fosforlu bir tas gibiligi yoktur onun, los bir cazibesi vardir. albenisi metrelerce öteden çarpar adami. Ne kadar örtünecegini, ne kadar açilacagini yerine ve zamanina göre bilir. Gerçek bir kadin Paris podyumlarinda yürüyen, 17. yüzyilin vebalı kadınları
gibi mankenlere benzemez. Uzun saçlari vardir kadinin. Yumusak olur, güzel kokar. Kadının hasi saçlarını ne zaman toplayacagını,ne zaman salacagini bilir. Kadına yarasmaz sogukluk. Gerçek bir kadın göbek atmayı,gerdan kırmayı iyi becerir; ama öyle her yerde masaların üstüne çıkıp oynamaz. Havasında oldu mu, bir oynadı mı,herkes onu izler.

Kadın korunmayi sever, ama korunmaya muhtaç olmaz. Erkekler korumayı severler, ama yine de güçsüz, zavallı kadınlardan hoslanmazlar.Güçlü kadından ise çekinirler, ona yanasamazlar. Kadının hası bu dengeyi kurmayı bilir; gücünü erkegin gözüne gözüne sokmaz.

Has kadına naz da yakısır, kapris de. Öyle tatlı, öyle kıvamlı naz eder ki, onun nazını erkek zevkle çeker. Gerçek bir kadın siir gibi olur, mey gibi olur, ömür gibi olur..

Can DÜNDAR

Cevap: Kadının Hası Böyle Olur

rica ederim dadlımm sağol bend eçok seviyorum bu yazıyı hele sonuna bayılıyorum..teşşkürler

Cevap: Kadının Hası Böyle Olur

Has kadına naz da yakısır, kapris de. Öyle tatlı, öyle kıvamlı naz eder ki, onun nazını erkek zevkle çeker. Gerçek bir kadın siir gibi olur, mey gibi olur, ömür gibi olur.. kimi tarif ediyorr bennii mi acaba :) çok güzel bir yazı soluksuz okudumm... emeğine sağlık..

Has kadına naz da yakısır, kapris de.... Has kadına naz da yakısır, kapris de.........

Geri