''Ne Yapsam Kilo Vermiyorum"

KızılÖtesi

Aktif Üye
Üye
''Ne Yapsam Kilo Vermiyorum"
kahvaltıya ne yapsam kahvaltiya ne yapsam kilo vermiyorum kahvaltıda kahvaltida
Eğer, "ne yapsam kilo veremiyorum" bahanesine sığınmaz ve o cümleyi unutursanız, pratik yöntemlerle hiç farkına bile varmadan da kilo verebilirsiniz!
(Zinhar, hiç aklıma getirmiyorum.)

Kahvaltı

1. Yağlı süt yerine yağsız veya yarım yağlı süt için. (Hiç süt içmiyorum)

2. Kahvaltılık gevrek veya meyve suyunuz için kullandığınız tabağı veya bardağı küçültün.
(Küçültmek ne kelime, yok sayabilirsiniz)

3. Sütünüzü şeker yerine taze meyveyle tatlandırın. (Süt içmediğimi söylemiştim)

4. Enerjisiz tatlandırıcılarla yapılmış light yoğurdu tercih edin. (Evden yaptığımız yoğurtları ara sıra tüketiyorum)
5. Ekmeğinizi tamamen tüketmek yerine birisiyle paylaşın veya ertesi sabah kahvaltısı için ayırın. (Mümkün olduğunca çok kişiyle paylaşıyorum)

6. Yumurtanızı pişirirken margarin veya sıvı yağ kullanmak yerine yağsız tavada veya domates ilavesiyle ile pişirin.
(Hafta da bir yumurta haşlanmış olarak tüketiyorum)
7. Omletinizi peynir veya sucuk yerine soğan, mantar, ıspanak ve biber ile lezzetlendirin.
(Omlet dediğiniz ne ki?)
8. Omletinizi yaparken iki yumurta kullanmak yerine, yumurtalarınızdan birinin tamamını kullanın, diğerinin ise sadece beyazını ekleyerek aldığınız kaloriyi azaltın. (Omlet tüketmiyoruz)

9. Şeker içeren reçeller yerine meyvenin kendi tadıyla yapılmış doğal reçelleri kullanın.
(Evden yapılmış doğal reçeller tüketiyoruz)

10. Normal sosis, salam ve sucuk yerine yağsız etle yapılmış olanları seçin. (Bizim eve bu ürünler hiç girmez)
11. Ekmeğinize sürdüğünüz veya sandviç/tost yaptığınız normal peynirler yerine yağsız olanları tercih edin. (Bunları hiç ekmeğimize sürmedik)

12. Çayınızı, kahvenizi veya kahvaltılık gevreğinizi tatlandırmak için normal şeker yerine enerjisiz doğal tatlandırıcıları kullanın. (Hiç şeker kullanmamaya özen gösteriyoruz)

13. Sandviç veya tost yaparken beyaz ekmek yerine tahıllı ekmek kullanın. (Sandviç ve tost nadir kullanıyoruz)

14. Kahvaltıda sütünüzü şeker yerine taze meyvelerle tatlandırın. (Bizde süt kullanmak yok dedik ya)
Öğle ve akşam yemeği

1. Makarnanızı kıymalı sos yerine biber, kabak, soğan ve mantar gibi sebzelerle hazırladığınız sosla lezzetlendirin. (Çok nadir yediğimiz makarnalarımıza hiç bir şey katılmıyor)

2. Ton balıklı veya tavuklu salatanızı limon, sirke, az zeytinyağı ilavesiyle tatlandırın veya mayonez kullanacaksanız light olanları tercih edin. (Dediğiniz salata tüketmiyoruz)

3. Ton balığının yağda olanları yerine suda olanlarını kullanın. (Ton balığı bizim eve hiç girmedi)

4. Sandviçinize koyduğunuz peynir veya ızgara etinizi azaltın ve yerine taze sebze ekleyin.
(Sandviç de tüketmediğimizi söylemiştim)

5. Sandviçinize koyduğunuz peyniri zaman zaman tamamen kaldırıp sandviçinizi taze marul, domates, soğan gibi sebzelerle hazırlayın. (Bu sandaviç bir yemek çeşidi midir?)

6. Etlerinizi yağsız pişirin. (Etin yağı var zaten)

7. Et, tavuk ve balığın yağsız olanlarını tercih edin. (Bizde kırmızı et hiç tüketilmiyor)

8. Pizza yaparken kullandığınız peyniri yarıya indirin. (Yılda iki sefer pizza yapıyoruz, nerdeyse tamamı sebze)

9. Sandviç hazırlarken ekmeğe yağ veya peynir sürmeden hazırlayın veya light olanları seçin.
(Amma da taktınız bu sandviçe)

10. Normal margarin yerine light olanları tercih edin. (Hiç margarin kulanmıyoruz)

11. Dışarıda yediğiniz yemeklerde başlangıç olarak yediğiniz besinlerde porsiyon kontrolünü sağlayın ve düşük kalorili olanları seçin.
(Dışarda yemek yeme alışkanlığımız fazla değildir)

