Pilates Zayıflatır mı?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Pilates Zayıflatır mı?
Son yıllar da pilatese olan ilgi oldukça polüler bir hal alarak hızla yaygınlaşmaya devam etmektedir.
Ben de pilates sporuna biraz geç başlayan biri olarak sizler ile deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Üç doğumdan sonra ister istemez her kadın gibi ben de kilo aldım gerçi aldığım kiloları vücuttan atabilsem de vücut ne yazik ki deformasyona uğrayarak sarkmalar oluyor.

Benim pilates de ikinci ayım...Daha önce spor salonun da başladığımız pilatese şu an kendi oturduğumuz sitenin spor salonun da uzman bir hocanın eşliğin de devam ediyoruz.
pilates_glr.jpg

Benim öylesine belki de başladığım pilatesin hayatımı olumlu bir şekil de değiştireceğini başta anlamamıştım ama günler geçtikçe ne kadar doğru bir karar verdiğimi şimdi çok daha iyi anlıyorum. Bir kere şu bir gerçek ki pilates sporu kişiye çok fazla kilo verdirmiyor ama vücudun sıkılaşmasını sağladığı için normal görüntünüzden daha ince ve fit görünüyorsunuz. Kasları güçlendirdiği de bir gerçek... Biz şu an aletsiz pilates yapıyoruz ve benim daha önce yaşadığım ve bana büyük sıkıntı yaşatan boyun fıtığı ağrılarım yok denecek kadar azaldığını hatta son zamanlar da beni hiç rahatsız etmediğini söylemek isterim. Duruşu düzelttiği için farkın da olmadan artık dik yürüyor ve kendime olan özgüvenimin daha çok arttığını hissediyorum. Daha önce kısa bir süre bile ayakta kalsam şiddetli bel ağrılarım oluyordu ama artık kaslarımın daha güçlü olmasından dolayı uzun süre ayak da hatta topuklu ayakkabı ile bekleyebiliyorum.

pilates-ve-beslenme.jpg

Pilates hakkın da araştırdığım daha detaylı bilgileri sizler için paylaşıyorum;
Pilates egzersizlerinin amacı; karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudunuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır. Peki son yıllarda oldukça yaygınlaşan pilates zayıflatır mı?

Pilates esnasında çok yoğun bir kalori harcanmaz. Pilatesle zayıflamak çok mümkün olmayabilir, çünkü pilates daha çok iskelet ve kas sistemini geliştirmeye yönelik bir egzersizdir. Ancak kas kütlesini artırmaya yönelik bir egzersiz olduğu için kilo vermenizi hızlandırır.

Kilo vermek için mutlaka bir kardiyo egzersizi ile pilatesi desteklemeniz gerekir. Eğer siz de pilates yapıyorsanız, uyguladığınız teknikler sayesinde, kilo vermemenize rağmen yaklaşık iki bedene kadar incelmeniz mümkün. Yani pilates; tek başına zayıflatmaz ama iyi bir diyet programı ve aerobik egzersizleriyle desteklenirse zayıflamanıza yardımcı olur. Unutmamanız gereken ise her spor dalında olduğu gibi pilatesin de dikkat edilmesi gereken noktaları olduğu.

Pilates yaparken bunlara dikkat
-Pilatese başlamadan önce mutlaka duruş analizi yaptırmalısınız ve duruş bozukluğunuz varsa ona uygun programlarla çalışmalısınız.

-Aletli pilatese başlamadan önce nefes tekniklerini ve karın/merkez bölge kaslarını nasıl kullanmanız gerektiğini ders alarak öğrenmelisiniz.

-Ve son kural! Mutlaka uzman eğitmenler eşliğinde pilates yapmalısınız.

geçen sene kış boyunca pilates yaptım ama üç kilo birden aldım çevremden kilo değil kas yapmışsındır diyenlerde oldu hiç kas ölçümümü yaptırmadım pilates vücudu güzel sıkılaştırıyor kilo fazla vermiyorsunuz sıkılaştığınız için giysileriniz daha rahat oluyor ve ince görünüyorsunuz. pilatese tekrar başladım geçen hafta:D ama bu sefer sadece pilates değil zumba ve fitness da yapıyorum bazı günler bireysel olarak alet çalışıyorum kaslarım da biraz zayıflama başlamış güçlendirmek için aletli çalışmam gerekiyor.

Evet pilates kesinlikle zayıflatır bende yapıyorum :D:D Pi-Lav-Tes :D:D

yok yok Allah sana uzun ömür versin sen bana lazımsın herşey senin sağlığın için ben senin yerine yerim:D:D

Ayyy maşallah siz :asskim: ne kadar sevimli çiftsiniz öyle :nazar: hahaha Allah sizi birbirinize bağışlasın evlatlarınızın başından eksik etmesin . Mawi adminim bende plates yapıyorum .Gerçekten işe yarıyor gayet fit bir görüntüye sahibim. Özellikle vücuda esneklik kazandırıyor.Kas ağrılarına iyi geliyor. Plates sayesin de bel ve boyun ağrısın dan kurtuldum Herkese de plates yapmasını öneriyorum:training1:

Kızlar çok kolay gibi görünüyor ama gerçekten yapılması çok zor ve yorucu bir spor bu plates. Bende ilk önce spora başladığım zaman yaparım diyordum ama maalesef çok zorlandım. Çok iyi bir hocam olmasına rağmen yine de bırakmak istedim ama hocamın teşviki ile devam ettim. İyi ki de etmişim. Hem kardio yaptım hem de haftada 3 gün plates yaptım.

Kilo vermekten ziyade fazlasıyla sıkılaştım. Önceden bacaklarımın iç kısımları sallanırdı. Şimdi ise o kadar sert ki kendim bile inanamıyorum. İlk önce sabırlı olacaksınız çünkü gerçekten insanı zorlayan bir spor. Ama sonucunu görünce hiç pişmanlık yaşamayacaksınız. Gittiğiniz salon ve hoca seçiminiz çok önemli.

Evet bende pilates yaptığım dönemde kısa bir zaman yapmama rağmen oldukça sıkılaştım görünüşte kolay bir spor gibi görünüyor ama her pilates yaptığınız da farklı bir kasınız çalıştığı için hamlık ve ağrı yaşıyabiliyorsunuz.. Ben yakın bir zaman da aletli pilatese geçecem iyi bir pilates sdütyosu ve hoca bulduğuma inanıyorum aletli pilateste hiçbir hareketinizi kaçırma olanağınız olmuyormuş ve inanılmaz vücudu toparlıyor tabi diğer pilatese göre biraz daha ağır bir bölüm aletli pilates ama uzun süre spor yapmayan herkeste ilk zamanlar da çok fazla zorlanmalar olduğunu biliyoruz zamanla vücut esnedikçe çok fazla zorluk çekilmeyeceğini düşünüyorum yapan arkadaşlarım var ilk başta zorlandılar hatta bırakmayı düşündüler ama 4/5 aydır düzenli aletli pilates yapıyorlar hatta arkadaşımın birinin resmen boyu uzamış hahaha ortaya çıkmış ve vücudu bayağı toparlanarak sıkılaşmış o çok memnun bu durumdan kesinlikle tavsiye ettiğini söylüyor iyi bir hoca bulduğunuz da şikayetlerinize ve isteklerinize göre sizi daha bilinçli bir şekil de yönlendirince beklentilerinizin karşılığını daha iyi alabilirsiniz;)

Geri