Müslüman hristiyan evliliği nasıl olur?

deniz-07

Rüya Tabiri Editörü
Müslüman hristiyan evliliği nasıl olur?
müslüman hristiyan evliliği müslüman hristiyan ile evlenebilir mi sorularının cevabını merak eden melekler buraya...Hayatın en ciddi dönüm noktasıdır evlilik.Kadın erkek birbirini tanır sever sayar aşık olur ve bir gün gelir evlenmeye,hayata aynı pencereden bakmaya,aynı çatı altında yaşamaya,bir yastıkta kocamaya çoluk çocuğa karışmaya karar verirler.En güzel bir şekilde evlilik teklifi yapılır 'EVET' denildikten sonrada güzel bir düğünle dünya evine girilir.

images-3ab.jpg

Hepimiz ELHAMDÜLİLLAH müslümanız.Ve evlenmeden önce karşımızdaki kişinin dini inancını iyice öğrenmeli müslüman mı yoksa başka bir dinden mi bilmeliyiz.Daha sonra sorunlarla karşılaşmamak için baştan hesabımızı iyi yapmalıyız.Peki sevgili melekler hristiyan bir kadınla müslüman bir erkek evlenir mi ya da hristiyan bir erkekle müslüman bir kadın evlenir mi?Şimdi size bunu cevabını vereceğim ;
Olayın hükmünü biz değil, temel dini konuları işleyen fıkıh kitapları belirler.Bizlerde bu hükme göre hareket ederiz.İlgili fıkıh kitaplarına göre hüküm vermek durumundayız.

Buna göre ise durum çok açık ve nettir.

Şöyle bir yorum yapabiliriz.

Baştan başlayacak olursak diyebiliriz ki:

Müslüman bir erkek Hıristiyan bir kadını alabilir.

Bunda bir yasak yoktur. Sosyal ve kültürel mahzurlardan başka...

Neden yasak yoktur? Çünkü Müslüman erkek aldığı Hıristiyan kadının peygamberini ve kitabını inkar etmiyor, aksine onlardan daha doğru ve sağlam şekilde inanıyor, iman ediyor ki, Hazreti İsa Allah'ın büyük peygamberlerinden biridir. İncil de yine Allah'ın gönderdiği büyük kitaplardan biridir.

Kitabına ve peygamberine inandığı bir kadını nikahına almasında yasak yoktur. Nitekim Hıristiyan kadının da bu evlilikte bir kaybı söz konusu değildir. Çünkü inancını inkar etmiyor evlendiği Müslüman erkek!

Bu bakımdan Müslüman bir erkek Hıristiyan bir kadınla evlenebilir. Hukuki engel yoktur. Sosyal zorluklardan başka...

Gelelim Müslüman bir kadının Hıristiyan bir erkeğe varmasına. İnancını inkar eden biriyle evlenmesine... Buna cevaz yoktur! Olması için Hıristiyan erkeğin de (Müslüman erkek gibi) aldığı Müslüman kadının peygamberine ve kitabına inanması lazımdır ki yapılan nikah sahih olsun, evlilik fıkhen de cevaz bulsun.

Demek ki mesele çok açık ve nettir.

Nasıl Müslüman erkek aldığı Hıristiyan kadının kitabını ve peygamberini açıkça kabul edip inanıyorsa, onun kutsallarını inkar etmek gibi bir saygısızlığa yönelmiyorsa, Hıristiyan erkek de almayı düşündüğü Müslüman kadının kitabını ve peygamberini kabul edip inanacak, onun kutsallarına hürmetsizlikte bulunmayacak, ortak noktada buluşup mutluluğun temelini sağlamlaştırmış olacaklardır.

Bundan dolayıdır ki, Müslüman kadınla evlenmek isteyen Hıristiyanlar kendi peygamberini, kitabını inkar etmeksizin, Hazret–i Muhammed de Allah'ın bir peygamberi, Kur'an–ı Kerim de yine Allah'ın İlahi bir kitabıdır diyor, Müslüman olup evliliği meşrulaştırıyorlar.

Böylece Müslüman kadın da kendi kutsallarını ret ve inkar eden biriyle evlenmeye boyun eğiyor gibi bir aşağılanma yorumundan da kurtulmuş oluyor. İman bakımından eksiği kalmayan biriyle evlenmiş olacağından kendinden aşağı da biriyle evlenmiş yorumuna gidilmiyor.

İşte arkadaşlar konumuz bundan ibarettir.Evliliğimizi öyle sağlam temeller üzerine kurmalıyız ki sonradan onu hiç bir şey yıkamasın.İslamiyet son dindir son Peygamber Hz Muhammettir.Bunu inkar eden bir insanla o evlilik eminim zehirle pişmiş aşa benzer.Temizlik imandandır bunu hepimiz biliriz pekiiii hadesten ve necasetten taharete inanmayan ve uygulamayan bir kişiyle evlilik ne kadar sürer?SELAM VE DUA İLE..........

emeğine sağlık canım çok güzel olmuş. benim memleketimde bu olaylar çok oluyor sonu hep hüsran anlaşamayıp boşanıyorlar arada doğmuş olan çocuklara oluyor olan bu şahısllar boşandında çocuk babada kalsa müsliman annede kalsa hıristiyan oluyor yada tam tersi oluyor:( ya öbür dünyada ne olcak hesap verilirken rabbim sormucakmı bunun hesabını müsliman yetiştirdi evlattan sorumludur bu evlilikler yapılmadan önce bikere daha düşünülerek yapılsa ne güzel olurdu

Selaminaleyküm..ben italyada yasiyorum 2 yildir bi italyan kizla nisanliyim ama kendisi hiristiyan bense elhamdülillah müslüman..niyetimiz evlenmek , ama zina yapmamak için ne yapmam gerekiyor? Imam nikahimi yoksa baska bir seymi yapmam gerekir?

