1. UzakMavi

  UzakMavi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.201
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Kaplıcada uzun süre kalmak ‘şifa’ değil

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında UzakMavi tarafından paylaşıldı.

  Pek çok hastalığın tedavisinde insanlar tarafından tercih edilen kaplıcalarda geçirilen sürenin hastanın yaşına ve hastalığına göre değişken olması gerektiği vurgulandı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nergis Erdoğan, Türkiye’de çok sayıda vatandaşın şifa bulmak için termal kaplıcaları tercih ettiğini söylerken, ‘suda ne kadar fazla kalınırsa etkisi o kadar çok olur’ inanışının da yanlış olduğunu belirtti.
  Kaplıcaların ağırlıklı olarak romatizmal rahatsızlıklar için tercih edildiğini belirten Prof. Dr. Erdoğan, bunların içerisinde halk arasında kireçlenme olarak tabir edilen “dejeneratif eklem hastalıkları”nın ön planda olduğunu kaydetti.
  Prof. Dr. Erdoğan, kaplıca tedavilerinin, bel ağrıları, yumuşak doku romatizmaları, inflamatuar romatizmal hastalıkların kronik dönemleri, cilt hastalıkları, egzema, kadın hastalıkları, bazı nörolojik hastalıklarda da yoğun olarak tercih edildiğini bildirdi.
  “SUDA KALMA SÜRESİ 30- 45 DAKİKAYI GEÇMEMELİ”
  Halk arasında “Suda ne kadar fazla kalınırsa etkisi o kadar çok olur” inanışının yaygın olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erdoğan, şöyle konuştu:
  “Bu görüş son derece yanlış. Çünkü insan vücudu belli bir sürede gerekli hormonal değişiklikleri tamamlar. Kaplıca suyunda kalma süresi, hastanın yaşına, hastalığına göre değişmekle birlikte, en fazla 30 veya 45 dakikadır. Özellikle sıcak suda fazla kalmak, deride tahribata yol açarak, vücutta hastalık yapıcı mikroorganizmaların çoğalmasına neden olabilir.”
  “AŞIRI SICAK SULAR HASTALIKLARIN İLERLEMESİNE SEBEP OLABİLİR”
  Prof. Dr. Erdoğan, kaplıcalarda başka yanlış inanışlar olduğuna da işaret ederek, şunları kaydetti:

  “Çoğu kişi kaplıcalar hakkında kulaktan dolma bilgilerle yanlış uygulamalarda bulunuyor. Bu davranışlar olumsuz sonuçlara neden olabilir. ‘Kaplıca her türlü hastalığa faydalıdır’ görüşü de yanlış. Kaplıcalar her rahatsızlıkta önerilmediği gibi, rahatsızlıkların evrelerine göre de gidilip gidilemeyeceği değişebilir. Aşırı sıcak uygulamalar (40 derece ve üzeri) özellikle tıkayıcı damar hastalığı olanlarda, yaşlılarda, kalp ve beyin infarktı riskini artırabilir. Kaplıcalar, ayrıca iltihabi romatizmal hastalıklarda da hastalığın ilerlemesine neden olabilir.”
  Türkiye’nin kaplıca zengini bir ülke olduğuna işaret eden Prof. Dr.Erdoğan, son yıllarda yapılan yatırımlarla, kaliteli tesis sayısının da hızla arttığını söyledi.
  Tesislerin iyi olması durumunda kaplıcalardan yılın her ayında faydalanılabileceğini anlatan Prof. Dr. Erdoğan, özellikle cilt hastalıkları tedavisinde, ultraviole radyasyonundan yaralanmak için yaz mevsiminin tercih edilmesinin daha uygun olacağını sözlerine ekledi.
  ntvmsnbc   
Kaplıcada uzun süre kalmak ‘şifa’ değil konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uzun Süre Kalıcı Kızıllık

  Uzun Süre Kalıcı Kızıllık

  saçtaki kızıllık nasıl gider Profesyonel kuaförlerin tercih ettiği Majırouge ve Luocolor kızılları Rubilane teknolojisi ile yenilendi! Rubilane™ ‘ı çok kuvvetli renklendirme gücüne sahip yeni jenerasyon bir molekül olarak tanımlayabiliriz. Saç tellerine derinlemesine nüfuz eder,yoğun ve parlak bir bakır kızılı yansıtır. Rubilane™ teknolojisi 3 devrimci avantaj sunuyor:Saf ve çok parlayan...
 2. Domateslerin uzun süre saklamanın sırları

  Domateslerin uzun süre saklamanın sırları

  Benim annem haftada bir sebze alışverişine gider ve bir hafta boyunca bozulmadan coğu sebzesini saklayabiliyor.. Merak edip domatesi sorduğumdada bu cevabı aldım.. Saplarının cıkarılıp, sap yerleri aşağı gelecek şekilde yerleştirmektir. İnternetten de araştırdım ve aynı cevabı aldım. Umarım sizind eişinize yarayacaktır bu bilgi... Buzdolabına yerleştirmeden önce saplarını çıkartın ve...
 3. Uzun süre kalıcı makyaj M.A.C

  Uzun süre kalıcı makyaj M.A.C

  M.A.C türkiye M.A.C kozmetik M.A.C ruj M.A.C makyaj ürünleri uzun süre kalıcı makyaj önerileri burada arkadaşlar. Yüz mimiklerinden biridir göz kapaklarındaki çizgiler. Bunun için her ne kadar yaşılılık önleyici kremler kullansak ve ayrıca kırışıklıklar için bitkisel maskeler de uygulasak, göz kapaklarında ki o çizgiler far sürünce bir zaman sonra hep kendini gösterir Melek'ler. Hani şu far...
 4. Bronzluk Uzun Süre Nasıl Korunur?

  Bronzluk Uzun Süre Nasıl Korunur?

  bronzluk nasıl korunur, bronzluk nasıl kalıcı olur, bronzluğu korumak Sevgili melekler, yaz boyunca keyifle güneş altında kalıp bronzlaştırdığınız teninizin bu güzel rengini uzun süre korumak istersiniz. Ya da solaryum salonlarında elde ettiğiniz bronzluğun daha kalıcı olmasını arzularsınız. Bunun için yapmanız gereken birkaç basit uygulama var. Bu uygulamaları tatbik ettiğiniz sürece bronz...
 5. Fondötenin Uzun Süre Dayanması İçin...

  Fondötenin Uzun Süre Dayanması İçin...

  dayanıklı fondöten için, fondöten kullanırken, fondöten kullanmanın püf noktaları Sevgili melekler, fondötenin yüzde dayanıklı durması ve hemen dağılmaması kadınlar için önemlidir. Yüzdeki çil ve güneş lekesi gibi olumsuzlukları ortadan kaldıran, dengesiz tonlamaları düzelten fondötenin ilk sürüldüğü andaki gibi kalmasını istiyorsanız sizlere bazı tavsiyelerimiz olacak... Fondötenin...

Sayfayı Paylaş