Menzil ile ilgili ayet ve hadisler

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Menzil ile ilgili ayet ve hadisler
Hazreti Peygamberimizin soyundan geliyormuş menzildekiler bu doğrumu ? Bununla alakalı ayet yada hadis hadisler var mı

Adıyamanın Menzil ilçesinde yer alan Gavs hazretleri var gerçekten de bu soydan gelme durumu doğru mu bu menzil ile ilgili ayet hadis ya da kıssadan hisse gibi birşeyler var mı bana yardımcı olursanız sevinirim.

menzil adıyaman.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu sorunun cevaplanmasından önce Tarikatların olduğunu ve haram olmadığnı gerçek olduklarını bilmemiz gerekiyor. Yolu bilen için Tarikatlar ancak Allah'a varacaktır bu bakımdan belirttiğiniz Menzil ile ilgili google aramalarında ya da sağdan soldan duyumlar ile bir bilgi malesef yok. Konuyla alakalı bilgisi olanların yazmalarını önemle rica ediyorum.

Bu tarikatın çok geniş bir kitleye sahip olduğunu biliyorum. Bir çok ünlünün de bu tarikatta olduğu söyleniyor. Gerçekten bu tarikatın aslı, astarı hedefi nedir merak ediyorum. Yakın zaman da bir arkadaştan duymuştum.Bu tarikata girenlere tövbe suyu döktürülüyor muş.Ellerine yapmaları gereken ibadetlerin yer aldığı bir kağıt tutuşturuluyor muş. Burda dökülen tövbe suyunun günahlardan arındırdığı hakkında söylenti var .Şayet bu olay doğruysa ; Yani bu kadar kolaymı günahlar dan arınmak ? Bana göre papaza gidip günah çıkarma gibi bir durum. .. Ayrıca Devlete,millete zararı olmayacaksa, şirke sokmayacaksa tarikata girmenin hiç bir sakıncası olmaz. Bilakis kişiye nefsini dizginlemesine , haramdan uzak durmasına vesile olabilir. Lakin ben yine de böyle oluşumlara karşıyım. Şah damarımızdan yakın olan Allah varken onun emirlerini yerine getirmek hakken, araya giren çobanların koyunu olmayı , onların belirlediği şekilde bir müslüman olmayı kendimce doğru bulmuyorum.

Merhabalar. Evvala tarikat, tasavvuf gibi terimlerin günümüze nasıl bir anlam ifade ettiğini ve bu ifadelerle gezinen oluşumların nasıl bir yol izlediklerini, geçmişte gerçek mürşidin kim olduğunu, ve manevi yolların doğruluğunu iyi analiz etmek gerekir. Tarikat mensubu olduğunu söyleyen kişinin evvela şeriate ne kadar bağlı olduğunu görmek lazım. çünkü tasavvufta şöyle bir kaide vardır. şeriatten bir adım uzaklaşan, tarikatten kilometrelerce uzak kalır. maalesef günümüzde tarikat adı altında oluşum diye isimlendirilen bazı topluluklar görmekteyiz. Bu topluluklara mensup kişilerin yaşayışında ve amelinde her hangi bir değişiklik olmuyorsa mensubu olduğu oluşum pek kayda değer bir oluşum değildir.

Hocam bir sorum olucak . Tövbe suyu dökmek diye bir eylem varmı ? Zina eden biri Tövbe suyunu döküp günahtan arındığını sanıyor böyle bir şeyin gerçeklik payı varmı ? Bir ağır günahtan tek hamlede kurtulmak mümkünmü ? (Tövbe suyu dökerek )

Tevbe suyu eylemini yapıp yapmadıkları konusunda tam bilgiye sahip değilim. Ve tevbe suyu ifadesi mecazi mi yoksa hakiki manada yapılan bir eylem mi onu iyi bilmek gerekir. Hakiki manada tevbe suyu döküp günahlardan arındığını zannediyorsa kişi burda yanılıyor. çünkü islamiyette ve tarikat inanışında böyle bir şey caiz değildir. Ancak kişi tevbe edip bir daha günah işlemeyeceğine söz verir ve ona istinaden bir adet olarak su dökülürse bir beis yok diyebiliriz. Lakin suyu döktük tamam gitti günahlar. Tertemiz olduk hadi tekrar günaha dersek o zamanda önceki işlediği günahlarla beraber sonrakilerde yazılır. ve tevbesi geçersiz olur.
Kişi işlediği günahları sonunda bir tevbe suyu döküp kurtulurum diye düşünürse o günah kendisine daha çok zarar verir. ve büyük günah işlemiş olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri