1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Protein Tozu Zararlı Mı ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  protein tozu nedir,protein tozu ne için kullanılır,protein tozunun yan etkileri varmı,protein tozu kullananlar,protein tozu hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  Antreman esnasında yorulan kasların beslenebilmesi ve kendini toparlayabilmesi için Proteine ihtiyaç duyar. Yetersiz Beslenme ile birlikte gelen Protein yetersizliğini hızlı bir şekilde gidermek için Protein Tozları Kullanılmaktadır. Peki Bu Protein Tozlarının Vücuda ne gibi etkileri Var Onlara Bakalım.

  Whey Protein Tozu

  Özellikle vucut geliştirmek isteyen kişilerin sıkça duyduğu Bu protein tozları vucut tarafından Hızlı emildiği için kas gelişimi açısından önemli yer tutmaktadır. Whey Protein Tozu, peynir altı suyundan özel filtrasyonla toz haline getirilir. Yağlardan, sudan, laktoz ve minerallerden büyük oranda arındılır. Bu sayede ‘sadece’ protein almak çok daha kolay olur. Ürünlerin bir çoğunda aroma vardır, kakao, muz, çilek ve vanilya aromaları en çok yaygın olan aromalardır.

  Protein tozları ihtiyaç duyulduğu kadar ve doğru bir şekilde kullanıldığı taktirde herhangi bir zararı yoktur. Herşeyin fazlasının zararlı olduğu gibi Protein tozları da fazla alındığında vucutta aşırı Protein birikmesi sonucu Böbrek rahatsızlıkları ve ödemler oluşabilmektedir.

  Protein Tozu Nasıl Kullanılır

  Protein Tozu Zararları ve Kullanımı
  Protein Tozu Zararları ve Kullanımı
  Protein Tozları Spora başlar başlamaz kullanılmamalıdır. Kaslarınız iyice yorulmadıkları sürece alacağınız protein tozunun size yararından çok zararı olur. Yaklaşık 4 aylık bir spordan ve antreman bittikten sonra protein tozu kullanılmalıdır. Aksi taktir de yukarıda yazdığımız gibi gereksiz protein depolaması yapmış olursunuz. Bu durumda sizin vucudunuz için oldukça zararlı olabilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için bu alanda uzman kişilerden yardım alabilirsiniz. Ancak aklınızda bulunsun : Kullanım Şekli Size Özel olmaldır.

  Protein Tozu Zararlı Mı
  Bazı kişilerde Protein tozlarının Kısırlığa neden olduğu Söylenmektedir. ilk zamanlarda faydalı gibi görünen bazı Protein Tozları ileri ki dönemlerde insan yaşantısında büyük hasarlara sebep olabilmektedir. Ancak Bu durum şu an sadece bir iddaa olarak kalmaktadır. Kanıtlanmışlığı yoktur.
  Kullanacağınız protein tozunun dozunu iyi ayarlamak gerekir. Aşırı kullanımdan kaçınmalıdır.

  Aşırı Protein tozu kullanımı Sonrasında bazı kişilerde Sivilce Oluşumu olabilmektedir.
  Aşırı Protein Tozu kullanıldığında böbreklerin sindirimini zorlayarak burada böbrek taşı oluşmasına sebep olmaktadır. Bunu minimuma indirmek için asla protein tozu ile birlikte alkol kullanmayınız.
  Fazla kullanıldığında karaciğere zarar vermektedir.
  Aşırı ve yanlış kullanılması sonucunda sindirim sistemini bozarak bağırsak hareketlerini olumsuz yönde etkiler.

  Protein Tozu Yerine Ne kullanılabilir

  Protein tozuna ihtiyaç duymamak için doğal olarak beslenmek gerekmektedir. Özellikle protein bakımından zengin besinler olan Tavuk eti, Süt ve süt ürünleri, Fındık, Yumurta Akı gibi şeyler tüketerekte gerekli protein ihtiyacınızı doğal olarak karşılayabilirsiniz.

  Karbonhidrat ihtiyacı için ise unlu gıdalar gereklidir. Makarna, ekmek karbonhidrat için gereklidir. Bol sebze ve meyve vitamin ve minareller açısından gereklidir.


   
 2. EkreM5334

  EkreM5334 Forum Okuru

  Yaklaşık 1,5 yıldır aralıklarla kullanıyorum protein tozu ve şu ana kadar hiçbir zararını görmüş değilim. Ama tabikide tek başına vücudumuzun bütün ihtiyaçlarını karşılayan bir besin kaynağı değiller protein tozu dışında diğer besin kaynaklarıma da önem vererek diyetimi yapıyorum. Zararları konusunda ise her konuda olduğu gibi tabikide her şeyin fazlası mutlaka zarardır dolayısıyla protein tozunu ne zaman ve ne amaçla içtiğimiz çok önemlidir yani kısaca bilinçli tüketilmesinden yanayım diyebilirim.
  Sadece bir kere protein tozumu kahvaltıda süt ile karıştırarak içmeyi denedim ve bir hata olduğunu anladım. Süt geç hazmedildiği için oldukça sıkıntı yaşadım ve o gün spora bile gidemedim daha sonraları ise su ile tüketmeye devam ettim.
   
Protein Tozu Zararlı Mı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. DNA mı Yoksa Protein mi?

  DNA mı Yoksa Protein mi?

  griffith deneyi dna testinin kullanım alanları forum oswald avery deneyi Milyarlarca yıllık evrim sürecine ilişkin en ilginç sorulardan birisi ilk önce hangi organik molekülün ortaya çıktığıdır? Bu sorunun seçenekleri DNA, RNA ve proteindir. Merak uyandırıcı olmasına rağmen bu sorunun yanıtını öğrenmenin pratikte pek faydası yoktur. Ancak geçen yüzyıldan uzun sürede bilim insanlarının merakını...
 2. kutu sütler zararlı mı?

  kutu sütler zararlı mı?

  hazır sütten yoğurt yapılırmı Reklamlara inandık, bir nesil margarinle büyüdük. Reklamlara inandık, mahallemizi kapı kapı dolaşan sütçümüzü bıraktık, marketlerden kutu süt alır olduk. Kutu süt üreten şirketler, sokak sütünün (diğer adıyla çiğ sütün) sokakta uzun süre gezdiğini, mikrop ürettiğini, sütçünün su kattığını, pis olduğunu söylediler. Kendi ürettikleri kutu sütler “hijyenik”...
 3. Protein Tozunun Kullanımı ve Etkileri

  Protein Tozunun Kullanımı ve Etkileri

  Peynir de yoğurt ta içerdiği yüksek kalitedeki hayvansal protein, süt şekeri laktoz ve kalsiyum’u ile hem kemik erimesine karşı korunmada hem de kas yapısı ve bağışıklılığın gelişmesinde gerçekten son derece yararlıdır. Bu ürünlerin proteinlerini büyük oranda bağırsaklardan emerek kana ulaştırabilir ve bunlardan yararlanabiliriz. Ancak yağsız tüketilmedikleri takdirde ki maalesef ülkemizde...
 4. Toz Zencefil Zayıflatır mı?

  Toz Zencefil Zayıflatır mı?

  toz zencefil çayı zayıflatırmı,toz zencefil zayıflatır mı,toz zencefille kilo verir miyim,toz zencefil zayıflamak için nasıl kullanılır,toz zencefil ile zayıflayanlar,toz zencefil hakkında bilgiler, Toz Zencefil Zayıflatırmı: Zencefil vücut fonksiyonlarının çalışma hızını arttırarak insanın kilo vermesine sebep olur.Bağırsak problemlerinede iyi gelmektedir.Toz Zencefil Zayıflatırmı Adlı...
 5. Protein Tozu Kilo Aldırır mı?

  Protein Tozu Kilo Aldırır mı?

  Gerçekten protein tozu kullanmak yada protein tozları ile takviyeli beslenmek kilo aldırmaya nasıl etkisi olur? Bu konuda aşagıdaki ilginc noktaları paylaşmak gerekli: Protein tozları vucut için gerekli olan proteini özellikle yogun aktiviteler sonrası dışardan takviye etmek amacıyla kullanılmaktadır. bu anlamda sadece protein kullanmak ile yada sadece bu tür şeyleri tüketmek ile kilo almak...

Sayfayı Paylaş