öncelikle sana sunu sölemeliyimki , incil allahın sözüdür . allahın sözüde isa mesih dir. sana sunu sölemek istiyorum. isa mesih şöle diyor ; başlangıç benim son benim . benden sonra herhangi baska bir elçi baska bir peygamber herhangi baska birşey beklemeyin . ben sonum ... bir sürü sahte peygamberler bir sürü sahte mesihler türeyecek inanmayın . belki onlar size mücizeler yapacak kanmayın onlar tanrıdan aldığı güç ile değil şeytandan aldığı güç ile bunları yapacak. baslangıç ve son benim . isa mesih kıyamette gelecek ve ona inananları yanına alacak . ve diyor ki ... tanrıya ulaşmak için önce beni aracı yapmanız gerekiyor . ben tanrının oğluyum . o tanrının sevgi duygusundan bir parçasından oluşmuştur allah onu kendinden bir parcayla yaratmıştır. ... mesih bunları sölerken .. siz nasıl bu sahte peygamber muhammede inanabiliyorsunuz . ben sonum diyemez . cünkü son ondan once gelen mesihdi. ve bizi uyardı. tanrının huzurunda nasıl hesap vereceksiniz . tanrı size diyecek Siz benim kitabımı okumadınız ben size kendimden bir parca gönderdim ona inanmadınız . o sizi uyardı yolunuzdan saptınız . o zaman ne diyeceksiniz. hiç birsey için gec değil . siz ona dua edip yanınıza çağırın. rabbimiz allahımız parcası olan yüce isa mesihe kalben seslenmeniz onun lütfuna erişmenize yeterli olacaktır . ülkeler dinler beyinlerini yıkamasın. arastırın okuyun doğruyu siz görün . sevgilerle kalın .

1-Öncelikle bayan olduğunuzu ve hristiyanlık dinini seçtiğinizden kaynaklı size karşı herhangi bir saygısızlık ya da karşı çıkış yapamam.İstediğiniz dini seçmede özgürsünüz.Nitekim müslüman bir ülkede doğup hristiyan olmak Allah katında sorgulanacaktır.Size Şu soru sorulacak.Ben senin Hristiyan olmanı isteseydim seni hristiyan bir ülkede ya da Anneni babanı hristiyan olarak seçerdim.Sen hangi sebebe dayanarak din değiştirmek gibi bir yola girdin.Bu sorunun cevabını şimdiden düşünüp taşının.
2.si:Sen dünya da bana başka bir tane daha din gösteremezsinki Allah tarafından gönderilen bütün dinleri ve peygamberleri kabul etsin.İslamiyet;hz isa dahil bütün peygamberleri ve dinleri kabul eder.
3.Gönderilen bütün kitapları aç oku.Hepsi ne diyor.Bana iman ederseniz cennete gideceksiniz.Kitapta yazan hükümleri uygulayıp ibadet ederseniz cennete kabul edeceğimizi yazıyor.Bu ne anlama geliyor.Yani sen hristiyansın diye sadece sen ve senin inandığın dine mensuplar cennete gitmeyecek.Allahın göndermiş olduğu peygamberler aracılığıyla ona iman edenler cennette yer sahibi olacak.
4-Sen gerçekten ibadet etmek için mi din değiştirdin.Müslümanlık zor mu geldi yahut beğenemedin mi kafana yatmadı mı?Günde 5 vakit namaz-hacca gitmek-malının 40/1 ini vermek-Yetimin başını okşamak-Kurban sunmak.SEnin gözünde ibadet olarak görünmedi mi ki sen gittin tanımadığın bir dine mensup oldun.Ki senin dinini değiştiren misyoner kişi bunun için kiliseden maddi destek alıyor.(bir ücret karşılığı).
5-Benim çevremde çok hristiyan var.Pazar günleri erkekli kadınlı kiliseye gider çalgılı çengili Allaha ibadet ederler.Bir kere Vaftiz olunca temizlendiklerini sanırlar.Karısıyla yatıp cünup olduktan sonra Abdest almak gibi bir adetleri olmadıkları için hayatları boyu cenabet gezerler.Kutsal Kitaplarını hikaye kitabı gibi okuyup kendilerine göre önemli yerlerin altlarını çizerler.Biz Kuranı Elimize Almadan önce gidip bir abdest alırız.Bizde saygı hürmet budur.Kitabı açarken Allahın ismiyle açarız.Sen Ne zaman kitabını açarken Allahın ismini zikrettin.(Bismillahirrahmanirahim).Varmı böyle bir laf sizin repertuarınızda.
6-Hz.Muhammed'e sen nasıl olurda sahtekar dersin.Bu nedenli yoldan çıkmadır.Ben oraya akıl sır erdiremedim.Sen Hz.İsa'nın Tanrı- oğlu ya da benzeri olduğunu söylüyorsun.Allah doğmamıştır ve doğrulmamıştır.Ortağı ve oğlu benzeri şeyleri yoktur.Ve şunu da unutma Biz dünya gözüyle Allahı göremeyiz.Nitekim Melekler bile Allahı göremezler.Onun Ancak tecellisini görürsün.Hem Allah diyorsun hemde çarmıha gerildi ve öldü diyorsun.Hele bir düşün Allah dünyaya inecek ve biz aciz kullar onu öldürecez.HAdi Sana Kolay gelsin İsa'n ve TAnrınla BAşbaşa kalman dileğiyle.

Geri