Kredir Yurtlara Borcu Olanlar

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Kredir Yurtlara Borcu Olanlar
CHP Adana Milletvekili Nevin Gaye Erbatur, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na borçlu olan öğrenci sayısını sordu

CHP Adana Milletvekili Nevin Gaye Erbatur, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Türkiye’de resmi işsizlik oranının 1997 yılında yüzde 6,8 olduğunu, ancak 2006 yılında bu rakamın yüzde 9,9’a yükseldiğini belirtti.

Erbatur, “işsizlikten en çok sıkıntıyı yaşayan kesim gençlerimizdir. Özellikle de yükseköğretim mezunu olan gençlerimiz öğrenimleri sırasında aldıkları kredilerinin geri ödemesi konusunda da büyük sıkıntıya düşmektedir. Daha henüz iş hayatına atılmadan binlerce liralık borç yükünün altına girmek zorunda kalmakta ve ödeme yapamadıklarından haklarında icra takibi başlatılmaktadır” dedi. Erbatur, Bakan Çelik’e ise şu soruları yöneltti:

“Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na borçlu olan mezun sayısı kaçtır? Ödenmeyen kredi miktarı nedir? Ne kadar ana para ne kadar faiz borcu vardır? Yapılan icra tabi ve miktarı nedir? Çeşitli dönemlerde, çeşitli kesimlerde çıkarılan af kanunları gibi zor durumda bulunan gençlerimize yönelik de bir af çıkarılması düşünülmekte midir? Bundan sonra gençlerimizin bu tür sıkıntılar içine düşmemesi için kredi borçlarının geri ödenmesi konusunda yeni bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?”

alıntı

Geri