12. Yemek tariflerinde normal krema yerine yağsız olanları kullanın. (Hiç krema kullanmıyoruz)

13. Yemeklerinizle beraber tükettiğiniz ekmeğin porsiyonlarını küçültün. (Mümkün olduğunca ekmek az tüketiyoruz)

14. Yemekleri, çorbaları veya sosları servis ederken üzerinde biriken yağ tabakasını alıp servis yapın. (Bizde böyle servis yoktur)

15. Sofrada tabağınızı tamamen bitirmeyin. (Aynen öyle yapıyorum)

16. Salatalarınızı krutonsuz tüketin. (Kruton nasıl bir şey)

17. Salatalarınızı normal soslar yerine düşük kalorili soslarla lezzetlendirin. (Hiç sos kullanmıyoruz)

18. Tavuk ve balığı pişirirken haşlama, fırında pişirme ve ızgara yöntemlerini kullanın. (Aynen öyle yapılıyor)

19. Tavuğun derisini tüketmeyin. (Hayatta deri yemedim)

20. Tükettiğiniz et porsiyonlarını azaltın. (Hiç yemiyorum)

21. Salatalarınızda düşük yağlı lor peyniri tercih edin. (Bu slatalar bizde yok)

22. Makarna ve pilav tüketirken porsiyon miktarınızı azaltın (özellikle yarım porsiyona indirmeyi deneyin). (Yarım porsiyondan da az tüketiyoruz)

23. Ana yemeklerin yanında yağlı ve kalorisi yüksek garnitürler yerine ızgara mantar tercih edebilirsiniz. (Bizde ara yemeği yok)

24. Yemek yaparken bir yemek kaşığı sıvıyağ kullanın. (Genel de z.yağı kullanılıyor)

25. Aperatiflerinize peynir ve ızgara sebzeler eşlik etsin. (Aperatifler diye bir şey yok biz de)

26. Çok yağlı pişen sebze yemekleri yerine mevsimine uygun çiğ sebze ve meyve tercih edin.
(Buna çok dikkat ediyoruz)

27. Yemekleri hazırlarken, yağ kullanmak yerine yanmaz tava ve tencerelerde yağ koymadan pişirmeyi deneyin. (Buna da dikkat ediyoruz)

28. Peynirli, yoğurtlu, etli yemekler hazırlarken yemeğe girecek olan yağı azaltın veya hiç kullanmayın. (Hiç kullanılmıyor)

29. Yavaş yemek daha fazla yemenizi engeller. (Buna da dikkat ediyoruz)

Tatlılar

1. Tatlı ihtiyacınızı karşılamak için tam bir porsiyon yerine tatlının tadına bakarak veya yarım porsiyon tüketerek daha dikkatli olabilirsiniz. (Nadiren tatllı tüketiriz)

2. Sofra şekeri yerine tatlandırıcı ile yapılmış hafif ve sütlü tatlıları veya meyveli tatlıları tercih edin. (Buna da dikkat ediyoruz)

3. Tatlandırıcı kullanarak evinizde kendinize light komposto yapın. (Komposto yılda bir kaç kez tüketiyoruz)
4. Külahlı dondurma yerine tekli dondurma kaplarında dondurma yemeyi tercih edin. (Torunlardan sıra gelirse ara sır kullanbiliyoruz)

5. Kremalı dondurmalar yerine buzlu dondurmaları tercih edinin. (Kremayla işimiz yok)

6. Kremalı pastalar yerine diyet dondurma veya meyve tercih edin. (Dedikya krema bilmeyiz)

7. Kek veya turta yerken yarım porsiyonunu iptal edin. (Bunlar bizde hiç yok)

8. Evinizde acil durumlarda diyet dondurma ve meyve bulundurun. (Dondurma merakımız yok)

9. Puding veya vanilyalı soslar yerine mevsimine uygun taze meyveleri tercih edebilirsiniz.
(Bunlarla işimiz olamaz bizim)

10. Cevizli, bademli tatlılar ve kremalı turtalar yerine elma, şeftali ve çilek tercih edebilirsiniz.
(Bunlarla da işimiz olamaz)

11. Kek, brownie veya diğer tatlılar hazırlanırken yağ miktarını minimuma indirin.
(Bunlarla hiç olamaz işimiz)

12. Tatlı yiyeceğiniz zaman mutlaka porsiyonunuzu başkası ile paylaşın.(Nadiren tatlı yiyoruz)

13. Standart yağlı kekler yerine daha az yağlı light kekleri tercih edin ve mutlaka bütün kek ve türevi besinlerin yağ miktarına dikkat edin. (Bunlarla da işimiz olamaz)

14. Hazırladığınız tatlılar da yağlı soslar yerine elmalı soslar tercih edin. (Siz bizi ne sanıyorsunu acaba?)

15. Çikolatalarınızı bitter tercih edin ve mümkün oldukça az tüketin. (Çikolatayı kim kaybetmiş ki biz bulalım)
Not: Acaba biz uzaydan gelmiş olmiyalım, ben bu sayılanları gördüğünüz gibi ya hiç kullanmiyorum, ya bilmiyorum, ya da avel avel bakıyorum.

?!...

Sevgili dostlarım siz bunlara inanıyormusunuz?

Geri